Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

W ostatnim czasie zwolniło mi się jedno akwarium o wymiarach 135x70x80(głębokość) po akwarium morskim, z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie na całej długości. Oczywiście będąc aktywnym morskim akwarystą mam cały sprzęt, typu pompy obiegowe, cyrkulatory, ph metry, pompy dozujące, lampy, etc. Chciałbym spróbować z malawi dlatego bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku kwestii:

- czy w takim litrażu mam sens uruchamianie sumpa, jeśli tak to jaki obieg powinienem zastosować( w morskim jest generalnie tak, że czym większy tym lepiej)

- jaka filtrację zastosować przy zastosowaniu sumpa

- co włożyć to sumpa oprócz filtra - węgiel, jakieś inne metody?

- jakie oświetlenie zastosować? Mam do wykorzystania lampy T5 (6x54W i 10x39W), ale myślałem o ledach z dwóch powodów: blinków i niskiego zużycia energii. Najbardziej podobają mi się akwaria z miejscowymi zaciemnieniami, np jak tu

4543b291.jpg

- czy cyrkulatory będą konieczne w takim zbiorniku?

- Gdzie kupić tło strukturalne na wymiar i czy takie tło można przeciąć na pół i następnie skleić(mam listwę wzmacniającą na środku zbiornika i muszę jakoś to tło włożyć do zbiornika)

- jaki żwirek kupić i ewentualnie gdzie?

- gdzie zakupić skałę i jakiego rodzaju(mam sporo suche skały morskiej, ale chyba do malawi się nie sprawdzi)

Z góry dziekuję za wszelką pomoc w ogarnięciu tego nowego dla mnie tematu

Opublikowano

Witaj kolego bo właśnie się będziemy mijali. Ja z Tanganiką i Malawi idę w trzeci morski więc liczę na pomoc.

Biotopy Malawi i Tanganika to po morskim - łatwizna. Nie masz nic prostszego bo zwykła kranówa okazuje się już nawet zbyt zmineralizowana i bez tej całej gospodarki wapniem i magnezem wraz z jeszcze połową Tablicy Mendelejewa.

Masz ponad 700l ale tylko 135cm długości więc obsada musi być tak dobrana by terytorialne ryby Malawi ci się nie pozabijały. To jedyny mankament jaki widzę.

Nie wykorzystasz też wszystkich możliwości jakie daje sump choć nie widzę przeszkód w jego zastosowaniu. Nie ma tu odpieniacza więc poza nadprogramowym złożem grysu czy każdego innego złoża dla biologii i filtracji mechanicznej - nie ma potrzeby stosowania ale jak wspomniałem nie jestem przeciwny. Blok absorbera NO3 lub biopolimer będzie bez trudu tam można umieścić albo i węgiel by nie tylko usuwało NO3 i PO4 ale i humus z DOC( jak zechcesz oczywiście). Przecież podmianka wody co tydzień zrobi to samo - masz wybór.

Masz alternatywę bo tyle szerokości że spokojnie za tłem 3D zmieścisz za tym wszystkim kaseciak ( po waszemu filtr panelowy) i też będzie git a woda nie wyjdzie poza szkło no i pompa 2000-3000l/h wtedy wystarcza ( oszczędzasz energię). Także sprawdzi się każdy duży kubeł. Pełna dowolność kolego:D


Tło dowolne byle motyw skalny a nawet samemu robione ze styropianu, pianki i malowania na naturalne wzory i kolory. Nie wiem czy dostaniesz gotowe wysokie na 80cm.

My najczęściej dajemy do wewnątrz zwykłe czarne spienione pcv i wygląda najlepiej - w moim odczuciu przynajmniej no i martwej wody nie ma za tłem.


W zadnym wypadku żwirek bo nasze ryby to kopary i bez piasku najlepiej gradacji 0,8-1,2mm po prostu nie mogą żyć. Reszta to już tylko twój wybór poczynając od tego z plaży w Gdyni ( nie polecam) a skończywszy na takim z tego pustego morszczaka. Wypłukać i do baniaka ale najpierw podkładki pod kamole bo ryby podkopią i wszystko może upaść a to bardzo może być bolesne dla akwarysty.

Skała dowolna ale raczej nie z morskiego -bo nie pasuje i razi innym biotopem. U nas skały od serpentynitu, poprzez gnejsy i każde inne aż po łupki które najtrudniej sensownie ułożyć.


Oświetlenie to cały nowy temat. Od naświetlacza 10W po moduły Samsunga 5630 i RGB raczej już na sterowniku całodobowym.

Przy głębokości 80cm i tym wyrażnie punktowym światełku jakie chcesz ja bym szedł w 4x RGB COB 20W na sterowniku RomanoLindano.

