Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

No to po takiej reklamie grupy mbuna, rafik567 już wie, która grupa jest najlepsza dla początkującego malawisty ;)

Wspomnę tylko, że możesz też połączyć non mbunę z mięsożercą mbuną. Będziesz miał bardziej kolorowo.

-- dołączony post:

Widzę, że demasoni już to napisał.

Opublikowano

Obecnie prowadze dwie równoległe listy kandydatow- mbuna oraz druga non_mbuna. White Lips sa na pozycji nr 1 na liscie non mbuna. Dobrze ze sa rozne poglady prezentowane bo jako poczatkujace mozna rozne spojrzenia wysluchac.

Opublikowano

Tak to już niestety jest, że nie można mieć wszystkich gatunków jednocześnie, choć wielu z nas pewnie by tak chciało.

Z moich spostrzeżeń wynika, że do non-mbuny trzeba niejako dojrzeć gdyż niewielu początkujących malawistów jest skłonnych do cierpliwego czekania, aż brzydkie kaczątka przemienią się w piękne, majestatyczne ryby. Tak jak napisał Olo, niezależnie w którym pójdziesz teraz kierunku na pewno wcześniej czy później będziesz przechodził taki etap, na którym pojawią się wątpliwości czy obrana przez Ciebie droga była tą właściwą. ;-)

Czasami relatywnie duży zbiornik na starcie przygody z Malawi może być wadą a nie zaletą bo przy takim litrażu jak Twój naprawdę masz duże pole manewru jeśli chodzi o obsadę.

Opublikowano

Decyzja już jest zatem - więcej argumentów za Mbuna. Teraz poczekam aż ból głowy minie :) i wracam do kompletowania listy kandydatów. Jak już kolorystyka kandydata pasuje, czasem i dietę dobiorę to ostatni element ukłądanki wywala - poziom agresji:/) czy to nie mogłoby być trochę łatwiejsze... Na koniec i tak ostatni element czyli zdanie praktyczne forumowiczów zweryfikuje dodatkowo co zapewne znów namiesza:)


Przykładowe listy tu na forum ułatwiają o tyle że człowiek googla poszczególne gatunki i się zapoznaje ale zawsze czegoś brakuje... szukam dalej.

PS jest jakaś fajna stronka z dużą bazą gatunków, zdjęć i opisów? Baza klubowa ma mało zdjęć i trzeba wiedzieć co się szuka a nie czytać o tym co wpadło w oko...

Opublikowano

THX, pierwsze już znałem - na drugie nie natrafiłem ( druga idealna bo po zdjęciu można dojść dojść do opisu - wreszcie:) ).

-- dołączony post:

A jeszcze jedno: jak interpretować opisy charakterów chociażby na cichlid-forum - z jednej strony opisują agresję wewnątrzgatunkową - "Temperament" (?) oraz ogólną "Conspecific Temperament" ( czyli do innych gatunków podobnych zapewnie kolorystycznie ?). Zakładając wybranie już wszystkożerców - czy dobrze interpretuję:

-pokojowe (oczywista oczywistość)

-średnio agresywne (rozumiem że z tej kategorii można co nieco jeszcze wybrać do dużego szkła)

-agresywne (max 1 gat/odmiana z jakimiś z powyższych w porywach potencjalnie dałby radę)

-mocno agresywne (powinienem o tym zapomnieć i ani jednego gatunku nie wrzucać)

-ekstremalnie agresywne (nawet nie czytam opisów :) )


Czy te charakterki włącznie do średnio-agresywne traktować jako "lajtowe" i w ichniej nomenklaturze max na "highly aggressive" w porywach można kończyć z 1 gatunkiem?

Na początku koledzy cactus i MatiK stwierdzili że nie koniecznie agresywny gatunek należy kategorycznie odrzucić - pisali o extremely , highly czy jakim aggressive? ??:)??

Opublikowano

do takiego szkła , jak Twoje , można wybrać nawet te najbardziej agresywne :) na Onze w opisach pisze, czy rybki są agresywne tylko wewnątrz swojego gatunku , czy też wobec wszystkich w akwarium ....u tych mniej agresywnych można pokusić się o więcej samców ...jak już wybierzesz gatunki które chcesz mieć , to koledzy na pewno na podstawie własnych doświadczeń doradzą co i jak :)

Opublikowano

Po chwilowej przerwie i długawym szperaniu w necie powstała początkowa lista "DreamTeam".

Finalny kierunek padł na Mbuna - przewaga wszystkożercy (z ewentualnymi domieszkami innych diet, które dadzą radę także).

