Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

No cóż , skoro tak twierdzisz to ty jesteś wszech wiedzący .

Nikomu nie doradzam w stosowaniu pomp o tych mocach w sześciuset litrowym MALAWI .

Nigdzie też nie piszę że posiadam taki biotop , nie trzymam paru rybek i tony gruzu w trzy metrowym zbiorniku w obiegu jest grubo ponad 2000litrów do tego każda pompa ma trzy zakresy pracy.

To długość zbiornika skłoniła mnie do podzielenia zbiornika na dwie strefy (mechanik) , co do pomp również nie był to zakup pierwszej lepszej.

Twierdzisz ze pompa 25/40 jest odpowiednia do zbiornika 280x80x75 .

Opublikowano
pytanie do STANA zrobię tak dwa korpusy przed pompą za trzy i bajpas , rurki 3/4" pompa to grundfos alpha 2 25/40 . tylko czy pompę mogę dać niżej od korpusów ?


U mnie w 420l filtrację napędza grundfos alpha 2 25/40. Do Twojego zbiornika proponuję 25/60.

Pompę możesz dać niżej niż korpusy, będzie łatwiej ją odpowietrzyć po wymianie wkładów.

Opublikowano
Twierdzisz ze pompa 25/40 jest odpowiednia do zbiornika 280x80x75 .


Czytałeś kolego co napisałem czy tylko klepiesz dla samego klepania ? Przecież napisalem że moje akwarium filtruja dwie pompy 25-40 , a akwarium jest o pojemności 1147l (255x75x60) i w zupełności to wystarczy za mechanika i biologa. Dla przypomnienia napisze że w tym akwarium nie pływają małe mbuny tylko drapieżniki które nie mało futrują i to na dodatek mocno brudzące mięcho ( stynki i małże) co drugi dzień. Dzielić na strefy mechanicznego czyszczenia też nie widzę potrzeby ponieważ wystarczyło zamonotwac odpowiedni cyrkulator który zmiato wsio do dwóch zasysów zamontowanych w jednym miejscu ;-)


pytanie do STANA zrobię tak dwa korpusy przed pompą za trzy i bajpas , rurki 3/4" pompa to grundfos alpha 2 25/40 . tylko czy pompę mogę dać niżej od korpusów ?


Moja rada do takiego akwarium to zapodanie pompy jednej ale 25-60 i dwa korpusy mechaniczne przed pompą ( wypełnione gabką 45ppi lub albo z owinięta owatoliną ) , a za pompą o wiele lepiej sprawdza się układ 4 korpusów ale zamontowanych po dwa równolegle bez żadnych baypasów. Te 4 korpusy zamontować należy odwrotnie (a dokładnie chodzi mi o przepływ) i zasypać je matrixem seachemu. Rurki w środku korpusów dobrze jest tak zamontować żeby przepływała jak w kubełku.

Opublikowano

Czyli jak ty masz dwie pompy 25/40 na 1147 l to na prosty rozum u mnie o połowe mniejszy baniak to jedna pompa 25/40 starczy , dodam że mam jeszcze jebao w-40 i jbl e901.

Opublikowano

Jak masz jeszcze kubełek to pompa 25-40 styknie i może robić jako główny mechanik plus back -up biologi ( jak by ci padł jbl 901 i trza jakoś to przetrwać ;-) )Także daj dwa korpusy mechanicznie równolegle przed pompą i dwa równolegle ( w taki sposób jak pisałem wyżej) za pompą bez baypasu. Kurza stopa wp-40 to takiego akwarium ? Toć to CI będzie robić nie złą siekę ;-).

Opublikowano

mam zbiornik 600l 200x60x50, mechanike ogarnia pompa WILO 25/40 dwa korpusy rownolegle przed pompa (100micronow) i dwa korpusy rownolegle za pompa (50micronow) w cyrkulacji pomaga JEBAO W40, biologie robi JBL1901 zasypany matrixem, przy odpowiednim ustawieniu cyrkulacji drugi JEBAO schowalem do szafki, woda krysztal,

kolego do Twojego baniaka pompa 25/40 w zupelnosci wystarczy, cala sztuką bedzie odpowiednie ustawienie cyrkulacji, przy zlym ustawieniu wlotow i wylotow nawet najmocniejsza pompa nic nie poradzi i wszystko bedzie plywac w zbiorniku

Opublikowano
cala sztuką bedzie odpowiednie ustawienie cyrkulacji, przy zlym ustawieniu wlotow i wylotow nawet najmocniejsza pompa nic nie poradzi i wszystko bedzie plywac w zbiorniku

__________________



Dokładnie Rafale ! Odpowiednie ustawienie cyrkulacji plus np. purolite ( ale nie koniecznie) to klucz do kryształowej wody.

