Skocz do zawartości

Jakie tlo


Invader

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej by łupki dochodziły do dna! (ale jezeli musisz to szczelina niech będzie minimalna).

Ja mam warstwe żwirku tak do 5 cm i akurat C. afra upodobała sobie miejsce przy tle za kamieniami i wykopała dołek głęboki prawie do styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam steropianu a mam dużo skał. Kamienie mam położone na bardzo cienkiej warstwie piasku i są to duże i płaskie kamienie dopiero na nie idą różne pokraczne głazy. Osobiście nie znam przypadku w którym z przyczyny braku steropianu zrobiłoby się bum ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Ja nie tylko slysalem ale nawet to widzialem. Na szczescie nie u mnie ale u kolegi. Pekla szyba w dnie wlasnie pod naporem kamieni ktore kolega sobie ustawial pionowo. Przez pare miesiecy bylo ok, ale pewnego dnia przyszedl i zobaczyl ze ryby jakos tak dziwnie na dnie sie poukladaly.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/me zrezygnowal ze styropianow...szlag mnie trafial kiedy chcialem cos przestawic i kawalek frunął do góry sypiąc paprochami :> dałem na dno w paru miejscach grubą na kilka mm plastikową siatkę ogrodzeniową. taka czarna krata z dużymi okami. kamienie lezą na tym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Ja nie tylko slysalem ale nawet to widzialem. Na szczescie nie u mnie ale u kolegi. Pekla szyba w dnie wlasnie pod naporem kamieni ktore kolega sobie ustawial pionowo. Przez pare miesiecy bylo ok, ale pewnego dnia przyszedl i zobaczyl ze ryby jakos tak dziwnie na dnie sie poukladaly.....



Opisz to dokładniej bo jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić .... IMHO rozbić dno może tylko upadek kamienia, lub jakieś niespodziewanie silne tąpnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czy ktoś słyszał aby komuś pękło akwarium pod naciskiem kamienia na ziarna żwiru/piasku?


Tak ja slyszalem, widzialem i to akwa stoi teraz u mnie w pokoju!

Maly zbiornik 63l w srodku drobny zwirek i troche wapienia wiec po co dawac podkladke pod akwa a tym bardziej do srodka pod kamienie. Ktoregos pieknego dnia wracam z pracy i pokazala sie smuzka wody z jednej strony. Wytarlem, smuzka znowu leci i tak az czesc wyleciala dnem a czesc udalo mi sie wypompowac.


Teraz mam styropian na 80% powierzchni dna i oczywiscie pod zbirnikiem i dobrze mi z tym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu opisywac. Kumpel podobnie jakcz czesc tutejszej spolecznosci, twierdzil ze od kamieni lezacych nieruchomo nic sie stac nie moze. A dno peklo. Pekniecie szlo wzdluz calego dna akwa dokladnie na wysokosci na ktorej bylo najwieksze skupisko kamieni. Przypuszczam ze albo ktorys pys troszku podkopal i moglo nastapic jakies drobne tapniecie, albo moze zwyczajnie nastepilo zmeczenia materialu narazonego na ciagly nacisk dosc ciezkich kamieni.

Serio takie rzeczy sie zdarzaja i dlatego uwazam ze to nie jest zbyt rozwazne aby meblowac akwa dla pyszczakow bez styropianu, ktory tak naprawde nie wnosi zadnego negatywnego przyczynku, wiec nie wiem czemu go nie stosowac. Tym bardziej ze na ten styropian wysypuje sie pozniej duzo zwirku i jest cacy, nic nie widac.

Ja mam styropian na calym dnie i bezposrednio na nim ustawialem kamienie. polozylem styropian na calym dnie z obawy ze moze za jakis czas bede chcial przesunac ktorys kamien a wtedy sie okaze ze akurat tam nie mastyropianu. Kamienie stawialem bezposrednio na styropianie zeby nie byly juz podkopywane przez pyszczaki. Jak one sobie kopia to moga sie najwyzej dokopac do styropianu, ale jeszcze nigdy tego nie bylo - pewnie dlatego ze mam dosc gruba warstwe zwiru ok 10cm.


pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm śmiem twierdzić, a raczej jestem tego pewny, że dno pękło mu, bo było ustawione źle akwarium. Prawdopodobna wersja wydażeń...

1) wygięcie płyty meblowej przez co zrobiła się luka między akwarium, a szafką

2) nacisk kamieni na dno (tu nie ma znaczenia czy był steropian) i szyba pękła


IMO ja na wszelki wypadek położyłem na dno steropian. Ale tak samo jak kolega harismi uważam, że leżące kamienie nie stanowią zagrożenia... co innego oczywiście jeśli mówimy o szybie bocznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pyszczaki kopią i często widze dno wiec nie wierze, żeby nie było widac steropianu ... moze jestem uparty ale skoro 3 lata nie miałem jakichkolwiek problemó nadal steropianu nie połoze i sądze że za 10 lat też Wam napiszę to samo ale to moja osobista opinia i jeżeli się ktoś boi niech sobie kładzie na dno co mu się podoba ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.