Skocz do zawartości

Wszystko DIY szafka, komin, sump, hqi, hydroponiczny - foty


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

hehehehehe


masz rację post ze zdjęciami przenikała duma i zadowolenie, ale tylko z jednej rzeczy: z wywalenia tamtego tła - o dzięki małżonko!!!!! :lol::lol::lol:

do tego stopnia przenikała duma, że wybudzony wczoraj w nocy wrzuciłem foty do galerii...


do jednego się przyznam - tamta konstrukcja skalna z ceresitu była brzydka i już więcej takiej nie popełnię :oops:


pozdrawiam


P.S. ktoś nie chce jej, za darmo oddam, ale trzeba przyjść i sobie wziąć :D

stoi na balkonie, bo ciężkie cholerstwo - zmarnowałem przecież na to 20kg ceresitu, a wystarczyło iść na plażę :mrgreen:

Opublikowano

Na wstępie chciałbym pogratulować twojej żonie wyrozumiałości i cierpliwości :D (moja by mnie wyprowadziła, zmieniła zamki i wymeldowała :D ).

Wystroju nie będę komentował, bo raz to rzecz gustu a dwa jeszcze nieskończone. Jedno jest pewne lubisz kombinować/majsterkować i to się chwali byle nie przesądzić a twoje posty wniosły wiele dobrego i wzbogaciły to forum zmuszając wiele osób do dzielenia się swoją wiedzą.

Mnie osobiście martwiłaby wydolność filtracji takiego sumpa zraszanego (z tego, co widziałem takie filtry mają trochę bardziej zaawansowaną konstrukcje), a wydajność złoża w hydroponice to też sprawa dyskusyjna biorąc pod uwagę, że za dużo wody to w donicy być nie może (a sam pisałeś, że chcesz mieć dużą nadfiltrację ). Jestem zdania, że albo prawdziwy sump z przegrodami itd. albo kubełek. Sam będę budował hydroponikę plus złoże zraszane w jednym, ale muszę to jeszcze dobrze przemyśleć no i będzie to tylko dodatek do podstawowej filtracji.


Co do hqi to extra ma to zabudowane cezarix http://galeria.24.pl/mediaGallery.html im dłużej patrzę tym bardziej mi się podoba :)

Opublikowano
makok ja to bym z miesiąc do Ciebie szedł :mrgreen:


miesiąc byś szedł, ale już wracał z tłem to ze trzy :D


meth, zbadam sprawę tego złoża zraszanego i jego działanie... pewnie kiedyś postawię normalnego sumpa, jak mi małżonka zabierze to małe akwa zgodnie z umową, ale narazie nic już poza rybami do akwa nie mogę kupić...


w kwestii hqi - podoba mi się taka zabudowa jak ma cezarix, ale osobiście sobie tak nie zrobię, bo wyglądałoby to na takim małym meblu jak mój dość przytłaczająco i zabierało część światła z okna które jest obok...

zostanę przy akwa otwartym, które podoba mi się bardziej, jedynie lampa zniknie całkowicie pod "zabudową" w kolorze szafki... ale tylko sam klosz i stelaż


i żona była miesiąc na szkoleniu jak popełniałem tamto tło, na miejscu by pewnie "cierpliwości" nie miała :lol:

Opublikowano
P.S. Myślę że twoje akwa nie jest skończone pod żadnym względem. Ty chciałeś je zarybiać ??? 20 l keramzytu, co to jest w porównaniu z 20 l ceramiki ? Jeżeli dasz 20 l ceramiki, można odpalać akwa !!! ???


To kolega krytykant może poda ilu litrom keramzytu odpowiada litr ceramiki? Albo chociaż ile m2 daje litr keramzytu? Bo sam jestem ciekaw.

Opublikowano

Drogi norbitek ! Nie ma przelicznika stosunku keramzytu do ceramiki bo produkuje się oba różnej jakości. Każdy kto miał do czynienia z jednym i z drugim wie co jest lepsze. Ja używam keramzytu ze względu na stosunek ceny do wydajności. W akwa 240l się spisuje ale w większym trzeba pomyśleć nad dobrą ceramiką i to rzecz jasna - każdy to powie. Można jeszcze sprawdzić samemu wrzucając keramzyt do wody i zobaczysz ile będzie kuleczek pływało po powierzchni a ile utonie. Nie widziałem żeby ceramika pływała. Keramzyt ma jeszcze inną wadę lubi podczas pracy w filtrze zamulać dno filtra bo się kruszy i opada na dno. Kto czyścił filtr z keramzytem ten wie. Nigdy nie będę dyskwalifikował keramzytu jako złoża bakteryjnego tylko w przypadku tego zbiornika przdałaby się ceramika. Jest troszkę artykułów na forum i w necie o materiałach filtracyjnych - poszukaj ! Pozdrowienia !

Opublikowano
W akwa 240l się spisuje ale w większym trzeba pomyśleć nad dobrą ceramiką i to rzecz jasna - każdy to powie.

