Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie!

Pragnę przedstawić kolejną piękność Malawi:


image_art%252520%2525283%252529.jpg


download.png


download%252520%2525281%252529.png


Wstęp

Tym razem, wszystko zaczęło się na tym forum, kiedy to postanowiłem zebrać informacje o najprawdopodobniej najpiękniejszej rybie Malawi - Otopharynx tetrastigma. Oczywiście nie chcę ujmować niczego takim pięknościom jak Dimidichromis strigatus, Dimidiochromis compressiceps, Buccochromis rhoadesi i innym predatorom. Wszystkie są piękne, ale O. tetrastigma jest wyjątkowy:). Nie o nim ma tu być mowa, więc nie rozwinę dlaczego:). Dlaczego zatem o O. tetrastigma, jak na razie, piszę? Bo w sieci, w większości przypadków, to zdjęcia i filmy O. tetrastigma są nazywane Tramitichromis intermedius... Co jest bzdurą, gdyż są to dwa zupełnie odmienne gatunki. Różnią się nie tylko wyglądem, ale też zachowaniem. Wpisując w google Tramitichromis intermedius, w większości przypadków wyskoczy nam Otopharynx tetrastigma, czasami Lethrinopsy...

Pomimo iż niby wiem jak ta ryba wygląda, zastanawiam się, czy rzeczywiście łatwo je odróżnić... Dlatego postanowiłem, że będzie ona pewniakiem w planowanym akwarium.


Kilka faktów

Rozmiar samca: 14cm w naturze, do 18cm w akwarium

Rozmiar samicy: mniejsza, do 13cm w akwarium

Minimalna długość akwarium: 120cm

Minimalny litraż: 300l

Oczywiście akwarium powinno mieć jak największa powierzchnię dna. Ja planuję 200x100cm (jak rozwiążę kwestie dojścia do tylnej szyby), albo 200x80.


Tramitichromis intermedius jest rybą denną. Przekopuje osad i piach w poszukiwaniu bezkręgowców. W akwarium przyjmują każdy pokarm. Swoim zachowaniem zbliżony jest do rodzaju Lethrinops. Co go od nich odróżnia? Kawałek dolnej szczęki:) oraz pigmentacja - jest szansa, że niedługo T. intermedius będzie znów należał do Lethrinops.

Potrzebuje dużego akwarium, z dużą ilością miejsca do pływania. Zaleca się umieszczenie kamieni, skał. Choć nie występują one w naturalnym środowisku T. intermedius, w akwarium będą służyły za miejsca schronienia. Można sadzić rośliny.

Są bardzo spokojne i nie zaleca się trzymania ich z Mbuna (oczywiście ze spokojnymi Mbuna można). Samce są terytorialistami, więc choć łagodne, powinny być trzymane w układzie haremowym z jednym samcem na kilka samic (jeśli jest to prawda, to jest to kolejna cecha odróżniająca je od Lethrinops - osobiście mam mieszane uczucia co do tego zdania, gdyż z Interetu płyną sprzeczne informacje - chyba lepiej zaufać, że mozna je trzymać np. w układzie 2:3-4). Są podatne na stres. Bardzo rzadko trzymane w akwarium. Zaleca się trzymać je z łagodnymi gatunkami, takimi jak Aulonocara, Placidochromis. Odradza się trzymać go z drapieżnikami (zapewne chodzi o większe).


Wideo:

[ame]

[/ame] - chyba jedyny prawdziwy T. intermedius na YT :)


Żródła:



Z tego co mi wiadomo, niestety nikt na forum tej ryby nie ma. Może jednak?

Może ktoś się nią zainteresuje? Są w cenniku TM.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Patrząc na pierwsze zdjęcie trudno się dziwić, że mylony jest z tetrastigmą, ale odróżnia go kształt czoła. Tetrastigma ma spłaszczone czoło, Tramitochromis ma takie jak u Lethrinopsów.

Ps.

Fajnie, że znalazł się ktoś, kto zbiera w internecie informacje na temat rzadkich rodzajów pyszczaków i składa te informacje w jeden opis, mimo, że to dane nie do końca pewne.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wiesz, ja to robię dla siebie, bo umieszczam ryby, które chce mieć, a które są rzadkie w akwarystyce. . . A przy okazji chcę aby inni skorzystali. Wiesz ile to czasu mi zajęło? Kilka godzinek włącznie z umieszczeniem posta. Także trochę klikania jest.

Jest jeszcze kilka ryb... Z dwa - trzy gatunki, które chcę dodać. Ale zobaczymy, bo na razie jestem, będę na urlopie do 19go.


A wracając do T. intermedius.... Tajemnicza ryba. Co mnie w niej pociąga to to, ze jest tak często mylona z O. tetrastigma. Chciałbym aby zamiast Lethrinopsow to właśnie T. intermedius był władca dna :) chcę je mieć obie aby w końcu je porównać.

-- dołączony post:

http://cichlidenareal.ru/wiki/index.php?vid=1109


Poddaje się, wysiadam... Zgłupiałem.


Pozner Twój O. tetrastigma jak się ma do tego niby T. intermedius, co wyglada jak O. Tetrastigma a ruskie go nazwali T. intermedius?


Może jest wiele odmian T. intermedius i niektóre rzeczywiście są bardzo podobne do O. tetrastigma.... Ten problem przerasta mnie. Za dużo grzebię. Może po prostu kupić i czekać co z tego wyrośnie . . .


Tak swoją droga... Niezły katalog Sowieci maja ze zdjęciami. Bardzo mi się podoba.

Opublikowano

Moim zdaniem to jest tetrastigma. Kluczowy w odróżnieniu tych dwóch ryb, moim zdaniem, jest kształt czoła. Nie bez powodu intermediusy zaliczane były do Lethrinopsów. Wydaje mi się, że kolorystycznie też się różnią. Intermediusy są bardziej żółte, mają żółte czoło. To zauważyłem oglądając te zdjęcia. No i ewidentna różnica w umaszczeniu samic.

  • Dziękuję 1
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Kurcze - nie grzebałem! To winna Tan-Mal :)

W nowym cenniku pojawiają się 2 wersje T. intermedius :)

Tramitichromis intermedius "Kambiri Point" - raczej ten ze zdjęć w tym wątku

Tramitichromis intermedius "Senga Bay" - raczej podobny do O. tetrastigma :)


Ja wysiadam :) Zamawiam "Kambiri Point" :) To jest wersja opisana przez Adrianusa Franciscusa Johannesa Marinusa Marię Koningsa :)

Opublikowano

Nie zdziwiłbym się gdyby Tramitichromis intermedius był krzyżówką np. Otopharynxa tetrastigmy i np. Lethrinopsa albus ;)...w tej "kałuży" wszystko jest możliwe :)

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.