Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów!


Jestem początkującym akwarysta i chciałbym przedstawić moje świeżo założone akwarium.

Rozmiary zbiornika są następujące: 150x50x60. Grzałka jaka posiadam to JBL protemp 300W ustawiona na 27 stopni. Filtr zewnętrzny JBL e1901 greenline z wkładami licząc od góry 2x gąbka, zeolit i biowkład który dostałem gratis w sklepie akwarystyczny24, i kulki ceramiczne załączone wraz z filtrem. Napowietrzanie JBL prosilent a400 umieszczone za tłem strukturalnym ze sklepu robizoo po obu stronach akwarium w celu zwiększenia ruchu wody za tlem oraz natlenienia wody jak światło jest wyłączone. Światło to 4 świetlówki T5 oświetleniowe firmy jbl natur, tropic, marineblue, color o mocy 54W, wiem światła trochę za dużo ale kupiłem pokrywę przyszłościową w razie jakbym chciał coś zmienić w środku :) W planach mam ustawienie światła w następujący sposób-cykl od 11-21 świetlówki tropic i natur na jednej belce, jest opcja żeby następne dwie świetlówki (marineblue, color na drugiej belce) rozplanować jakoś inaczej np. włączają się o 10 i wyłączają o 11 i znowu włączają o 21 wyłączają o 22. nie wiem natomiast czy nie będzie za dużo światła. Kamienie od prawej strony to wapień, piaskowiec, spagetti, giallo tufo, łom kamienny wszystko stoi na styropianie. Podłoze to żwirek kwarcowy granulacji 0,5-1mm. Posiadam tez po dwie roślinki anubias barteri, i echinodorus amazonicus. Akwarium zalane 30.10 i od tego dnia tez zastosowalem preparat firmy tropical bactoactiv zgodnie z instrukcja. Wczorajsze testy kropelkowe firmy jbl wyszly tak:

akwarium KH:4-5 mg/l woda z kranu KH:3-4 mg/l

akwarium pH:8 mg/l woda z kranu pH:7 mg/l

akwarium GH:5-6 mg/l woda z kranu GH:4-5 mg/l

akwarium NH4:0,05 mg/l woda z kranu NH4:0,2 mg/l

akwarium NO2:0,025 mg/l woda z kranu NO2:0,05 mg/l

akwarium Cu:0-0,1 mg/l woda z kranu Cu:0-0,1 mg/l

akwarium O2-7 mg/l woda z kranu O2-7 mg/l

akwarium NO3: 0,5 mg/l woda z kranu NO3: 0,75 mg/l

akwarium PO4: 0,2 mg/l woda z kranu PO4: 0,1 mg/l

akwarium SiO2: 3-6 mg/l !!!! woda z kranu SiO2: 1-2 mg/l

akwarium Fe:0-0,02 mg/l woda z kranu Fe:0-0,02 mg/l

Z tabelki załączonej w walizce wraz z testami wynika ze poziom CO2 wynosi 2 mg/l co mnie martwi ponieważ mam roślinki i zależy mi na ich wzroście oraz rozwoju a przy kranówce wychodzi w normie 16mg/l. Martwi mnie tez wysoki poziom SiO2 w akwarium nie wiem czy to bezpieczne. Oczywiście testy wody kranowej były robione przed założeniem akwarium.


Przepraszam za kryptoreklamy jeśli kogoś uraziłem ! :D POZDRAWIAM :)))

post-16470-14695724948857_thumb.jpg

Opublikowano

Baniak daje dużo możliwości, ale na rośliny bym się nastawiał bo ryby zaraz je zjedzą :P, albo będą wykopywać cały czas z piachu.

O gustach się nie dyskutuje, ale lepiej wyglądały by kamienie jednego rodzaju zamiast mix'a ;)

Opublikowano

Przed wlaniem bakterii, powinieneś potraktować wodę jakimś uzdatniaczem. W opisie tych bakterii tropicala pisze, że tylko wspomagaja bakterie nitryfikacyjne. Ja na Twoim miejscu kupiłbym lepsze bakterie startowe i dał jakąś pożywkę dla nich, bo masz za mało amoniaku i nie będą się namnażać :)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Oczywiście przed wlaniem bakterii wlałem uzdatniacz firmy tropical antychlor :) przepraszam za spam zaloze osobny temat w innym dziale :)

