Skocz do zawartości

Projekt roślinnego miksu Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki pozner, dzięki stan!!!! Znalazłem stolarza który mi to u siebie zrobi. Także wszystko gotowe. Zamowienie WRESZCIE w poniedziałek wysyłam. Mam nadzieje ze juz nic mi nie przeszkodzi. Nie znam sie na tym i dlatego nie pomyślałem ze może mi to u siebie zrobić.

Dzięki !!

O sile fizycznej pisałem.


Akwarium ustaliłem na 200x80x70 - przyznam, ze zrezygnowałem ze 100 pod wpływem rozmów "za kulisami" :) i małych rozmiarów mojego saloniku. Ponoć to pod 200kg wazy. Na początek będzie ok. Jak złapie bakcyla i zmienię mieszkanie to bede chciał pobić jurgena :) ale to za co najmniej 2 lata:) teraz pora działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie, po ciężkich bojach, zamówiłem akwarium! Nie ukrywam ulgi.

200x80x70 float. Ani ja ani żona nie widzimy różnicy miedzy OW zawyklym float wiec po co przepłacać. Czarny silikon, bo lepszy od transparentnego. Szyba 12mm, 5 lat gwarancji na szczelność.

Stelaż aluminiowy wysokość 50cm. Wszystko w Aqua Medic.


Jeszcze kilka rzeczy tam zamówię. Maja ciekawe falowniki, grzalki z kontrolerami i sterylizatory UV.

Zamówiłem tez filtr aquaponiczny.

Kwestią otwarta jest oświetlenie. Mam nadzieje jak najszybciej to wyjaśnić. Dzisiaj znów skłaniam się ku modułom.

Akwarium powinno byc do 2tyg.

Uff ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się szybko pochwalić! :)

Właśnie dostałem projekt mojego filtra aquaponicznego. Przyznam, że robi wrażenie. Jak będzie wyglądał i działał tak jak wyglada projekt i opisuje go producent, to bede bardzo zadowolony. Ponoć azotany zbija do .... Takiego poziomu ze trzeba .... nawozić azotanami aby rośliny nie zginęły :)

Jestem wykończony dopinaniem wszystkiego na ostatni guzik. Zmieniłem czarny silikon jednak na transparentny ze względu na brak pokrywy.

Jak dobrze pójdzie to akwarium będzie za tydzień. Nadal boje sie ze nie wejdzie :) Nie wiem ile bede czekał na filtr.

Jutro zamawiam moduły LED, profile i cała resztę do oświetlenia - to muszę sobie jednak sam zrobić bo nie lubię czekać jak coś zlecam. Na szczęście to jest proste jak budowa cepa i każdy sobie może estetyczne oświetlenie wykonać.

Najwiecej czasu zajmuje mi selekcja roślin. Upolowalalem kilka sporych egzemplarzy Anubiasów - mateczne około 40 cm wysokości ! :) na razie 6 sztuk + kilka mniejszych.

Muszę też jakimiś badylami zapchać tył Akwarium, żeby ściany nie było widać. Z tym mam obecnie największy problem. Chyba ze znajdę gdzieś folie 70 cm jako tymczasowe tło póki rośliny z tylu nie urosną. Na razie Hygrophila któraś będzie, dla próby Vallisneria, jak bedzie ładna to zostanie. W sytuacji awaryjnej zakupie w zoologu Vallisnerię aby zapchać tylna szybę.

Zamówiłem tez 2 military helmet :) bo córa lubi ślimaki. I tak na początku nie bedą miały co robić.

Zreszta jak ruszy ten potwór sterylizator 55W to żaden glon nie ma prawa wyrosnąć :) a jak bedzie go mało to helmet da radę.

15go ma byc nowy cennik TM, mam nadzieje ze niczego nie będzie brakowało. . .

Kamienie muszę zamówić... Urwanie głowy. Tak to jest jak sie w sierpniu wszystko na raz robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś się nie zdziwił

Wiesz - należę do ludzi, którzy musza coś przetestować.

Podam Ci szybki przykład z wczoraj: Rozmawiałem z żoną o komunikacji miejskiej. Kopiliśmy w tym roku duży samochód 7 osobowy. Oczywiście pali jak smok - w mieście 15 litrów, na trasie 10. + klima w mieście = 21 litrów:) Oczywiście komfort jest tego wart. Do tej pory jeździliśmy malutkim autem, które w mieście paliło 5.5. Żona stwierdziła, że bilet na komunikację miejską w Poznaniu (115PLN na 4tyg) się nie opłaca. Ja na to, że nawet jakby jeździła do pracy (podałem 8 km w jedną stronę) autem, co pali 5.5 l/100km to i tak komunikacja miejska by jej lepiej wyszła. Ale postanowiłem to sprawdzić. Założyłem 20 dni pracy w miesiącu. I co wyszło? Że nie miałem racji. Jeszcze by jej prawie 30 PLN zostało.

Także bez sprawdzenie można sobie dywagować :)

Wiedzę odnośnie sterylizatorów UV, którą zebrałem mogę zebrać w następujące punkty:


  • Byle pierdziawka, to nie sterylizator - porządny kosztuje nie 200-500 PLN - ale znacznie więcej - także jeśli myślałeś, że kupię sterylizatorek taki jak jest w chińskich kubełkach... :) Ten będzie miał 65 cm długości i skręcony przepływ wody (w celu wydłużenia jej kontaktu z lampą)

  • Liczy się jego moc (w Watach) oraz czas przepływu przez lampę, można też uwzględnić czas naświetlania, ale ważniejsza jest moc i czas przepływu.

  • Im silniejszy tym większe organizmy zabije

  • Odpowiednio zastosowany sterylizator powinien poradzić sobie z każdym glonem (przy okazji z bakteriami, nawet pierwotniakami) - te glony, które nie są w toni rozmnażają się poprzez stadia będące w toni, zatem można zatrzymać ich ekspansję



Dodatkowo dodam, że glony u mnie będą miały wyjątkowo ciężko. Rośliny, jak i aquaponika zabiorą cały dostępny dlań azot. W razie czego ślimory. Nie ma szans. Zgodnie z tym co się dowiedziałem, to aż przesadzam ze środkami przeciwko glonom :)


@stan i pozner

Wiecie... gdybym się nie śpieszył, to może więcej bym sam zrobił. Ale wiem, że nie mam talentu do drewna - obudowa pewnie wyglądałaby tragicznie. Nie mam sprzętu do spawania - zresztą gdzie bym to spawał na balkonie ? :) Kleić akwarium nie potrafię :) Biorę się za to, co wiem, że zrobię :) A, że akurat jest tego niewiele :) cóż . . . Liczy się efekt końcowy.

Oświetlenie zrobię sam i wiem, że będzie to wyglądało super estetycznie. Filtr aquaponiczny zrobiłbym sam, ale jak zobaczyłem profesjonalny projekt, to wiem, że zmieniałbym budowę mojego filtra co jakiś czas :) - pewnie dążąc nieświadomie do tego projektu :) - tutaj liczy się doświadczenie. Jak ta woda ma płynąć, jakie kosze, umieszczenie. No chyba, że bym sobie teraz na podstawie projektu zrobił :) hehe - ale nie na leże do ludzi którzy kradną czyjeś pomysły! Tak jak niektórzy na tym forum :)

Zresztą, jak bym to robił sam to by to trwało tygodnie. Mam urwanie głowy, nawet teraz, gdy jestem na urlopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.