Jump to content

Tramitichromis cf. lituris "Tanzania" - znajoma "twarz"


Olobolo

Recommended Posts

Wejście smoka :


689cfb.jpg


A tak wygląda samica:


Tramitichromis%20lituris%20Tanzania%209.jpg


A tutaj można prześledzić historię wybarwiania (http://i133.photobucket.com/albums/q71/lacertido/Tramitichromis%20cf%20lituris%20Tanzania/16800x600.jpg -kliknij w link i powinien otworzyć się album):

16800x600.jpg

Tutaj lepszy link do albumu: http://s133.photobucket.com/user/lacertido/library/Tramitichromis%20cf%20lituris%20Tanzania?sort=4&page=1


Tramitichromis cf. lituris "Tanzania"... Jakie ryby Wam przypomina? Mi O. tetrastigma (nieco) i bardziej L. albus "Kande Island". Łeb L. marginatus :)

cf. w nazwie oznacza, że nazwa gatunkowa jest niepewna. Ja sam na początku myślałem, sądząc po niektórych zdjęciach, że to L. albus "Kande Island". Oczywiście T. cf. lituris "Tanzania" jest ładniejszy:)


Opis? Standardowy :) Żyją w strefie przejściowej (piach - skały). Kopią jak szalone. W akwarium samce dorastają do 18cm. Samice do 14. Spokojny, jak inne Lethrinopsy.

Nie chcę kopiować informacji z wątku o T. intermedius


I teraz znowu zabawa w detektywa... W wątku o C. nitidus wkleiłem filmik z YT.

[ame]

[/ame]

Autor nazywa Tramitichromisem rybę, którą uznaliśmy za Lethrinops albus "Kande Island"... Teraz jednak mam poważne wątpliwości czy to nie jest Tramitichromis cf. lituris "Tanzania"... Nie wiem, nie jestem ekspertem. Niech wypowiedzą się doświadczeni.

Osobiście nie interesuje mnie to, jak ta ryba się nazywa. Jest intrygująca, bo jest ładna, nikt jej nie ma i nie wiadomo czy to nowy gatunek, czy odmiana jakiegoś innego :)


A tu mamy inną odmianę - Tramitichromis sp. "Lituris yellow fin" Tanzania"

tramitochromis-yellow-fin-tansania-13.jpg


Mam nadzieję, że ta piękna ryba znajdzie się w moim akwarium. To dla kopaczy bardzo poważnie rozważam szerokość (głębokość) akwarium 100 cm choć wiąże się z tym wiele trudności.


I jeszcze raz:

1imzj8.jpg

2ywwe9g.jpg

2vboglt.jpg


A tu jest Mdoka:Źródła:

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam ekspertem nie jestem ale te rybki z ostatnich trzech zdjęć od dołu są bardzo podobne do tych co ma kolega na pewnej grupie o pyszczakach ;),u niego nazywają się Protomelas taeniolatus boadzulu red empress a to kilka fotek samca,może ci coś pomogłem ale 100% pewności że to te same rybki to nie mam,na moje oko są bardzo podobne ;) pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To całkiem inna ryba, zerknij na pysk i paski (jedna ma w poziomie a druga w pionie ;))

No prawda co piszesz eljot,teraz po dokładnym przypatrzeniu się rybie dopiero zauważyłem że ma inny pysk,no i te paski,tak jak pisałem wcześniej ekspertem nie jestem ;)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co zdążyłem wyczytać Edek wyróżnia 2 ryby z których jeden lituris to ten prawdziwy a drugi potencjalny ( sp. lituris yellow ), oba gatunki występują jednak w wodach nie należących do Tanzanii tylko do Malawi . Pewne podobieństwo do wzorcowego lituris tu widzę i być może widział to też ekspert klasyfikujący ryby w stacji odłowowej a jako, że rybsko zlapano w wodach Tanzanii to rybę tak nazwał. Edek bądź ryby nie widział bądź sklasyfikował ją zupełnie inaczej. Mam pewien pomysł ale trzeba na to czasu ☺. Ryba wydaje mi się do czegoś podobna jak sprawdzę to napiszę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.