Skocz do zawartości

Start akwarium 250 l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć Wszystkim, mam na imię Michał, jestem ze Śląska (SG/SGL)już kiedyś tu się rejestrowałem lub czytałem te forum (nie pamiętam dokładnie), dawniej byłem zapalonym akwarystą w wieku 12-20lat, minęło troche czasu i po 8 latach czas wrócić do hobby z dawnych czasów ;)


Na wstępnie napiszę, że kupiłem baniak 250l z wzmocnieniami robiony bezpośrednio przez producenta czeka już w domku - koszt 240zł ( w razie czego moge podać namiary bo robią wszystko w Katowicach).


Filtr biologiczny(wczoraj pierwszy raz zobaczyłem coś innego niż z popularnego serwisu alegro) też już czeka i tu ciekawostka - może nie widzieliście takiego ale ja go wam zaprezentuje : 1330l/h i pobór mocy 13W !! - Astro 2212 - podaję link do specyfikacji (też kupiony w Katowicach) :


http://www.aquotix.com/wp-content/uploads/Astro-Cannister-new.jpg


Dokupiłem też 2 grzałki Atmana 75W z termostatem - at-75


Pokrywa standardowa plastikowa -180zł Wromak 2x30W


Dodatkowo dokupie sobie oświetlenie led RGB


Miałem dokupić piasek w Leroy Merlin ale coś mnie tknęło i się wstrzymałem( chodzi o czystość i ewentualne domieszki związków nieporządanych)


Szafka w trakcie.


Teraz mam problem bo bede szukał jakiegoś składu z kamieniami i piasek.


Za tło dam albo czarny arkusz albo coś samemu sobie wykonam ale tylko na tło za akwarium - szkoda zabierać cenne miejsce rybkom :)

Opublikowano

Witaj. Tło możesz zrobić ze spienionego czarnego pcv. Oświetlenie zrób sam w oparciu o moduły RGB - wyjdzie taniej niż zakup gotowego oświetlenia. Powodzenia.


Wysłane z mojego I213 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

A czemu dwie grzałki? Lepiej było kupić jedna mocniejsza. Jak masz dwie to dokup jakiś zewnętrzny przekaźnik/termoregulator

Tło jw spienione pcv daj

Do środka potrzebny Ci będzie jakiś mechanik. Daj atman lub aquael 2000

Piasek kreisel z obi czy castoramy za 7 zł 25kg

I kamienie najpopularniejszy tu na forum jest serpenrynit

Opublikowano

2 grzałki ponieważ wyszedłem z założenia, ze jak któraś padnie to jeszcze ta druga pociągnie jakoś do momentu aż zauważę problem. Zawsze jakaś będzie sprawna. Pomijam estetykę bo wiadomo, że im więcej sprzętu widać tym bardziej szpeci akwarium.


Kamienie jadę dziś kupić do Tych firma "Asia" nakupię ile wlezie a potem będe kombinował na dywanie co z tego ułożyć. Napewno jakieś groty, jaskinie itp.


Pod kamienie styropian, pleksi czy pianka pod panele ? Styropian ponoć nasiąka i się rozlatuje po czasie, prawda to? A może jakieś kawałki plastiku np. ABS lub inne ?


Z filtrami biologicznymi (kubłami) mam pierwszy raz do czynienia czy mogę całość wypełnić keramzytem? Ceramika się zużywa ( znikają pory w krótych mogą się kumulować bakterie) a keramzyt zostanie taki jaki był na początku.

Opublikowano
Kamienie jadę dziś kupić do Tych firma "Asia" nakupię ile wlezie a potem będe kombinował na dywanie co z tego ułożyć. Napewno jakieś groty, jaskinie itp.


Pod kamienie styropian, pleksi czy pianka pod panele ? Styropian ponoć nasiąka i się rozlatuje po czasie, prawda to? A może jakieś kawałki plastiku np. ABS lub inne ?


Z filtrami biologicznymi (kubłami) mam pierwszy raz do czynienia czy mogę całość wypełnić keramzytem? Ceramika się zużywa ( znikają pory w krótych mogą się kumulować bakterie) a keramzyt zostanie taki jaki był na początku.



