Skocz do zawartości

Nowe akwarium 100x40x50 - prośba o ocenę


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam jeszcze parę kamieni z czego jeden około 20kg ale wydaje się być zbyt duży i niestabilny. Na zdjęciu może i się wydaje pustawo ale na żywo dobrze się to prezentuje. Myślę że rośliny ożywią akwarium.

Opublikowano

Jedno jest pewne - przy takim aranżu będą miały dużo miejsca do pływania ;-)

A tak na poważnie, dobrze byłoby utworzyć jakieś grotki w zbiorniku. Rośliny możesz spróbować posadzić, ale niekoniecznie się utrzymają w zbiorniku z różnych powodów.

Odnośnie filtracji - według mnie za słaby będzie ten filtr wewnętrzny do filtracji mechanicznej i przynajmniej powinieneś pomyśleć o cyrkulatorze, ewentualnie o jakimś innym rozwiązaniu. Wiele zależy od tego jaką planujesz obsadę i ile ryb.

Opublikowano

W takiej wielkości akwa, to raczej tylko mbuna, a jak na nią trochę za mało kamieni. Już teraz pomyśl jak uchronić rośliny przed wykopaniem zanim wsadzisz.

Opublikowano

Akwarium jest ułożone na ramce przez co nie chcę za bardzo przeciążać dna, muszę pamiętać że to tylko 6mm szkła. Poza tym gdyby jeden większy kamień przewrócił się na boczną szybę - game over.


ramka%20juwel.jpg


Moim zdaniem zestawienie dwóch filtrów będzie wystarczające do oczyszczenia wody dla 6-8 ryb. Jeżeli okaże się inaczej to wymienię wirnik/pompę na 800 / 1000l/h. Jednak sam system filtracji Juwela uważam za dobre rozwiązanie.


Co do obsady to bardzo podobają mi się Labidochromis hongi sweden, Miałem okazję widzieć ją na żywo w Słowackiej hodowli, przepiękny okaz. http://www.akvariumonline.sk/labidochromis/5869-labidochromis-hongi-sweden.html

Opublikowano

Przy prawidłowo zaprojektowanym akwarium nie ma opcji, żeby Ci strzeliło dno, nawet jeśli tam ustawisz dużo kamieni, bo to wlaśnie ta ramka ma za zadanie równomierne przenoszenie ciężaru z dna akwarium oraz eliminowanie punktowych nacisków na dno zbiornika. Pamiętaj, że kupiłeś bezpieczny i dobrej jakości zestaw solidnej firmy, a nie zamawiałeś akwarium u pierwszego lepszego szklarza więc Twoje obawy są całkowicie bezzaasadne. Najważniejsze jest natomiast, żeby szafka była dobrze wypoziomowana.


Do dyskusji związanych z obsadą akwarium zapraszam do odpowiedniego działu, dlatego w tym miejscu tylko krótko napiszę, że o L. hongi zapomnij bo te ryby nie nadają się do zbiornika o długości 100 cm.

Opublikowano

Chciałbym Ci zwrócić uwagę, że kamienie kładziemy na dnie na jakimś podkładzie a nie na piachu. Jeśli kamień się nie buja to nie ma opcji, żeby się powrócił a ryby go nie podkopią. Bez obaw więc :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Całe dno mam przykryte 5,5mm pianką - podkładem pod panele. Pod kamienie podkleiłem silikonem akwarystycznym wzmocnienia aby zwiększyć ich stabilność. Pokombinuje trochę z około 20 -kilowym. Jak uda się go ładnie rozłupać to wsadzę go do akwarium.

Opublikowano

ja kupiłem taki zestaw używany za 300 złoty mam go od niedzieli z rybami tylko trochę ich za dużo to moje pierwsze malawi wystrój ogólnie mi się nie podoba ale nie miałem co na szybko wsadzić i czasu żeby się za czymś fajnym zakręcić bo jak dla mnie za te pieniądze z obsadą i masą sprzętu typu karmy odmulacz itd to naprawdę okazja u mnie akwa stoji od niedzieli filtr mechaniczny przepłukałem i jak dla mnie jest ok biologa nie tykałem ale mam zapasową ceramikę o restarcie pomyślę za jakiś czas a jeśli mogę wiedzieć jakie wkłady masz w zestawie w biologu ?? i dlaczego deszczownicy nie ruszać ? ja w 240 z deszczownicy innego filtra byłem zadowolony tu mam normalny wylot i dla mnie to trochę słabo działa

Opublikowano

Zapytaj sprzedawcy kiedy wymieniał gąbki, producent zaleca ich wymianę w określonych interwałach. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę również ilość ryb w akwarium.


blog-autumn14-juwel-sheet.jpg


Deszczownica utrudnia cyrkulację wody i obniża przepływ wody przez filtr. Jednak są i tacy, którzy ją używają również w Malawi.


W kuble mam firmowe wypełnienie, ceramika + gąbki:


120626090610.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.