Skocz do zawartości

Błyskawiczny, bezpieczny i prosty start zbiornika ???


Olobolo

Rekomendowane odpowiedzi

NO3 trwa, czyli osiągnięty został cel. Lecz, jak widać, jego wydajność jest na razie za mała, żeby przerobić zbyt dużą dawkę mocznika. Nie wydaje mi się, żeby moje ryby oddały w ciągu 24h tyle amoniaku (ryby nie wydalają mocznika, tylko amoniak).

Dlatego tak mi skoczyły azotany(III) i azotany(IV). Stąd mój ostrożny wniosek, że gdybym wpuścił ryby w drugim, czy trzecim dniu, to by było wszystko OK. Za dużo nalałem, stąd ten skok, który zresztą w końcu wróci do równowagi.



...i dla mnie Olo tym posunięciem ( wlaniem takiej ilości moczu )zepsułeś cały Twój test. Dlaczego? Bo teraz już tylko zakładasz,że byłoby tak jak wcześniej założyłeś...A to już tylko teoria poparta wynikami z przedawkowanym moczem..niestety. A tak na marginesie w 4 dniu NO2 wynosiło 0.6 a to już jest poziom bardzo szkodliwy ( szkodliwy jest mniej więcej od 0.5). Następne dni dalej rośnie a dawka śmiertelna jest już od 2.0 a Ty już masz 1.0... Wpuścisz teraz ryby bo np. zamówiłeś i nie masz gdzie ich przechować i już zaczynają się schody bo narażasz ryby i możesz stracić kasę.

Stąd jest przeciwnikiem tzw. szybkich startów bo mogą się okazać stratą ryb ,czasu i pieniędzy

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby cykl był zamknięty i biologia jakoś by "hulała" to wartość amoniaku i NO2 powinna w przeciągu 2-3 dni spaść.

Jeszcze raz napiszę: popatrz na 2 pierwsze dni cyklu:) Dlaczego sugerujesz się masakryczną dawką amoniaku, którą zaserwowałem wraz z moczem.


@Jemiloseba


Że amoniaku nie było? No nie było bo ani ryb ani innego źródła NH4 nie miałeś.


NH4 to nie amoniak. NH4 jest w akwarium zawsze. Tylko test JBL nie wykrywa go w małych ilościach. Gdybyś popatrzył na pierwszy post, to tam używam tam znaku < zamiast pisać, że zero. Do tabeli użyłem 0, bo do wykresu potrzebowałem. Na testach JBL jasno piszą w jakim zakresie jest wykrywany NH4. Dlaczego muszę pisać takie podstawowe informacje:)

Ryby nie są jedynym źródłem NH4, a z tabeli jasno wynika, że bakterie działały od pierwszego dnia. Tego chyba nie muszę tłumaczyć.


Ja widzę jednak, że od 3-4 dni amoniak nie spada

Znowu muszę kolejny raz to samo tłumaczyć: nie spada, bo ciągle jest rozkładany mocznik.

I kolejny raz pisze: nie amoniak, tylko jon amonowy. Amoniaku test JBL nie wykrywa.


dolanie moczu pokazało co by było gdybyś wpuścił całą obsadę na raz.

czy uważasz, że w ciągu 24h moje ryby wydalą ekwiwalent 800ml moczu?


Przy tak kulawej biologii obawiam się, że nie nadąży ona pochłaniać tego co oddadzą ryby i zaczną się problemy.


Jeżeli uważasz, że ta kulawa "biologia", która właśnie radzi sobie z 800ml moczu nie podoła 27 młodym rybom (max 10cm), masz do tego prawo, ja i inni uważamy inaczej.


Dla odczytującego wyniki z testu pełen szacun, ja nie byłbym w stanie rozróżnić tylu odcieni żółci .

Akurat ten odpowiadający 10 jest prosty. Wczoraj wieczorem miałem problem z 20 ppm. Widzę, że mi nawet z tabeli umknęło, bo nie potraktowało jako liczbę zapisu "20 ale trudne do interpretacji".


jeśli za biologię ma odpowiadać keramzyt w hydro to przepływ dla pracy bakterii jest mało istotny.



Słuchaj... spanie przy chodzącym na max Eheim 2078 jest traumatyczne. Bez zatyczek nie da się spać. Czyli w Twojej opinii mogę go dać na mniejsze obroty. Tak tez uczynię tej nocy, a w dzień dam full z falownikiem.


dodając jeszcze taflę wody w akwa to już tlenu moc

jest falownik, więc tlenu mam w normie, bo mierzyłem.


