Jump to content

Nowe większe akwarium


Hubsol
 Share

Recommended Posts

Witam.

Po długich negocjacjach z małżonką, wszystkim za i przeciw, trochę wydanej kasy na łapówki :D dla niej wreszcie zapadła męska decyzja.

Akwarium będzie większe!!!

Dotychczas jadę na baniaku 240 l profilowanym. Nie jestem zbyt zadowolony z tego profilu, ale kupiłem je bo myślałem, że to takie fajne.

Na szczęście mam kupca na ten wynalazek, więc grat zniknie z chaty.

A teraz do konkretów. Miało być większe 150x45x50 i stać na korytarzu.

W listopadzie będzie remont więc idealny czas na murowaną szafkę.

No ale w tym miejscu nie, bo moja kochana:"będzie stało pranie", "brak miejsca do oglądania" i bla bla bla. No i zapadła decyzja, abym sobie poszedł z nim na poddasze, do swojego salonu. No i się zgodziłem:-)

No i akwa będzie miało wymar 210x45x50 a więc ponad 470l :-)

Wiadomo, że im większe tym lepsze. :D

I teraz pytanka.

Szafka

Szafkę chcę wykonać samodzielnie z płyt meblowych, bo muszą się ładnie komponować z meblami.

Jakie grube mają być te płyty?

Jakiś ładny wzór na wtrzymałą szafkę?

Akwarium będzie bez tła, od przodu i od tyłu będzie dostęp.

Z boku będą ścianki służące do ukrycia węży i kabli.

Filtracja zewnętrzna

Odpada sump, bo nie chcę się w to bawić.

Zastosuję dwa filtry zewnętrzne. Jeden już mam ze starego akwa.

Jaki dokupić drugi?

Filtracja wewnętrzna

Dwa filtry wewnętrzne już posiadam, będą po przeciwnych stronach.

Napowietrzanie poprzez filtry wewnętrzne.

Oświetlenie

Obecnie posiadam AquaGlo i PowerGlo firmy Hagen. 90 cm.

Przy o wiele dłuższym akwarium chyba będę musiał zastosować dodatkowo jeszcze dwie takie świetlówki. :?: Po dwie w rzędzie obok siebie, co da razem długość 190-200 cm.

Chyba dłuższych jak 120 nie ma na rynku, więc jedna odpada.

Grzałka

Dwie setki czy jedna 300 ?

Podłoże

Piasek znad polskiego Bałtyku się nadaje? Czytałem, że taki wielu tu stosuje? Ale czy sól w nim zawarta nie jest szkodliwa dla przyszłych mieszkańców?

Dekoracja

Z racji braku tła cała dekoracja ograniczy się do skałek, kryjówek itp.

Ponieważ wapienie są lżejsze od piaskowca chciałbym zastosować same wapienie. Wapienie podnoszą też PH wody więc ich obecność jest mile widziana.

Czy same skałki utrzymają PH na wysokim poziomie?

W obecnym akwarium podłoże mam z grysu wapiennego, więc wpływ na PH wody mają.


