MatiK Opublikowano 25 Lipca 2015 #11 Opublikowano 25 Lipca 2015 A ja napiszę i tutaj, że mi się podoba i tak pewnie coś zmienisz za jakiś czas 1
Kamil_M Opublikowano 27 Lipca 2015 Autor #12 Opublikowano 27 Lipca 2015 Wpuściłem na start 2 gupiki i 2 platki od sąsiada, po tym jak akwarium dojrzeje, wrócą do niego z powrotem. Moje pytanie natomiast tyczy się ilości rdzawych i saulosi jakie wpuszczę do akwarium. Czy obsada w postaci saulosi 2+4 oraz rdzawe 1+3 będzie ok? I ile młodych z obu gatunków wpuścić na początek, żeby mogła wyselekcjonować się ostateczna obsada?
MatiK Opublikowano 27 Lipca 2015 #13 Opublikowano 27 Lipca 2015 Na upartego możesz spróbować nawet Saulosi 2/5 i Rdzawe 1/4, ale będzie to delikatne przerybienie biorąc pod uwagę, że wody netto masz pewnie koło 200 litrów. Rozumiem, że chcesz mieć dwa samce Saulosi żeby uzyskać więcej koloru niebieskiego, ale to dość agresywna ryba więc myślę, że przy układzie 2/4 samiczki mogłyby zostać zamęczone. 2/5 Saulosi i 1/3 Rdzawe będzie chyba najbardziej kompromisowo w stosunku kolory/ilość ryb/litraż... Jak kupisz po 8-10 sztuk młodzieży, powinno być ok. 1
Kamil_M Opublikowano 2 Sierpnia 2015 Autor #14 Opublikowano 2 Sierpnia 2015 Mam jeszcze pytanie związane z poziomem związków azotu. Oczekując, aż akwarium dojrzeje, mierzę co 2 dni poziom amoniaku i azotynów. Amoniak ciągle wynosi 0, natomiast azotyny wzrosły z 0,05 mg/l na 0,10 mg/l. Czy to w ogóle możliwe, że amoniaku ciągle nie ma, a azotyny rosną? Wczoraj zmierzyłem poziom azotanów, wynosi on 10 mg/l i jest mniej więcej na stałym poziomie. Zmierzę jutro, zobaczę ile wyjdzie.
MatiK Opublikowano 2 Sierpnia 2015 #15 Opublikowano 2 Sierpnia 2015 Nie musisz mierzyć co drugi dzień wystarczy co tydzień, cykl azotowy to powolny proces i musisz uzbroić się w cierpliwość. Może dałeś za mało pożywki bakteriom, może być też tak, że test na amoniak masz z serii 0010, a ona jest niestety wadliwa i nadaje się tylko do kosza...
Kamil_M Opublikowano 3 Sierpnia 2015 Autor #16 Opublikowano 3 Sierpnia 2015 Co do pożywki dla bakterii, to od tygodnia pływają tam 2 gupiki i 2 platki, więc trochę odchodów już wyprodukowały. Co do wadliwości serii 0010 to nie wiedziałem, ale sprawdziłem i mój test jest z serii 0012.
deccorativo Opublikowano 3 Sierpnia 2015 #17 Opublikowano 3 Sierpnia 2015 Może coś przeoczyłem a może ty nie napisałeś. Nie widzę tu prawidłowego startu akwarium albo w ferworze ustalania obsady i wystroju baniaka pominąłeś. 1/ Nie wlałeś uzdatniacza kranówy po zalaniu wodą. 2/ Nie widzę byś dał bakterie nitryfikacyjne na start ale dałeś pożywkę - to OK Oczywiście by była jasność nawet bez tego kiedyś ten baniaczek sam ruszy jak rybki podrosną .
Kamil_M Opublikowano 3 Sierpnia 2015 Autor #18 Opublikowano 3 Sierpnia 2015 Nie napisałem, ale dałem uzdatniacz w ten sam dzień, w którym zalałem akwarium, 2 dni później wlałem też bakterie nitryfikacyjne.
deccorativo Opublikowano 3 Sierpnia 2015 #19 Opublikowano 3 Sierpnia 2015 To OK znaczy nie napisałeś ale dałeś. Przy takim starcie gdzie jest 200l wody i kilka gupików raczej nie zobaczysz wzrostu NH4 bo cały ten mikroskopijny amoniak biologia nawet taka słabieńka od razu przerabia. Dlatego nie notujesz NH4 ale jest minimalny wzrost NO2 czyli pierwszy stopień nitryfikacji rusza. Drugi jeszcze zapewne zupełnie nie ruszył bo to będziesz widział po wzroście NO3. Jeśłi nie wlałeś starej wody ze starego akwarium to należy domniemywać że kranówę masz z NO3 =10 mg/l. Trudno kiedyś z rybami będzie ci utrzymać to NO3 na poziomie poniżej 40 mg/l. ale teraz czekamy cierpliwie aż biologia się rozbuja. 1
Kamil_M Opublikowano 4 Sierpnia 2015 Autor #20 Opublikowano 4 Sierpnia 2015 Wczoraj zmierzyłem NO3 i jak wcześniej byłem pewny, że było 10 mg/l, to teraz było wg mnie tak pomiędzy 10-20 mg/l, więc może coś już rusza. Zobaczymy. Dodam, że 1,5 tygodnia temu zasadziłem 7 nurzańców, a teraz jest ich już 15, więc gdyby się utrzymały, to może pochałaniałyby w przyszłości nadmiar NO3. W poprzednim akwarium nie mierzyłem poziomów azotanów, ale ryby żyły i rozmnażały się, więc może ich poziom nie był aż tak wielki. Dodam, że zwartka rosnąca w akwarium zarosła połowę zbiornika, więc może niwelowała ich nadmiar. Teraz mam nadzieję, że taką funkcję przejmą nurzańce i nie zostaną całkiem zjedzone przez pyszczaki.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się