Nie masz tu do czynienia z chlorofilem a i b bo roślin jak na lekarstwo a RGB to mało lumenów ale pełne spektrum wybarwiające najlepiej nasze ryby.

Opublikowano

Witaj :) Jesteś na nanoreef?

Jeśli tak to jaki nick?

Ja tam mam taki sam jak tutaj.

Nie ma problemu z baniaczkiem i sumpem, ja teraz uruchomiłem z Malawką stary baniak Inmara.

Przy takim litrażu wsadź do sumpa gąbki ok 50-70l i wystarczy. Co do ryb to aulonocary by były najlepsze by wykorzystać wysokość. A światło? No cóż ja lubię jasno bardzo więc i światła dużo daję, a jeśli Tobie podoba się ciemniej to zrób jak pisze deccorativo.

Na obieg wystarczy Ci coś ok 4500-6000l/h

Ja do cyrkulacji, a właściwie waveboxa używam RW8.

Opublikowano

Dzięki za odzew deccorativo i danielj. Faktycznie morskie to dość skomplikowana fabryka, zwłaszcza jak się hoduje SPS - ale oczywiście do ogarnięcia. Jeśli macie jakiekolwiek pytania bardzo chętnie pomogę i odpowiem na każde pytanie związane z morszczyną

Ale wracając do mojego projekciku:

Możecie dac jakieś linki do produktów o których piszecie? Co to za gąbka, o której pisze danielj?

Deccorativo możesz podesłać lin do lamp, o których piszesz?

Rozumie, że woda nie może był wyjawiona a więc nie używacie filtró RO i DI - naprawdę leje się zwykłą kranówkę? Jakies testy sie robi? Jakieś suplementy stosujecie? Przyda się wogóle pompa dozująca?

Troche mam tych pytań, ale chciałbym to zrobić w miarę dobrze, nie popełniając błędów

Opublikowano

SPSy mi nie dziwne, choć ja lubuję się w LPSach :) Patyki są zbyt statyczne :P

Pompa dozująca-niepotrzebna

Automatyczna dolewka- ja stosuję w słodkim

Gąbki-http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gabka-kostka-ppi-20-50-litrow-i5576095104.html

Woda- ja puszczam przez prefiltry 5micron-węgiel-1micron

Testy- NO2, NO3 reszta zbędna

Suplementy- odkąd mam Malawi(parę dziesiątek lat) nic takiego nie stosowałem i nie polecam.

To na początek na tyle :)

Opublikowano

Może zacznę to wszystko porządkować, zaczynając od sumpa. Mam taki z akrylu:


2da68cb3.jpg


Pierwsza wąska (7 cm) komora jest przeznaczona na powrót wody z akwarium - czy tam jakieś złoże włóżyć - może właśnie te gąbki PPI 20 (czy te gąbki do jakiejś skarpety czy tak luzem), kolejna przeszkoda na drodze wody to półka - może dać tam watę akwarystyczną?

W środkowej komorze miałem odpieniek - a teraz filt chyba jakiś - czytałem że fluval fx6 jest niezły - tyle że on jest zewnętrzny - może polecicie jakiś inny wewnętrzny nadający sie do sumpa. No i ostatnia komora to komora powrotu, z pompą obiegową i czujnikiem dolewki.

Czy taka konfiguracja jest ok bo wydaję się strasznie biedna:)

Opublikowano

Kubełek nie potrzebny, sump pełni rolę kompletnego filtra. Jutro zrobię fotki to zapodam, jak to u mnie wygląda. Gąbki są luzem, nakryte jedną całą gąbką dociętą pod wymiar komory. Na półkę watę, a jeśli masz możliwość doklej jeszcze jedną przegrodę na ceramikę zaraz za tą półką, ale z dolnym przepływem. Wsadzisz tam siporax lub inną ceramikę i tyle. Do akwarium ze dwa cyrkulatory i tyle :)

Opublikowano

Gąbka i wata za filtrację mechaniczna - pewnie wystarczy. Ale tylko siporax do biologicznej? Nie za mało? A gdzie węgiel i inne. Może ten siporax wrzucić do komina? będę bardzo wdzięczny za foto

Opublikowano

Gąbka jako mechaniczny, a zarazem biologiczny wkład, ja węgla nie stosuję wcale, a siporax nie do komina bo zasyfisz go , najlepiej w ostatniej przegrodzie sumpa gdy woda będzie już mechanicznie czysta.

Opublikowano

Dasz radę te fotki wrzucić?

Dzisiaj trochę poczytałem i zrobię to tak. Woda z akwarium będzie spływała na samo dno pierwszej komory z gresem koralowym i będzie go wypychała do góry - tutaj mam największe wątpliwości. Proszę o uwagi.

2c8227d2.jpg

-- dołączony post:

Poradzicie coś?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.