To kilka pytań na początek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Bardzo nienaturalne ułożenie. Popatrz do galerii, znajdziesz mnóstwo fajnych aranżacji, coś Cię może zainspiruje. Postaraj się o kilka większych brył, bo taką kaszę ciężko będzie ułożyć w coś, co będzie oko cieszyć i z czego ryby będą miały pożytek.  Czy dobrze rozumiem, że kleiłeś kamienie silikonem? Jeśli tak, to nie jest dobre rozwiązanie.      
  • Pikczer
   A można wiedzieć tak przy okazji jaki to hodowca? A jeśli ryb już nie ma to obserwuj akwarium, może rzeczywiście robale znikną a jeśli nie to ja do wyczyszczenia używanego filtra kupiłem nadmanganian potasu. Kilka zł w aptece saszetka. Powinno wybić wszystko, chyba. A później cykl w akwarium od nowa. 
  • novi
   To proszę czytaj co piszemy. Wg mnie to pierścienice, wazonkowce ale z tych nie jadalnych przez rybcie. Wg mnie nieszkodliwe ale nichciane. Po czasie winny same zniknąć jak pokarm nie zalega na dnie.
  • E0nNIk
   Witam, poproszę o ocenę aranżacji, jest to moje pierwsze malawi, wiec dobrze by bylo wiedzieć co mógłbym poprawić. Przepraszam za kartony, ale silikon jeszcze schnie Akwarium 100x40x60
  • Fal11
   Dzięki za odpowiedź, bardzo rzeczowa i pomocna.  Widzisz, dawałem rybom wszystko, jedyne czego nie dałem to właśnie ten MLP. A myślałem o nim, tylko już za późno było po tym wszytskim. Na allegro sprzedają w maniejszych poracjach, rozumiem że to jet to? https://allegro.pl/oferta/mlp-morenicol-lernex-pro-100ml-12129469617   Tylko teraz ryb już nie ma i lek na razie niepotrzebny.  Problem i pytanie jest takie czy te pasożyty mogą przetwać gdzieś w filtrze, piasku, roślinach i  czy nie wybiją mi kolejnej obsady? Chyba już pisałem wcześniej że tą sytuację dwa razy przechodziłemm, akwarium miałem od wiosny, we wrześniu pojawiły się te odchody długie (mam wrażenie że po włożeniu do akwarium kulek z mchem tak eksperymentalnie, ale to może zbieg okoliczności)   Ryby wszytskie padły w pażdzierniku. Zbiornik wyczyściłem, i wystartowałem stał miesiąc bez ryb, dałem nową obasdę i po kilku tygodniech znów to samo z tymi odchodami i historia się powtórzyła. Gdzieś  musiały przetwać te pasożyty albo formy przetrwalinikowe, nie wiem co mam teraz zrobić zeby się pozbyć raz na zawsze? Wygotować piach wymroźić? A rosliny, filtry?  Może ten MLP mi to wszystko wystarczająco odkazi?  
  • Fal11
   Wracając do tematu, czy ktoś widział czy miał w akwarium takie robaczki z filmu? Czy to mogą być pasożyty które wybiły ryby czy to zwykłe nieszkodliwe nicienie a ryby wybiło mi coś innego. TYLKO PROSZĘ JUŻ WIĘCEJ NIE PISAĆ O WODZIE:)
  • Bartek_De
   @Fal11 staraj się nie pisać postów jednego pod drugim.
  • Fal11
   Dzięki za info. Stosowałem też ten preparat, nic nie pomógł.   Parametry kranówki w na stronie wodociągów można sprawdzić. Nie wiem tylko dlaczego cały czas musimy o wodzie dyskutwoać a nie o paożytach które mam w akwarium.   Błagam, skończmy już ten temat wody z kranu.  esha2000 stosowałem zgodnie z instrukcją, u mnie nic nie pomógł, ten preparat polecał mi chodowaca u którego kupowałem ryby.
  • triamond
   Otwórz .xls Excelem albo pobierz LibreOffice i otwórz .ods. 20 ryb 10 cm to ok. 2-4 g karmy dziennie. Dla 2g karmy potrzeba ok. 5 l K1 (statycznego) lub 5 l gąbki 20 ppi dla uzyskania krystalicznej wody. Aby filtr nie wymagał czyszczenia - ok. 5 razy więcej czyli 22 l K1 lub 26l gąbki 20 ppi. Dla karmy wysokobiałkowej, trochę mniej powinno wystarczyć.
  • lukasz.host
   @triamond możesz mi pomóc w wyliczaniu powierzchni? W/g tego, co czytałem  jest tam dużo niewiadomych jak dla mnie, ponieważ nie wiem jeszcze jaką ilością będę karmił obsadę (docelowo chcę wpuścić ok 20 sztuk), nie znam jeszcze sposobu ich żywienia, bo ich nie mam. W dodatku nie mogę otworzyć pliku z rozszerzeniem *.ods.  Jest jakiś złoty środek wyliczenia powierzchni filtracyjnej, nie wiem..... np. od sztuki rybki? Rozumiem, że jest tam dużo zmiennych, ale chodzi mi o orientacyjne wyliczenia.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.