Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak taki Atman 306 dyma - zobaczcie.

Filtr TMBT - YouTube



Płynnie przechodziłem z NGBC 1,2l który działał wspaniale i zwalał NO3 do jednocyfrowych wartości na TMBT. Co ubyło jednego uzupełniałem drugim by po kilku miesiącach okazało się że NGBC już w szczątkowych ilościach a 1,5l TMBT nie działa niemal wcale.

O tym że NGBC gluci ale działa w niskich przepływach wiemy i o tym że TMBT wymaga dużych przepływów i wentylacji złoża też wiemy. Oba były w kaseciaku nad ceramiką pod pompami 2x HydorPico1200 - realnie wypływało tak po 2x 800l/h i z NGBC działało a z TMBT nie.

Zrobiłem więc taką prowizorkę która ma za zadanie dobrać pompę i układ do wstawienia w kasetę i poszedłem na maxa - pompa 2000l/h i powietrze 300l/h.

Przy okazji wyszło dlaczego warto dać duży przepływ + wentylować ten polimer.

Wszystko pracuje dopiero dobę i poza systemem filtracji - miele tylko wodę w baniaku.

Po dobie woda która nie była klarowna i przez długość 1,5m widać pewne niewielkie zmętnienie na filmiku teraz jest taka


e84bf6de8ab6d2b3gen.jpg



woda idealnie czysta choć nie kryształowy kryształ - zupełnie brązowa w kolorze a to dlatego że nic od 2 miesięcy nie usuwa mi humusu z DOC - węgla lub Purolite brak.


Inne wady takiego filtra

- hałasuje więc tylko do sumpa w szafce a na pewno nie do baniaka w sypialni.


Teraz pokombinuję z hałasującym powietrzem bo sama pompa bezgłośna a potem z innymi pompami w kolejności Atman305 -1200l/h a następnie Hydor Pico1200.

Wygląda na to że jak damy duży przepływ i silne napowietrzanie żadnych dodatkowych wyłapywaczy biomasy nie trzeba montować- żadnych wat, gąbek tapicerskich - woda idealnie klarowna jest i bez tego.

Potem razem z kolegami Marcinem i Krzysiem idziemy w koszyki , rynny zraszane - powinno być ciszej.

Chętnie posłucham podpowiedzi koleżeństwa bo co wiele głów to nie jedna.

Ta butelka to fajny pomysł bo jest od razu też do fluidyzowania peletek i łatwo zmieniać - wystarczy odkręcić z pompy i przykręcić nową z innym litrażem lub innym ustawieniem złóż. No i nie kosztuje jak rura z akrylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak szybko Ci to ruszy teraz z duża ilością powietrza i dużym przepływem. Ja sam zbieram kaskę na jebao dct4000 albo nawet 6000 tys, żeby napędzić TMBT bo u mnie w tej kolumnie zraszanej napędzanej eheimem 2226 też słabo startuje aczkolwiek startuje i jest poprawa parametrów.

Jedyny minus tej konstrukcji to fakt. że widać ja w baniaku i jednak zastosowanie dodatkowego napowietrzania.

Ja się zastanawiałem jeszcze nad zrobieniem rynny(z profila typu C z pcv) nad akwarium i zamontowaniem ją z delikatnym spadem. A do napowietrzenia wody zrobił bym zapory z grzebieniami jak na tamach co kilkanaście cm ;)

A co do napowietrzania to nie wystarczył by sam wężyk na wylocie, bez brzęczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. A co jeśli wsadzić TMBT do ostatniego korpusu w narurowcu.

Są 2 rozwiązania

1. Tak jak przy FBF. Zapewne muszą być gąbki na wylocie i ciężko będzie to zrobić, ale....

2. W puszkę z gąbkami na wlocie i wylocie . Coś jak to

http://www.woda.com.pl/p283,fceb10-pusty-wklad-10-cali-obudowa-do-zasypania-zlozem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak szybko Ci to ruszy teraz z duża ilością powietrza i dużym przepływem.



Jedyny minus tej konstrukcji to fakt. że widać ja w baniaku i jednak zastosowanie dodatkowego napowietrzania.


A co do napowietrzania to nie wystarczył by sam wężyk na wylocie, bez brzęczka?



Jak szybko ruszy nie wiem -jutro zmierzę po 3 dniach NO3 i zobaczymy.


Nie widać w baniaku tylko słychać bo pisałem przecież - to próba a docelowo będzie siedział ten filtr w kaseciaku więc nie będzie widoczny.


Też myślałem bez napowietrzania tylko wężyk i tak najpierw zrobiłem ale byłem zaskoczony - wiesz co się dzieje jak włączysz pompę ?

Z tego wężyka woda wylewa się poza akwarium:D

Tam jest tak wysokie ciśnienie wody że tworzy się trójnik z wylewaniem wody a nie zasys powietrza:cry: .

