Skocz do zawartości

650l po morskim


Gdynianin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ostatnim czasie zwolniło mi się jedno akwarium o wymiarach 135x70x80(głębokość) po akwarium morskim, z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie na całej długości. Oczywiście będąc aktywnym morskim akwarystą mam cały sprzęt, typu pompy obiegowe, cyrkulatory, ph metry, pompy dozujące, lampy, etc. Chciałbym spróbować z malawi dlatego bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku kwestii:

- czy w takim litrażu mam sens uruchamianie sumpa, jeśli tak to jaki obieg powinienem zastosować( w morskim jest generalnie tak, że czym większy tym lepiej)

- jaka filtrację zastosować przy zastosowaniu sumpa

- co włożyć to sumpa oprócz filtra - węgiel, jakieś inne metody?

- jakie oświetlenie zastosować? Mam do wykorzystania lampy T5 (6x54W i 10x39W), ale myślałem o ledach z dwóch powodów: blinków i niskiego zużycia energii. Najbardziej podobają mi się akwaria z miejscowymi zaciemnieniami, np jak tu

4543b291.jpg

- czy cyrkulatory będą konieczne w takim zbiorniku?

- Gdzie kupić tło strukturalne na wymiar i czy takie tło można przeciąć na pół i następnie skleić(mam listwę wzmacniającą na środku zbiornika i muszę jakoś to tło włożyć do zbiornika)

- jaki żwirek kupić i ewentualnie gdzie?

- gdzie zakupić skałę i jakiego rodzaju(mam sporo suche skały morskiej, ale chyba do malawi się nie sprawdzi)

Z góry dziekuję za wszelką pomoc w ogarnięciu tego nowego dla mnie tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego bo właśnie się będziemy mijali. Ja z Tanganiką i Malawi idę w trzeci morski więc liczę na pomoc.

Biotopy Malawi i Tanganika to po morskim - łatwizna. Nie masz nic prostszego bo zwykła kranówa okazuje się już nawet zbyt zmineralizowana i bez tej całej gospodarki wapniem i magnezem wraz z jeszcze połową Tablicy Mendelejewa.

Masz ponad 700l ale tylko 135cm długości więc obsada musi być tak dobrana by terytorialne ryby Malawi ci się nie pozabijały. To jedyny mankament jaki widzę.

Nie wykorzystasz też wszystkich możliwości jakie daje sump choć nie widzę przeszkód w jego zastosowaniu. Nie ma tu odpieniacza więc poza nadprogramowym złożem grysu czy każdego innego złoża dla biologii i filtracji mechanicznej - nie ma potrzeby stosowania ale jak wspomniałem nie jestem przeciwny. Blok absorbera NO3 lub biopolimer będzie bez trudu tam można umieścić albo i węgiel by nie tylko usuwało NO3 i PO4 ale i humus z DOC( jak zechcesz oczywiście). Przecież podmianka wody co tydzień zrobi to samo - masz wybór.

Masz alternatywę bo tyle szerokości że spokojnie za tłem 3D zmieścisz za tym wszystkim kaseciak ( po waszemu filtr panelowy) i też będzie git a woda nie wyjdzie poza szkło no i pompa 2000-3000l/h wtedy wystarcza ( oszczędzasz energię). Także sprawdzi się każdy duży kubeł. Pełna dowolność kolego:D


Tło dowolne byle motyw skalny a nawet samemu robione ze styropianu, pianki i malowania na naturalne wzory i kolory. Nie wiem czy dostaniesz gotowe wysokie na 80cm.

My najczęściej dajemy do wewnątrz zwykłe czarne spienione pcv i wygląda najlepiej - w moim odczuciu przynajmniej no i martwej wody nie ma za tłem.


W zadnym wypadku żwirek bo nasze ryby to kopary i bez piasku najlepiej gradacji 0,8-1,2mm po prostu nie mogą żyć. Reszta to już tylko twój wybór poczynając od tego z plaży w Gdyni ( nie polecam) a skończywszy na takim z tego pustego morszczaka. Wypłukać i do baniaka ale najpierw podkładki pod kamole bo ryby podkopią i wszystko może upaść a to bardzo może być bolesne dla akwarysty.

Skała dowolna ale raczej nie z morskiego -bo nie pasuje i razi innym biotopem. U nas skały od serpentynitu, poprzez gnejsy i każde inne aż po łupki które najtrudniej sensownie ułożyć.