Co do kamieni to wybierz parę wysokich,a resztę w kształcie brył....Pod kamienie daj sobie piankę pod panele,ja mam styropian ale niektórym jak pyśki dokopały się do dna to gryzły styropian i pływały im kulki po powierzchni wody,ja akurat tego nie doświadczyłem ale lepiej dmuchać na zimne ;) .......A co do kubełków to dużo lepsza jest dobra ceramika bo posiada dużo więcej porów co również zwiększa ilość bakterii,no jeszcze może być grys koralowy nie dość że to tez dobre siedlisko dla bakterii to w małym lub większym stopniu stabilizuje na właściwym poziomie Ph ale to już zależy od ilości grysu i litrażu zbiornika :)

Opublikowano
Panowie,

Dział "Przedstaw się i swoje akwarium" nie służy do prowadzenia dyskusji w takim kształcie, jak to czynicie.

Na tym etapie wątek przenoszę do Działu: Podstawy



Przepraszam,z chęci pomocy nawet nie zauważyłem że to temat nie na ten dział ;)

Opublikowano

Pytanko. Kamienie kleicie jakos do siebie czgy po prostu ukladacie bezpieczne "budowle" ?

Wiem ze na pianke pod panele bede je ukladal ale co dalej? Pianka ma byc tylko docieta pod kamien czy na calosc ?

Opublikowano
Pytanko. Kamienie kleicie jakos do siebie czgy po prostu ukladacie bezpieczne "budowle" ?

Wiem ze na pianke pod panele bede je ukladal ale co dalej? Pianka ma byc tylko docieta pod kamien czy na calosc ?