Opublikowano

PUROLITE oczywiście polecam, zajefajna sprawa.

Kolego mozesz jeszcze zbudowac kaseciaka napewno rozwiazanie bardziej ekonomiczne, ale pisales ze nie masz zdolnosci konstruktorskich a kaseciak to IMHO bardziej skomplikowana ,,budowla,, aczkolwiek moze sie okazac ze drzemie w Tobie ukryta sila i jedo i drugie bedzie w zasiegu Twoich mozliwosci.

Opublikowano

tez tak uwazam dlatego wybralem narurowca :-D

ale czujac sie troszke odpowiedzialny za to ze kolege lajkonik przekonalem do zrezygnowania z FX5 (tak mi sie wydaje ze zrezygnowal) chcialem przedstawic mu dodatkowa alternatywe filtracji mechanicznej.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A miałeś w środku jakieś media, chociaż gąbkę? Jeśli nie to chyba normalne, bo pompa zasysa z dołu komory.
    • Mam kolejne pytanie. Podłączyłem sumpa testowo na tydzień czasu i woda w ostatniej komorze tam gdzie jest pompa jest najbardziej brudna(zamulona) Na powierzchni wody w tej ostatniej komorze cały czas pływają jakieś paprochy. Czy to normalne i po podlączeniu sumpa do akwarium docelowego nie będzie tego problemu?
    • U mnie układ Maison Reef & Kulfon & Saulosi sprawdza się idealnie. Szeryf w swoim rewirze toleruje jedynie o dziwo pięknie wybarwiającego się samca Saulosi. Ogólnie mam wrażenie, że Saulosi są tłem dla reszty obsady, bo pływają gdzie chcą bez reakcji reszty obsady.
    • U mnie yellow już 5 lat żyje z "roślinożerną" mbuną karmione głównie spiruliną super forte 36% i żyją, mnożą się a samiec yellow wielki jak byk. Preferencje pokarmowe yellow można między bajki włożyć, jakby od karmy roślinnej miał jakiś brak to by nie urósł taki wielki. Wcześniej też miałem yellowy, już od lat 90-tych trzymane z mbuną i zawsze karmione przewagą karm roślinnych i zawsze było ok, dopiero tutaj zauważyłem jakąś manię na punkcie preferencji zywieniowych i nawet przez jakiś czas stosowałem się do tego ale zauważyłem że to jakaś bzdura która niema żadnego znaczenia. Znaczenie mogą mieć skrajności typu mbuna z rybożerną drapieżną non-mbuna, natomiast cała mbuna może być trzymana ze sobą razem i karmiona tym samym.
    • Oczywiście możesz połączyć i przy odpowiednim podejściu będzie to funkcjonować, ale czy jeśli preferencje żywieniowe tych ryb są jednak mocno odmienne, to powinno się to robić?
    • Chipokae to mięsożerca, więc zestawienie go z roślinożernym demasoni może być problematyczne. Oprócz auratusa możesz jeszcze rozważyć loriae. 
    • hej dzieki! A jaka jest obecnie filozofia laczenia np. L. caeruleus i L.trewavasae lub C.demasoni. Pamietam, ze kiedys niejako bylo "przeciwskazane" ze wzgledu na diete? Jak obecnie do tego się podchodzi? mozna je polaczyc?
    • Żółty to najlepiej yellow ( Labidochromis caeruleus ), masz zarówno samce jak i samice intensywnie żółte.
    • Cześć   Nie wiem czy połączenie M. Fainzilberi z C. Demasoni w takim zbiorniku to do końca dobry pomysł. Miałem w klasycznej 450tce M. Fainzilberi z Msobo i panowie z tych gatunków nie miały dla siebie litości. Demasoni nie hodowałem jeszcze ale wydaje mi się, że starcie na takiej linii może być jeszcze mocniejsze. Jeśli chodzi o kolor żółty to wspomniane wcześniej Msobo zdobyły moje serce, ale gdybym miał teraz poprzedni zbiornik to zamiast Msobo umieściłbym w nim Pseudotropheus Interruptus   Jeśli natomiast połączenie Fainzilberi - Demasoni jest nieuniknione to może warto rozważyć jeszcze Auratusy jako kolejnego zawadiakę? Ewentualny nadmiar agresji rozproszyłby się na większą liczbę chuliganów.  Ekstra rybą z pięknym żółtym kolorem u samic jest też M. Chipokae  Ale one w połączeniu z Fainzilberi to już chyba zbyt mocna opozycja dla Demasonów. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.