Skocz do zawartości

Moje 700L w obiegu.


RGR

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa o imponującym rozmiarze. Napisz coś więcej o obsadzie i sprzęcie. Tak na pierwszy rzut oka to trochę mało kamieni jak na mbune i mógłbyś dorzucić trochę wyższe głazy. Jak wiadomo ryby będą najczęściej pływać do wysokości kamieni.


Sorrki za lekki dubel. Pisaliśmy w tym samym czasie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


Tak tytuł jest poprawny zbiornik ma 590 L a sump ponad setkę razem tak jak napisałem wody jest trochę ponad 700L.


@AndrzejWałb - napisz proszę trochę więcej co rozumiesz pod pojęciem proporcji zbiornika do filtra ?


ALL - kamieni jest tak mało ponieważ zależało mi na zminimalizowaniu ilości szczelin i zakamarków gdzie mogą uchować się maluchy, poza tym podoba mi się mała liczba kamieni. Jeżeli chodzi o pływanie ryb to nie zauważyłem, żeby pływały jedynie przy dnie (chociaż zamieszczone przeze mnie zdjęcie temu przeczy :) ) zresztą moje ryby są strasznie "dziwne" ponieważ zupełnie nie nie boją się domowników czy jakiegokolwiek ruchu przy akwarium - nie wiem czym jest to spowodowane (myślę, że może w hodowli był ciągły ruch przy zbiorniku i przyzwyczaiły się od maleńkości - mam ryby F1).


Moje ryby to:


Melanochromis maingano

Pseudotropheus saulosi

Pseudotropheus callainos pearl white


Kupiłem je jako maluchy po 12 szt z gatunku i czekam aż się ustawi hierarcha a w międzyczasie będę korygował ilość. Tak mi doradziliście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Andrzej wziął oklejony komin za filtr (tzw.) kasetowy ;) I mała poprawka, od ponad roku Maingano są klasyfikowane jako Pseudotropheus ;) co do kamieni to tak jak napisali Ci Marcin i Łukasz, stworzyłeś wystrój raczej pod grupę Non-Mbuna, trochę pozbawiasz ryby ich naturalnych zachowań, o narybek nie ma się co martwić, eliminatorów masz niezłych, poradziliby sobie i z większą ilością skał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejWałb - napisz proszę trochę więcej co rozumiesz pod pojęciem proporcji zbiornika do filtra ?


....źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi generalnie o proporcję ilości kamieni i ich wielkość do wielkości akwa i filtra. Tak jakoś wydaje mi się ,że te kamienie są malutkie a filtr pierwszy zwraca uwagę zamiast rybek. Ale rozumiem Twoje intencje bo dopiero teraz doczytałem w poscie 7.


....a obsada bardzo mi się podoba.

-- dołączony post:

Jeżeli chodzi o pływanie ryb to nie zauważyłem, żeby pływały jedynie przy dnie (chociaż zamieszczone przeze mnie zdjęcie temu przeczy )


...zgadzam się z Tobą. Te pysie nie pływają tylko na wysokość kamieni. Chętnie kopią o czym się przekonasz ale pływają całym przekrojem.


...jakbyś mógł to zrób zdjęcie i wrzuć do galerii Pseudotropheus callainos pearl white. Piękna ryba..noszę się z zamiarem ponownego jej posiadania:). Jest trochę niedoceniana ..ale piękna..szczególnie w ciemnych klimatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



...jakbyś mógł to zrób zdjęcie i wrzuć do galerii Pseudotropheus callainos pearl white. Piękna ryba..noszę się z zamiarem ponownego jej posiadania:). Jest trochę niedoceniana ..ale piękna..szczególnie w ciemnych klimatach.



Nie ma najmniejszego problemu ze zdjęciem, tylko dał bym im jeszcze trochę czasu bo na razie one jeszcze są bardzo małe i nie widać w pełni ich uroku, ale zgadazam się z tobą w pełni to naprawdę bardzo ładne ryby. Po wpuszczeniu ich do zbiornika stwierdziliśmy z żoną, że zrobiliśmy błąd bo powinniśmy zrobić zbiornik jednogatunkowy tylko z tymi rybami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do ogromnego spadku popularności akwarystyki w ogóle, to się nie zgodzę. W Niemczech markety budowlane takie jak OBI mają potężne działy akwarystyczne, całe aleje zastawione sprzętem i zbiornikami z rybami i roślinami. U mnie w mieście są takie trzy. Markety budowlane to nie sklepy prowadzone przez pasjonatów z miłości do czegoś. Jak by było źle, to by to miejsce wykorzystali inaczej. A te działy funkcjonują i czasem widzę, że ciężko się dopchnąć do sprzedawcy, żeby ci gupika złowił. Natomiast przedstawicieli naszego biotopu tam jak na lekarstwo. Pływa parę sztuk czasami, często pod błędną nazwą, o jakości nie chce się pisać . Biotop Malawi jest jednak w skali akwarystyki niszowy, wymagający większych zbiorników, trochę wiedzy i specyficznych upodobań u akwarysty. Jako taki jest bardziej podatny na kryzysy wszelkiej maści i teraz obserwujemy tego skutki w postaci kłopotów u sprzedawców, którzy skoncentrowali się tylko na nim.
    • To ma być biologia? Czy mechanik ? Sump jest słabym mechanikiem, a biologia nie potrzebuje mocnego przepływu. U mnie przy 2500 l jest około 1000 l i spokojnie daje radę,  a rade daje nie przez przepływ tylko przez ilość i jakość mediów filtracyjnych.
    • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
    • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
    • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
    • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
    • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.