Opublikowano

Witaj, baniaczek super! Jednak zgadzam się z endriu0, lepiej by wyglądały kamienie jednego rodzaju. Ten głaz po prawej stronie jest przefajny i do niego dobrałbym resztę, wtedy będziesz miał akwarium takie, że hej ;)

  • Dziękuję 1
  • 4 lata później...
Opublikowano (edytowane)

 Cześć! Chciałbym odświeżyć temat i pokazać wam jaki progres poczyniłem. Minęło ponad 4,5 roku mojej akwarystycznej drogi. Natomiast jestem ciągle wierny Malawijskiej przygodzie, która według mnie jest jedyną słuszną i jestem jej nieodzownie wdzięczny. Chciałem wam przedstawić co się zmieniło w zbiorniku, a oprócz wystroju i obsady to praktycznie nic - wszystko spełnia swoją role bardzo dobrze, no może z wyjątkiem cyrkulatora Jebao. Z upływem lat trzeba go odpalać jak starą Jawke na pych :D Obsada została uzupełniona o nowe osobniki, część oddałem, a część odeszła w krainę wiecznej spiruliny. Akwarium jest w wersji łatki 5.0, co znaczy że zmagałem się z różnymi problemami co w konieczności prowadziło do restartu i zaczęcia na nowo całego cyklu azotowego, przy okazji korzystajac z okazji i wprowadzajać poprawki. Tło zostało zmienione na klejone silikonem z serii "Back to nature" w wersji płaskiej. Kamienie to głownie wapienie uzupełnione o skały z tworzywa sztucznego "Ekol". Piasek natomiast jakiś rzeczny o drobnej granulacji 0,1-0,5 mm dorwany na Allegro. Zbiornik został zalany 15.03.2020r. Ryby przez okres dojrzewania męczyły się w beczce 100L. Niestety nie było innego wyjścia ponieważ sinice wygrały walkę. Chciałbym poznać wasze opinie jeśli chodzi o transformacje.  Wiedza czerpana głownie z forum i z doświadzczenia własnego za co też chce wam wszystkim gorąco podziękować !

 Parametry podane poniżej zostały wykonane testami kropelkowymi firmy JBL:
Temperatura: 27 stopni
PH - 8
KH -18 ( soda )
GH - 6
NO3 - 30
NH4 - <0,05

NO2 - <0,01

 Obsada:
Labidochromis Caeruleus - 1+1, 5 niezdenazyfikowanych młodych
Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano - 2+5, 1 niezdenazyfikowana młodzież
Pseudotropheus Acei - 2+5
Lodotropheus Sprengerae - 7 niezdenazyfikowanych młodych
Metriaclima Estherae Chiofu - 2+5

PS: Wiem że obsada spora, możliwe że w przyszłości zrezygnuje z jednego gatunku i najprawdopodobniej będzie to Maingano ponieważ przejawia duża agresje wobec siebie. Pozdrawiam!93254660_302649550748370_7750026734807810048_n.thumb.jpg.986f0f0221afa8fe2bcdaeaff7c54c96.jpg

Edytowane przez Rashline
  • Lubię to 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Opcja pierwsza się u mnie sprawdzała ( wlot na krótszym boku wylot na dłuższym), ale wszytko zleży od układu skał.
    • Hej mam oświetlenie na diodach cree RGBW. mam ich w sumie 16 szt. podłączone są do zasilacza 24V, 10A. I do leddimmer pro (chyba wersja 1) działało 8 lat:/ Całośc lutowałem sam, a do kazdego koloru osobno lutowałem kabel (dla mnie masakra robota nie robie tago na codzień) . Co jakiś czas jakoś zahaczyłem o kabelek i musiałem go dolutowywać . W wyniku kolejnej takiej akcji gdzieś przegiołem z temperaturą lub coś zwarłem bo się całość wyłączyła na bezpieczniku(bo nie chciało mim się z prądau odłączać :/) . Aktualnie nie działa jak powinno. Jak testuje kolory to działają ale wg mnie za słabo. Do meritum... jak mam znaleźć przyczynę że coś nie świeci bez wymieniania po kolei wszystkiego?  Albo jeszcze lepiej, może zaproponujecie inny rodzaj oświetlenia najlepiej opartego na gotowych paskach led bez koniecznośći ich lutowania które podłącze do leddimmer. akwarium duże 300 na 70 na 80 Dzięki
    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.