Skocz do zawartości

Filtracja za duża obsada


prozak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Popełniłem pewien błąd który teraz muszę w jakiś sposób naprawić. Otóż mam zbiornik 240l (prosty). I za namową hodowcy zakupiłem około 25szt pyszczków, do tego mam 7 ślimaków military helmet. Na obsadę czekałem i nadal czekam, ale już po samych ślimakach widzę że filtracja nie daje rady a co dopiero jak dojdą ryby. Posiadam jbl e901 + 1l Seachem Matrix + mechanik Eheim aquaball 180 + eheim skim 350. W związku z tym mam 2 pytania. Po pierwsze czy mam szukać jakiegoś większego kubła, czy wystarczy mi wymienić mechanika na np AQUAEL TURBO 1500. I drugie pytanie to w moim e901 były 2 kosze kulek i 1 kosz wałków :) wywaliłem 1 kosz kulek i zasypałem matrixem. Czy tak może być czy wywalić wałki? i w to miejsce wsypać matrixa. Pozdrawiam proszę o wyrozumiałość jestem mało doświadczony, można powiedzieć że wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo odchodów ślimaków które zalegają wszędzie a co dopiero będzie jak dojdą ryby. Już nie wspomnę o glonach okrzemkach itp, ale to wiem że to inna bajka. Ogólnie chciałbym się dowiedzieć czy ta filtracja będzie wystarczająca dla takiej ilości żyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jbl e901 + 1l Seachem Matrix


..jako biolog w zupełności wystarczy. Natomiast Eheim aquaball180 jest zbyt słabiutki do 120 cm długości akwa . Zamiast filtra Aquael Turbo 1500 daj cyrkulator Aquael 2000 z gęstą gąbką i będzie ok ( bez modułu). Jak dobrze ustawisz cyrkulację to i skimer nie będzie Ci potrzebny ( choć ten jest bardzo dobry). Ale temat cyrkulacji to inny dział i wszystko ( chyba ) jest tam już opisane. Co do ilości rybek to mam nadzieję ,że jest to narybek który po wybarwieniu po prostu zredukujesz kiedy będziesz w stanie ocenić dymorfizm płciowy. Jeżeli są to dorosłe osobniki to jest ich zbyt dużo w takim litrażu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę Cie zmartwić i samego siebie też. Rybki będą już miały około 6cm i będą to dobrane haremy. Ok w takim razie podpowiedz mi jeszcze jaką i skąd kupić gąbkę do tego cyrkulatora, oraz proszę o jakąś wypowiedź dotyczącą pytania nr 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie podpowiedz mi jeszcze jaką i skąd kupić gąbkę do tego cyrkulatora,


Gąbka uniwersalna kwadrat gradacji drobnej 15x10cm (5260579284) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/52/60/57/92/5260579284@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@52/60/57/92@@AMEPARAM@@5260579284


Polecam właśnie taką . Mam identyczną. Ważne jest aby miała te rowki bo właśnie tam odkładają się odchody. Może być też okrągła i najlepiej czarna. Pamiętaj tylko o tym ,że ten filtr zrobiony z cyrkulatora nie zassie sam z siebie wszystkich odchodów. Część owszem..ale większość odchodów jest po prostu "spychana" w jego stronę poprzez prawidłową cyrkulację wody.

-- dołączony post:

I drugie pytanie to w moim e901 były 2 kosze kulek i 1 kosz wałków wywaliłem 1 kosz kulek i zasypałem matrixem. Czy tak może być czy wywalić wałki?


..możesz tak zostawić. Wałki to masz namyśli pewnie ceramikę.


..nie wiem gdzie mieszkasz ale takie gąbki są raczej bez problemu w każdym akwarystycznym sklepie. Bo to co wydasz na przesyłkę to za to kupisz drugą gąbkę.

-- dołączony post:

Niestety muszę Cie zmartwić i samego siebie też. Rybki będą już miały około 6cm i będą to dobrane haremy.



...nie ma sytuacji bez wyjścia. Musisz pomyśleć o redukcji. Musisz na spokojnie przemyśleć jak to zrobić..ale pisz w dziale OBSADY.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za wskazówki. Już biorę się za zamawianie i zobaczymy jak będzie. Jeszcze czeka mnie dokształcenie się z dziedziny cyrkulacji i nie tylko. Pozdrawiam.


P.S

Mieszkam w małej miejscowości gdzie w sklepie zoo nie mają pojęcia co to pyszczak :D Link który podałeś to osoba/firma która w sprzedaży ma i pompę i gąbki wiec przesyłka tylko 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link który podałeś to osoba/firma która w sprzedaży ma i pompę i gąbki wiec przesyłka tylko 1.


..podałem pierwszy lepszy z Wrocławia. Znam ich osobiście i nie mam zastrzeżeń...A wszystkie wrocławskie sklepy są ok:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zakupiłem AQUAEL TURBO FILTER zamiast circulatora. To to samo a pojemnik i dodatkowa gąbka zawsze się przyda, to tylko 10 pln różnicy. Oczywiście dodatkowo gąbka polecona przez kolegę AndrzejWałb. Model 2000 rzecz jasna. Fitr jest już u mnie. Tylko proszę o podpowiedź jak maksymalnie może być oddalony od dna. Ponieważ przydaje się również napowietrzenie a wężyk jest dość krótki. W tej chwili mam jakieś 20 cm od dna. Oczywiście bez modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przydaje się również napowietrzenie a wężyk jest dość krótki. W tej chwili mam jakieś 20 cm od dna. Oczywiście bez modułu.


....wężyk do napowietrzania jest zbędny. Ustaw wylot z dołu do góry lekko na tylną szybę ale tak aby łamało Ci się lustro wody wtedy będziesz miał super napowietrzanie. Jeżeli masz jakąś rurkę do wstaw między gąbkę a korpus tak aby gąbka była jak najniżej dna( 3cm). Oczywiście zakładam ,że wylot z kubełka będziesz miał lekko w dół na przednią szybę i że wyloty są naprzeciwko siebie,.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.