Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Lepiej by łupki dochodziły do dna! (ale jezeli musisz to szczelina niech będzie minimalna).

Ja mam warstwe żwirku tak do 5 cm i akurat C. afra upodobała sobie miejsce przy tle za kamieniami i wykopała dołek głęboki prawie do styropianu.

Opublikowano

Ja też nie mam steropianu a mam dużo skał. Kamienie mam położone na bardzo cienkiej warstwie piasku i są to duże i płaskie kamienie dopiero na nie idą różne pokraczne głazy. Osobiście nie znam przypadku w którym z przyczyny braku steropianu zrobiłoby się bum ;).

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Ja nie tylko slysalem ale nawet to widzialem. Na szczescie nie u mnie ale u kolegi. Pekla szyba w dnie wlasnie pod naporem kamieni ktore kolega sobie ustawial pionowo. Przez pare miesiecy bylo ok, ale pewnego dnia przyszedl i zobaczyl ze ryby jakos tak dziwnie na dnie sie poukladaly.....

Opublikowano

/me zrezygnowal ze styropianow...szlag mnie trafial kiedy chcialem cos przestawic i kawalek frunął do góry sypiąc paprochami :> dałem na dno w paru miejscach grubą na kilka mm plastikową siatkę ogrodzeniową. taka czarna krata z dużymi okami. kamienie lezą na tym..

Opublikowano
Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Ja nie tylko slysalem ale nawet to widzialem. Na szczescie nie u mnie ale u kolegi. Pekla szyba w dnie wlasnie pod naporem kamieni ktore kolega sobie ustawial pionowo. Przez pare miesiecy bylo ok, ale pewnego dnia przyszedl i zobaczyl ze ryby jakos tak dziwnie na dnie sie poukladaly.....



Opisz to dokładniej bo jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić .... IMHO rozbić dno może tylko upadek kamienia, lub jakieś niespodziewanie silne tąpnięcie.

Opublikowano
Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Tak ja slyszalem, widzialem i to akwa stoi teraz u mnie w pokoju!

Maly zbiornik 63l w srodku drobny zwirek i troche wapienia wiec po co dawac podkladke pod akwa a tym bardziej do srodka pod kamienie. Ktoregos pieknego dnia wracam z pracy i pokazala sie smuzka wody z jednej strony. Wytarlem, smuzka znowu leci i tak az czesc wyleciala dnem a czesc udalo mi sie wypompowac.


Teraz mam styropian na 80% powierzchni dna i oczywiscie pod zbirnikiem i dobrze mi z tym!

Opublikowano

Co tu opisywac. Kumpel podobnie jakcz czesc tutejszej spolecznosci, twierdzil ze od kamieni lezacych nieruchomo nic sie stac nie moze. A dno peklo. Pekniecie szlo wzdluz calego dna akwa dokladnie na wysokosci na ktorej bylo najwieksze skupisko kamieni. Przypuszczam ze albo ktorys pys troszku podkopal i moglo nastapic jakies drobne tapniecie, albo moze zwyczajnie nastepilo zmeczenia materialu narazonego na ciagly nacisk dosc ciezkich kamieni.

Serio takie rzeczy sie zdarzaja i dlatego uwazam ze to nie jest zbyt rozwazne aby meblowac akwa dla pyszczakow bez styropianu, ktory tak naprawde nie wnosi zadnego negatywnego przyczynku, wiec nie wiem czemu go nie stosowac. Tym bardziej ze na ten styropian wysypuje sie pozniej duzo zwirku i jest cacy, nic nie widac.

Ja mam styropian na calym dnie i bezposrednio na nim ustawialem kamienie. polozylem styropian na calym dnie z obawy ze moze za jakis czas bede chcial przesunac ktorys kamien a wtedy sie okaze ze akurat tam nie mastyropianu. Kamienie stawialem bezposrednio na styropianie zeby nie byly juz podkopywane przez pyszczaki. Jak one sobie kopia to moga sie najwyzej dokopac do styropianu, ale jeszcze nigdy tego nie bylo - pewnie dlatego ze mam dosc gruba warstwe zwiru ok 10cm.


pzdr

Opublikowano

hmm śmiem twierdzić, a raczej jestem tego pewny, że dno pękło mu, bo było ustawione źle akwarium. Prawdopodobna wersja wydażeń...

1) wygięcie płyty meblowej przez co zrobiła się luka między akwarium, a szafką

2) nacisk kamieni na dno (tu nie ma znaczenia czy był steropian) i szyba pękła


IMO ja na wszelki wypadek położyłem na dno steropian. Ale tak samo jak kolega harismi uważam, że leżące kamienie nie stanowią zagrożenia... co innego oczywiście jeśli mówimy o szybie bocznej

Opublikowano

Moje pyszczaki kopią i często widze dno wiec nie wierze, żeby nie było widac steropianu ... moze jestem uparty ale skoro 3 lata nie miałem jakichkolwiek problemó nadal steropianu nie połoze i sądze że za 10 lat też Wam napiszę to samo ale to moja osobista opinia i jeżeli się ktoś boi niech sobie kładzie na dno co mu się podoba ;).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.