Dla mnie przy rutynowych pomiarach są 3 skale. Żółty jest Ok. Pomarańczowy trzeba zrobić podmiankę. Czerwony jestem w głębokiej d.


Na rutynę u mnie przyjdzie czas :) Na razie staram się to odczytywać najlepiej jak potrafię + żona.


. Jak udało Ci się odczytać tak dokladnie wartość No3 na JBL?

Większe problemy mam z NH4 i NO2. Może to kwestia indywidualna. Z NO3 nie mam problemów poza wczorajszym 20 ppm...


@harisimi

Nawet gdyby ilość mocznika była mniejsza i nawet szybciej by się to w rozumieniu ...

Dokładnie


OK. Pisanie zajmuje mi za dużo czasu, którego na prawdę mi brakuje.

Będę aktualizował na bieżąco pierwszy post, w którym podaję kolejne wyniki.

-- dołączony post:

Andrzej. Wlałem mocz umyślnie, po rozmowie z Prezesem i nie żałuje tego kroku. To nie był test tylko start zbiornika w warunkach bojowych:) Prezes słusznie zauważył, że przedawkowanie może spowodować namnożenie bakterii i dzięki temu jak będą ryby to akwarium poradzi sobie z nh4 wydzielanym przez nie. Dałem źródło amoniaku, gdyż było go za mało w akwarium, cykl był małowydajny, bo nie było dużej ilości substratu dla bakterii. Przeczytaj, co napisał prezes. To są święte słowa. Poważnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej. Wlałem mocz umyślnie, po rozmowie z Prezesem i nie żałuje tego kroku. To nie był test tylko start zbiornika w warunkach bojowych


..ja to rozumiem. Ale opisywałeś to po to aby inni zobaczyli ,że jest możliwy szybki i bezpieczny start . A teraz wcale z tego nie wynika ,że jest to możliwe właśnie przez ten nieszczęsny mocz. Wczuj się teraz w kogoś kto chce po raz pierwszy założyć akwa i wzoruje się na tym co zrobiłeś... Efekt będzie taki ,że po piątym dniu uśmierci ryby bo będzie się zastanawiał ( nie mając pewności) czy jak wleje mniej moczu to w tym 4 czy 5 dniu wynik NO2 będzie na tyle dobry ,że można wpuścić ryby. W moim odczuciu to w ten sposób namnożyłeś pytań dla laika a nie to było sensem tego:)

Stąd moje stanowcze NIE dla szybkich startów:)

-- dołączony post:


OK. Pisanie zajmuje mi za dużo czasu, którego na prawdę mi brakuje.



...już Ci wcześniej mówiłem : pisz krócej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, wg mnie nie trzeba lać nic, tylko Stability:) Skoro cykl działał przez 2 dni bez lania, czyli był zamknięty, jak Wy to mówicie, to po co lać mocz:)? Jak pisałem, zrobiłem to naumyślnie i to co Prezes napisał mnie jeszcze bardziej przekonało, że zrobiłem dobrze. Mogłem tylko nalać 2 x mniej :) Dobra teraz na prawdę uciekam i wpadnę tu rano z nowymi wynikami.

Pierwszy post uaktualniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo proponuję zmienić temat tego wątki bo twój start ma się nijak do szybkiego, bezpiecznego i prostego. Zmianę proponuje zrobić aby nikogo z początkujących nie mylić.

Małe OT

Twoja wiara w to co piszą producenci minie zadziwia, jednak słowo pisane ma moc :).

  • Dziękuję 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zalałem baniaczek 112 litrów , dałem trochę piasku , filter i grzałkę. Czekam na chemię aż dostarczą, bo też dzisiaj zakupiłem. To będzie szybki start, bo w sobotę wpuszczę już ryby. Będę startował na taniej chemii ; AZOO AQUAGUARD PLUS(uzdatniacz) i AZOO NITRIPRO(bakterie) . Podzielę się z Wami danymi z testów i wynikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zaczynam się obawiać ,że niedługo ktoś napisze ,że ma już ryby a za parę dni będzie zakładał akwa :) To tak żartobliwie...Ale prawdą jest ,że nastała jakaś tendencja w prześciganiu się kto szybciej....Hm...Pytanie tylko : po co? Chociaż ktoś może powiedzieć a czemu nie?

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.