Cel pierwszy to estetyka dla oka domowników (ludzkich), czyli kolorowo (byle nie samo żółte i niebieskie) co zarazi mnie trwale w biotop i pozwoli w przyszłości dopiero ewentualnie zmieniać "poglądy".


Proszę o komentarze, wykluczenia co na pewno nie da rady ze sobą, a co jest szansa że zaskoczy w 720l, kilka gatunków jako alternatywne już znalazłem (wyglądających podobnie ale może warto zamienić z jakiś względów- samice, dieta, agresja). Inne jak mają zamienniki o to sugestie mile widziane. Gdybyście do tego wskazali coś jeszcze co mogłoby wpaść w oko to super:D


Nie do wszystkich gatunków posiadam wiedzę jak samice wyglądają - część widzę jest kolorowa także ale szarych pewnie też na liście mam sporo o czym nie wiem ale muszą być. Jak macie wiedzę na temat wyglądu samic to byłbym wdzięczny.


Drugi dylemat to dostępność (część może być ciężka do zdobycia lub o astronomicznych cenach) więc tutaj zamienniki będą musiały się znaleźć. Przeglądałem już pierwsze oferty i nie wszystko jest do znalezienia:???:


I ostatnia wątpliwość: czy skoro na liście część rybek może być droga i tego się nie wykluczy skoro chce się mieć ładne okazy to czy wchodzić od początku w pełen wachlarz cenowy czy też zacząć kompletować od dolnej siatki cenowej, a po kilku tygodniach dodawać kolejne droższe dopiero - obawiam się że błędy młodziaka kilka ofiar mogą przysporzyć i mniej boli strata kilku sztuk po 15 niż po 50... :?:


Kilka z poniższych na pewno kategorycznie odpada - wpisuję po to aby zostawić ślad po tym co się podoba bo może coś alternatywnego dla oka dacie radę polecić.

Wydaje mi się że poziom agresji to max Highly Aggressive w kilku przypadkach, reszta to co najwyżej Mildly Aggressive lub Peaceful co zgodnie z wcześniejszymi wpisami mogłoby dać radę w jednym szkle.




I faza eliminacji (kolejność losowa na razie losowa - później będę pewniaki po kolei ustawiał):


1) Pseudotropheus crabro


2) Pseudotropheus saulosi - zakładam że to podstawa każdego mbunarium więc pewniak do II etapu


3) Labidochromis caeruleus(Nkhata Bay) lub/i Labidochromis caeruleus - Yellow mi się podoba ale za żółto być nie może więc rozważam odmianę White

(lub obie gdyby dały radę)


4) Pseudotropheus elongatus mpanga lub Cynotilapia zebroides (Cobue) lub Maylandia zebra "long pelvic" lub Metriaclima fainzilberi(Lundo Is.)


5) Cynotilapia sp. "Hara" lub Maylandia Maison Reef Zebra lub Labidochromis chisumulae


6) Metriaclima sp. "Membe Deep"


7) Labidochromis sp. "Perlmutt"


8) pseudotropheus elongatus chewere


9) Pseudotropheus zebra gold Kawanga


10 ) Pseudotropheus Polit


11) Metriaclima Estherae 'Minos Reef'


12) Metriaclima Estherae Red Red lub Metriaclima Estherae Super Red


13) Labidochromis spec. Mbamba Bay


14) Cynotilapia sp. "Lion" (Lion's Cove)


15) Metriaclima greshakei


16) Labidochromis Hongi (odmiana super red lub inne jeśli przejdzie eliminacje)


17) Pseudotropheus Acei (chyba musi odpaść za dietę:()


18 ) Pseudotropheus Acei Itungi (j.w.)


19) Labidochromis freibergi


20) Metriaclima sp. Blue Dolphin Manda


21) Pseudotropheus msobo pondraisend


22) Cyrtocara moorii ( jako "dziwaczek" ale raczej nie zdecyduję się na niego)


Proszę o komentarze i ewentualne porady na podstawie Waszego dużego doświadczenia praktycznego.

Opublikowano
I ostatnia wątpliwość: czy skoro na liście część rybek może być droga i tego się nie wykluczy skoro chce się mieć ładne okazy to czy wchodzić od początku w pełen wachlarz cenowy czy też zacząć kompletować od dolnej siatki cenowej, a po kilku tygodniach dodawać kolejne droższe dopiero - obawiam się że błędy młodziaka kilka ofiar mogą przysporzyć i mniej boli strata kilku sztuk po 15 niż po 50... [ /QUOTE]

Rozumiem co masz na myśli ale dla mnie tekst nie do przyjęcia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.