Nie każdy... ja na pewno nie :lol: . Wręcz przeciwnie, w 240l zazwyczaj mamy mniej miejsca na złoże i to właśnie w takim akwa trzeba na maksa wykorzystać każdy litr inwestując w jak najlepszy wkład bio.

W dużym akwarium, zwłaszcza z sumpem, można pozwolić sobie na gorszej jakości wkład bio, bo zazwyczaj sump ma nieporównywalną wielkość w porównaniu do kubełka (chyba, że mówimy o mikro sumpiku :wink: ). Ja mam filtr przelewowy wypełniony w 1/3 keramzytem, bo np. nie wyobrażam sobie kupić 10, czy 20l EhfiSubstratu, czy BioMaxu :wink: . Oczywiście jak ktoś może sobie na to pozwolić, to wyjdzie tylko na dobre.


Swoją drogą, podobno unoszący się na wodzie keramzyt nie nadaje się do używania w akwarium, chyba, że się go rozłupie.

Opublikowano

keramzyt jest złożem jakim jest - tzn z pewnością spisuje się lepiej w dużych sumpach, syfi w komorze (3 dni po zalaniu miałem brązowe dno), jest zdecydowanie mniej porowaty od najgorszej ceramiki i wogóle - ale kosztował 2zł za litr... i tyle w temacie

pewnie że wolałbym mieć 20l sera siporex, ale nie mam 1500zł, czy ile to tam kosztuje :lol:

(jak wygram w totka to kupię tylko po to żeby zdać relację) :mrgreen:


Mateusz ma rację im mniejsze złoże tym lepszy powinien być wkład...

Swoją drgą dlaczego się nie nadaje pływający? - tak 1/3 mi pływała ale i tak wrzuciłem, bo nie mogę mieć złoża zatapianego z uwagi na choćby awarie prądu (gdzieś muszę pomieścić wodę z obiegu) - a w zraszanym uznałem że nie ma różnicy czy wypływa...

Opublikowano

Czy Wy nie przesadzacie aby ?? 240l -- male akwa na poczatek przygody.

25l sump - IMHO super sprawa -- zostal zbudowany -- to zawsze jakies doswiadczenie... Za maly do tej 240l ?? Noo bez jaj panowie. Eheim 2236 ecco u mnie obrabia troche mniejsze bo 200l akwa, a ma chyba 4 z hakiem litra wsadu...


Kupcie kubel o pojemnosci 25 litrow. Kilka kublow -- coz laczyc je szeregowo , czy zadowolic sie 4 (w przypadku 2), 6 (w przypadku 3) itd rurami w akwa... czy kombinowac z 2 rurami w akwa z przylaczem i jakims rozdzielaczem do rownoleglego zasilania kublow ???


Zreszta dopoki parametry beda w normie to co za problem ??? Bakterie sobie znajda podloze, a woda ze zwiazkami z cyklu da im tak samo papu.



W 60l dla maluchow mam jedynie mechaniczny -- i wiecie co, dziala rowniez jako biologiczny. Cykl azotowy jest zamkniety. Nawet po czyszczeniu nie destabilizuje akwa - wiec tez tak mozna o ile sie stosuje pewne zasady. (Choc nie polecam takiego rozwiazania mimo wszystko).



Oblepiony komin -- coz nie kazdy ma zdolnosci -- nastepnym razem bedzie pewnie lepiej. HQI ?? Ktos woli Sylvanie, ktos woli HQI -- dla ryb w zasadzie bez roznicy o ile nie bedzie za jasno.


O czyms zapomnialem ?

Opublikowano
25l sump - IMHO super sprawa -- zostal zbudowany -- to zawsze jakies doswiadczenie... Za maly do tej 240l ?? Noo bez jaj panowie. Eheim 2236 ecco u mnie obrabia troche mniejsze bo 200l akwa, a ma chyba 4 z hakiem litra wsadu...

Problem jest taki, że kubły zazwyczaj wypełnia się ceramiką, a nie keramzytem. Poza tym w kuble woda rzepływa przez praktycznei całe złoże, w takim filtrze, zwłaszcza, że to jakaś zraszana jednokomorowa konstrukcja, niekoniecznie tak musi być. Takich ale jest jeszcze kilka. Oczywiście plus w postaci niewątpliwej wartości edukacyjnej jest ogromny :wink: , ale z porządną nadfiltracją wg mnie ma to raczej niewiele wspólnego.

HQI ?? Ktos woli Sylvanie, ktos woli HQI -- dla ryb w zasadzie bez roznicy o ile nie bedzie za jasno.

Jeśli to odpowiedź na moje posty, to trochę mnie nei zrozumiałeś. HQI daje niewątpliwie świetne światło i w każdym praktycznie baniaku efekt jest o wiele lepszy niż przy świetlówkach. Mi chodziło raczej o zabudowanie samej lampy.


Widzę, że VDR odebrałeś moje posty jako krytykę poczynań makoka, a mi tylko chodziło o to, że jeszcze sporo pracy przed nim :wink: .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.