Nie wiem jak inni,ale ja kamieni nie kleiłem,po prostu musisz je stabilnie poukładać...Co do pianki to jedni docinają tylko pod kamienie,ja aktualnie posiadam styropian na całej powierzchni dna tylko z każdej strony po bokach akwarium mam ucięte po 1-1.5 cm żeby nie przylegało do tych boków ;)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeśli już masz niebieskie podświetlenie, to dałbym wszystkie 6500K.
    • To może w takim razie spróbuję dać po 2 kabały na jedną lampę jeden kanał 6 diod 6.5 a drugi 9tyś k. Niebieski mam już realizowany na modułach LED 24v jako oświetlenie wieczorne tylko na środku. Niestety ale z power ledami jest ten problem, że bez zmiany napięcia każdy kanał musi mieć tą samą ilość diod. U mnie to jest po 6szt przy napięciu 24v i do tego pod każdy kanał driver 
    • W swoim akwarium miałem diody 6500k. Takie diody dają światło neutralne, najbardziej zbliżone do naturalnego. W takim świetle kolorystyka ryb też jest naturalna. Dla podkręcenia koloru niebieskiego i żółtego, pomarańczowego, czerwonego dodałem niebieskie i czerwone diody. Było ich mniej niż białych i miały tylko delikatnie podkreślić kolorystykę ryb nie zmieniając jej. Wiem, że funkcjonuje trend montowania zimnych diod powyżej 6500k, ale jak dla mnie kolorystyka ryb wygląda nienaturalnie, chociaż ryby niebieskie przy takim świetle wyglądają na pewno atrakcyjnie. Żółte i pomarańczowe czy czerwone niestety już nie. Polecam Ci te diody 6500K. Do tego dodaj te czerwone i niebieskie i powinieneś być zadowolony.
    • Cześć Jaras 👋 Nie wiem czy moja opinia będzie Ci przydatna ale właśnie robiłem u siebie dwie belki. Jak wiesz zdecydowałem się jednak na moduły LED. W każdym razie na jednej mam 9000K a na drugiej 6500K. Te 6500K są w mojej opinii dosyć żółte mimo wszystko w porównaniu do 9000K.
    • Cześć. Mam w swoim baniaku 230x70x65h 2 belki DIY po 30cm na power LED -  W każdej z belce siedzą 6x dioda power LED 3w 12000k oraz 6x dioda power LED 3w WFS. Pod to wszystko jest podpięty sterownik leddimerpro od Romka. Ostatnio zauważyłem, że diody 12k są już mocno wysłużone, na każdej z soczewek na środku jest czarna plama. Mam to tak ustawione, że diody zimne na 75% a WFS na 25 % Światło WFS w ogóle mi się nie podoba - jest żółte. Zastanawiam się nad zmianą wszystkich diod na temp. 6500k Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was ma może belkę na power LED opartych właśnie na diodach 6.5k? Co prawda nowe diody już zamówiłem, ale mam jeszcze okazję coś zmienić. Będę wdzięczny za podpowiedzi 
    • Dzięki za odpowiedź, akwarium nie jest świeże ma już ok. 5 lat a chodziło mi o to, że woda nie kryształ czyli tak jak piszesz nie jakaś super, ale jest ok. Tylko ryby urosły, przybyło ich bo się rozmnożyły i myślę, żeby coś poprawić. Dokupię  pewnie ten drugi filtr. Wnioskuję, że jak będą dwa filtry to wyloty ustawić nad zasysami? Ja mam teraz jeden filtr - zasys w prawym dolnym rogu, wylot w lewym górnym rogu ale z przodu - skierowany wzdłuż przedniej szyby a na tylną skierowany jest falownik i pracuje bez przerw. Wklejam zdjęcia, ale nie widać dokładnie bo odbija się światło od okna.  A i jeszcze jedno pytanie o media filtracyjne - do tej pory w kubełku mam to co było oryginalnie czyli na spodzie jakieś kamyczki a reszta gąbki, im więcej czytam tym mniej wiem czy coś w nim zmienić , różne teorie o przewadze ceramiki lub jej braku, czy coś wyjąć czy dołożyć? Gdy dołożę drugi kubełek to dać oryginalny czy pozmieniać i na co?
    • Cześć 👋 Miałem bardzo podobną sytuację jak Ty 🙂 w akwarium 450 litrów (150x50x60) miałem na początku JBL e1902 i falownik 5tys. litrów na godzinę. Gruzu mnóstwo. Woda nie była jakaś super i zdecydowałem się dołożyć drugi filtr. Wybrałem JBL e1502. Ustawiłem je w taki sposób że 1902 zasysał mi wodę z lewej strony z tyłu i wylot miał skierowany mniej więcej na połowę przedniej szyby a 1502 zasysał z prawej strony z tyłu a wylot miał skierowany wzdłuż tylnej szyby w lewo. Falownik włączałem raz, dwa razy dziennie na jakieś kilka minut żeby dmuchnął po skosie w dół wzdłuż przedniej szyby. Dzięki temu podnosił odchody które wyłapywały mi filtry. Nie włączałem go na stałe bo wtedy ryby zachowywały się jak pstrągi w potoku. Nie podobało mi się to. Jeśli jeszcze mowa o kryształowej wodzie to powiedz kiedy było "odpalone" Twoje akwarium?  Może wstaw też zdjęcie baniaka 🙂 
    • Witam, mam akwarium 160x60x60 dosyć zagruzowane, mbuna, filtr JBL e 1902 oraz falownik aqua nova nwm-8000, zastanawiam się czy coś dokładać i proszę o poradę czy to konieczne, niby ogarnia to filtracje ale woda nie jest długo "kryształ", czytając forum doszłam do wniosku, że powinnam coś dołożyć - czy drugi taki sam filtr JBL to będzie dobre rozwiązanie? Jeśli tak to czy jest jakaś reguła jeśli są dwa filtry jak ustawić wloty i wyloty? Zasysy na tylnej ścianie po przeciwległych stronach czy po jednej stronie? Jeśli po przeciwnych stronach to jak wtedy z wylotami - wylot filtra nr 1 nad wlotem filtra nr 2 i odwrotnie? A jeśli obok siebie to jak wyloty - też obok siebie?, 1 na tylnej ścianie, 2 na przedniej? naprzeciw? w które strony skierowane? Gdzie wtedy falownik? Tyle tego, że wiem coraz mniej zamiast coraz więcej. Dziękuję za jakieś wskazówki.
    • Witam,  Szukam dorosłego samca Cyrtocara moorii,  kilka 4-5 samców Metriaclima Msobo Magunga oraz samca M. Lombardoi  Wysyłka lub odbiór osobisty Warszawa, Gdańsk lub trasa S7 do m. Nidzica/Mława 
    • Wyjaśnij co znaczy kaseciak w zabudowie. Możemy się tylko domyślać, że skoro umieściłeś temat w dziale "tło, podłoże, dekoracje" to stanowi on pewnie część tła akwarium? Opisz jak to wygląda, dodaj może jakieś zdjęcie. Napisz z jakiego materiału zrobiony jest kaseciak, a raczej ta część, która ma być klejona do szyby. Jakiego kleju używałeś do tej pory skoro już dwa razy się odkleił?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.