Oświetlenie to cały nowy temat. Od naświetlacza 10W po moduły Samsunga 5630 i RGB raczej już na sterowniku całodobowym.

Przy głębokości 80cm i tym wyrażnie punktowym światełku jakie chcesz ja bym szedł w 4x RGB COB 20W na sterowniku RomanoLindano.

Nie masz tu do czynienia z chlorofilem a i b bo roślin jak na lekarstwo a RGB to mało lumenów ale pełne spektrum wybarwiające najlepiej nasze ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) Jesteś na nanoreef?

Jeśli tak to jaki nick?

Ja tam mam taki sam jak tutaj.

Nie ma problemu z baniaczkiem i sumpem, ja teraz uruchomiłem z Malawką stary baniak Inmara.

Przy takim litrażu wsadź do sumpa gąbki ok 50-70l i wystarczy. Co do ryb to aulonocary by były najlepsze by wykorzystać wysokość. A światło? No cóż ja lubię jasno bardzo więc i światła dużo daję, a jeśli Tobie podoba się ciemniej to zrób jak pisze deccorativo.

Na obieg wystarczy Ci coś ok 4500-6000l/h

Ja do cyrkulacji, a właściwie waveboxa używam RW8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew deccorativo i danielj. Faktycznie morskie to dość skomplikowana fabryka, zwłaszcza jak się hoduje SPS - ale oczywiście do ogarnięcia. Jeśli macie jakiekolwiek pytania bardzo chętnie pomogę i odpowiem na każde pytanie związane z morszczyną

Ale wracając do mojego projekciku:

Możecie dac jakieś linki do produktów o których piszecie? Co to za gąbka, o której pisze danielj?

Deccorativo możesz podesłać lin do lamp, o których piszesz?

Rozumie, że woda nie może był wyjawiona a więc nie używacie filtró RO i DI - naprawdę leje się zwykłą kranówkę? Jakies testy sie robi? Jakieś suplementy stosujecie? Przyda się wogóle pompa dozująca?

Troche mam tych pytań, ale chciałbym to zrobić w miarę dobrze, nie popełniając błędów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPSy mi nie dziwne, choć ja lubuję się w LPSach :) Patyki są zbyt statyczne :P

Pompa dozująca-niepotrzebna

Automatyczna dolewka- ja stosuję w słodkim

Gąbki-http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gabka-kostka-ppi-20-50-litrow-i5576095104.html

Woda- ja puszczam przez prefiltry 5micron-węgiel-1micron

Testy- NO2, NO3 reszta zbędna

Suplementy- odkąd mam Malawi(parę dziesiątek lat) nic takiego nie stosowałem i nie polecam.

To na początek na tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę to wszystko porządkować, zaczynając od sumpa. Mam taki z akrylu:


2da68cb3.jpg


Pierwsza wąska (7 cm) komora jest przeznaczona na powrót wody z akwarium - czy tam jakieś złoże włóżyć - może właśnie te gąbki PPI 20 (czy te gąbki do jakiejś skarpety czy tak luzem), kolejna przeszkoda na drodze wody to półka - może dać tam watę akwarystyczną?

W środkowej komorze miałem odpieniek - a teraz filt chyba jakiś - czytałem że fluval fx6 jest niezły - tyle że on jest zewnętrzny - może polecicie jakiś inny wewnętrzny nadający sie do sumpa. No i ostatnia komora to komora powrotu, z pompą obiegową i czujnikiem dolewki.

Czy taka konfiguracja jest ok bo wydaję się strasznie biedna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubełek nie potrzebny, sump pełni rolę kompletnego filtra. Jutro zrobię fotki to zapodam, jak to u mnie wygląda. Gąbki są luzem, nakryte jedną całą gąbką dociętą pod wymiar komory. Na półkę watę, a jeśli masz możliwość doklej jeszcze jedną przegrodę na ceramikę zaraz za tą półką, ale z dolnym przepływem. Wsadzisz tam siporax lub inną ceramikę i tyle. Do akwarium ze dwa cyrkulatory i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę te fotki wrzucić?

Dzisiaj trochę poczytałem i zrobię to tak. Woda z akwarium będzie spływała na samo dno pierwszej komory z gresem koralowym i będzie go wypychała do góry - tutaj mam największe wątpliwości. Proszę o uwagi.

2c8227d2.jpg

-- dołączony post:

Poradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.