Skocz do zawartości

Projekt roślinnego miksu Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Jak są to jakieś patogeny, czy inne cholerstwo, to nie wiem czy najrozsądniejszym rozwiązaniem nie byłoby wszystko zacząć od nowa. Sprzedać ryby, wywalić rośliny, piach i zrobić gruntowną dezynfekcję. Wiem , że to masa pracy, czasu itd. ale często warto, bo bywa że takie akwa później "kuleje" latami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać chore ryby to chyba nieetyczne. Próby leczenia lepiej przeprowadzać w izolatce , co też jest czynione. W akwarium ogólnym jest to niewskazane bo żaden lek nue jest obojętny dla ryb. Poza tym jest tam roślinna dżungla a część leków gorzej przy nich działa . Poza tym to 1000 litrów wody i koszt eksperymentowania bezsensownie wzrasta . Co innego gdy w separatorze by coś pomogło. Wiedząc co to za ustrojstwa oczywiście sensownym byłoby zaatakowanie w akwa ogólnym.

-- dołączony post:

Jedno pytanie. Nie znam się na roślinach i nawozach. Jednak piękne anubiasy , które dostałem od olobolo gdy niektóre z nich się nadpsuły to podczas gnicia smród który się z nich wydobywa był straszny. Czy może to być przyczyną nawozu w nich zastosowanego . Jak myślicie ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się więcej w tym temacie nie wypowiadać no ale chyba sytuacja się zdeczko zmieniła i autor zmieni podejście.

Wojtku czy są Ci znane jakieś konsekwencje długotrwałego używania lampy Uv? Kiedyś miałem podobny przypadek i ktoś mądry na forum polecił mi odłączenie lampy uv ponieważ w słodkowodnych akwariach nie używamy odpieniacza białek a lampa rozkładając glony i bakterie robi w akwarium "zupę białkową". Czy robicie podmiany wody? Czy ryby po podmianie zachowują się inaczej? Lepiej czy gorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jedno pytanie. Nie znam się na roślinach i nawozach. Jednak piękne anubiasy , które dostałem od olobolo gdy niektóre z nich się nadpsuły to podczas gnicia smród który się z nich wydobywa był straszny. Czy może to być przyczyną nawozu w nich zastosowanego . Jak myślicie ?



z tego co się orientuję, to anubiasy, jak większość roślin akwariowych, które w naturze bytują okresowo zanurzone, uprawia się niezanurzone jak zwykłe rośliny w szklarniach i oczywiście wali się "tony" nawozów żeby szybko rosły, bo to biznes .... później większość tych roślin gnije w akwa, zanim wytworzy nowe liście przystosowane do zanurzenia... więc może to dobry trop :


tak wygląda hodowla roślin akwariowych

post-15858-14695725137025_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem podobny przypadek i ktoś mądry na forum polecił mi odłączenie lampy uv ponieważ w słodkowodnych akwariach nie używamy odpieniacza białek a lampa rozkładając glony i bakterie robi w akwarium "zupę białkową"


Nie znam mechanizmu ale też to przerabiałem. Mimo właczonej dużej lampy miałem co chila jakieś kłopoty a odkad odłaczyłem wszystko działa bez zarzutu .

Zastanawiałem sie nad mechanizmem i doszedłem do wniosku że wydelikaciłem niepotrzebnie ryby ale być może Ty masz racje w uzasadnieniu tego zjawiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma w pobliżu jakiegoś ichtiopatologa, który mógłby zająć się chorymi rybami i określić precyzyjnie co jest powodem śnięcia?

W rezultacie powinno to być tańsze niż kupowanie "całej chemii świata" i eksperymentowanie w separatorach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olobolo napisał, że wodę zbada Sanepid. Jakiś czas temu rozmawiałem z ichtiopatologiem, który twierdził, że ryba musi być dostarczona żywa, żeby wyniki były w pełni miarodajne. Warto więc chyba zaczekać na to, co stwierdzi Sanepid.

Czy jedynym objawem jest to, że ryby nie jedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co mówi olobolo, tak. Jednak być może nie dostrzega tego co dostrzegłby doświadczony akwarysta. Wymieniałem mu kilkanaście objawów i ich nie dostrzegał. Sam osobiście miewałem sytuację ( bodajże 2x ), gdzie jedynym objawem było odstawanie ryby i totalny brak apetytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie mamy odpowiedzi od Olobolo tylko od adwokata Wojtka :)

Jak pisałem miałem podobny problem (śnięcie ryb) przy długotrwałym używaniu lampy UV. U mnie reakcja była szybka i kolega z tego forum szybko zareagował i doradził wyłączenie lampy. Nie wiem jak to było u Olobolo bo tylko Wojtek odpowiada nieco zdawkowo bo to nie jego akwarium. Ja tylko zauważyłem pewną zbieżność objawów z moimi kiedy używałem lampy UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.