Jak ruszy przeniosę to na zasys pompy bo tam jest podciśnienie i tam może zasysać powietrze ale znowu głębokość znaczna i może zasysać mało albo wcale powietrza. Pewne tylko że woda nie będzie sikać z tego wężyka.


Ciekawe wnioski po 3 dniach pracy.:idea:


1/ Dalsze znacznie wyklarowanie wody, sprzęty które były pokryte śliskim śluzem teraz są tak jakbym wszystko wyczyścił - wyglądają jakby dopiero włożone do baniaka. Postrzegam ogromną różnicę na + z tego filtra.

2/ Zmierzyłem O2 JBLem i przy 25 C jest 8 mg/l - wynik książkowy nawet w roślinnym trudny do uzyskania a co dopiero w Malawi i z biopolimerem na bakterie które zużywają bardzo dużo tlenu a dają dużo CO2 . Ta wentylacja polimeru jest w moim przekonaniu niezwykle istotna.

Za tydzień będę w firmie gdzie TMBT hula w Malawi jak szatan - dziś byłem po miesiącu :D i NO3 -4mg/l a PO4 - 0,85 mg/l mierzone MW12 - zauważam różnicę jak karmiłem NF przyrosty fosforanów były zdecydowanie wolniejsze . Teraz jak dostają Spirulinę Forte + Astacolor Tropicala jakoś szybko rośnie. Te opinie o karmach się potwierdzają.

3/ Z innych tematów;) ani duży widoczny poziom humusu z DOC ani ten duży poziom CO2 jak nie było tego filtra nie miało mierzalnego wpływu na pH - stale było i jest 7,7 to samo było jak siedział blok z Purolite a cały humus w nim woda była jak próżnia kosmiczna:D a pH 7,7 :D może ciut się zmienia ale trudno testami uchwycić.


4/ Najciekawsze spostrzeżenie:D

Po 3 dniach pracy okazuje się że z 1,5l złoża zrobiło się 1-1,2l a wypływ wody spadł na pewno o połowę. Złoże się ułożyło i stawia znaczny opór hydrodynamiczny pompie.

Złoże ulega pod wpływem przepływającej wody ubijaniu i układaniu tych podkówek.

i teraz w stosunku do tego co widać na filmie jest tyle


0287bda461ebdeb0gen.jpg



ogromna różnica - oznacza to że jak odmierzamy naczyniem pomiarowym sypiąc podkówki to żle mierzymy. Trzeba dawać więcej o 20-30% by po ułożeniu była właściwa objętość złoża.

Mam za mało TMBT na 300l baniak ale na razie nie dosypię i zobaczymy czy ruszy na tej dawce 4mlTMBT/l:confused:


Tak ogromna zmiana przepływu może być przyczyną że nie rusza w wielu kubłach o małej mocy pomp czyli w tych eco:twisted: tu chodzi 36W 2000l a spadło do połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego ja chcę zamiast z kubła gdzie mam jakieś 600 l/h zastosować jebao 6000. Mocy aż nad to będzie do napedzenia polimeru. Co do wartości nasypowej to pasowało by zapytać producenta jak oni ja wyznaczają, w przemyśle złoża do kolum rektyfikacyjnych mają określoną wartość nasypowa i taka się posługuje, w naszym wypadku lepiej było by gdyby producent zamiast objętości złoża podawał jego masę, dużo łatwiej było bY odmierzac ilość potrzebnego złoża przy jego dziwnym kształcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy tak do końca wystarczy bo przy takim systemie producent zaleca minimum 1500


U mnie chodzi to na AquaSzut T-HEAD 750. Wodę podnosi na jakieś 30-40 cm więc pewnie więcej nić 600l/g nie będzie ale mogę sprawdzić i przeliczyć.

Działa juz tak chyba z 5 miesięcy, NO3 na poziomie 10, a w kranie mam 20.

Raz w miesiącu to wywalam z rury i płuczę. Złoże ma bardzo delikatny grzybowy zapach gdy powąchamy z bliska (przed płukaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki wszystkim nie było tak źle temperatura spadła do 23-stopni ale jeszcze raz dziękuję 
    • @Piotr925  W poniższym temacie w poście nr 9 masz częściową odpowiedź naszego byłego prezesa KM.  Jeżeli jest to  obniżenie z powodu awarii , które będzie trwało krótko to myślę , że i 17- 18 C na ten czas nie zaszkodzi. Pytanie co rozumiesz pod pojęciem awaryjne? Ale myślę , że te kilka godzin nie narobi Tobie bałaganu.  Podczas moich przeprowadzek taką temperaturę utrzymywałem kilka godzin.   
    • A jaką masz obecnie? Nie ma sztywnych liczb jaki mogą spowodować szok termiczny u ryb.
    • Do jakiej minimalnej temperatury wode mogę obniżyć podczas awaryjnej podmiany połowy zbiornika 630l 
    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.