Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Deccorativo, ten talerz u góry i pierścień sa tylko po to aby skierować strumień wody na całe dno sitowe a nie tylko na jego środek. Co do napowietrzania to gąbki nie blokują przepływu powietrza. Ale można też wymusić od dołu ruch powietrza stosując najzyklejszy napowietrzacz i wtedy dostarczymy tlenu w całej objętości złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Ja mam właściwie dokładnie tak samo jak w tym reaktorze. I swobodny dostęp powietrza z góry i dolne sitko umieszczone nad powierzchnią wody. Tylko nie wygląda tak ładnie, bo to rura pcv. Tylko trzeba mieć sumpa, żeby móc to brzydactwo tam wstawić i żeby w oczy nie raziło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie profesjonalne konstrukcje raczej nie mają zbędnych elementów - każdy czemuś służy.

Jak patrzę na ten reaktor to ten pierścień właśnie celowo ogranicza strumień by nie padał na całe sito górne.

Przecież by sikało na całe sito górne wystarczy dać otwory z boku w tym sitku z pompy a nie ograniczać specjalnie kosztownym pierścieniem, ale może ja żle kombinuję.

Jak będę osobiście w erybce to sprawdzę "na ludziach" i pomacam wszystko dokładnie.

To dlatego płacisz tą obłędną kasę że ktoś to wszystko przemyślał i sprawdził w działaniu.

Nam pozostaje tylko zrozumieć pomysł i mądrze skopiować.

Zawsze możesz dać w złoże kamień napowietrzający ale nie jak złoże jest pod pompą w kaseciaku albo w kuble - prawda?

Napowietrzacz hałasuje a ten reaktor ciurka co słychać na filmiku z YT a ja tego nie lubię więc pozostałem w kaseciaku i 1800l/h - działa jak burza i absolutnie bezgłośnie.:D

Każdy nowy pomysł nawet nie udany coś wnosi więc działajcie jak chcecie.

Nie twierdzę że tak musi być i nie jestem w błędzie ale swoje zdanie zapodałem.


Wojtuś kurcze tak czekałem kiedy ty się odezwiesz bo wiedziałem jak masz zrobione i że w sumpie.

Jak pamiętam jeszcze z KMT to tam napisałeś że rusza nieco krócej jak 1 miesiąc no i działa zwalając z kranówy 30ppmNO3 + to co dają twoje ryby.

Proszę napisz coś więcej o twoich spostrzeżeniach o tym zraszaniu TMBT ja więcej nie wiem bo nie miałem możliwości - nie mam sumpa i dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie i można opracować taki reaktor ale jak dla mnie problem jest jeden: taki reaktor to musi stanąć albo nad akwarium albo w sumpie... Jak ktoś ma filtrację opartą na sumpie to spoczko bo można taki reaktor ukryć ale w przypadku filtracji opartej o kaseciaka albo kubełek to już problem.


Dlatego moje pomysły idą w kierunku wykorzystania reaktora do CO2 z roślinnego z podłączeniem pompki napowietrzającej zamiast dwutlenku. Powinno zadziałać. Jedyny "mankament" to to, że złoże cały czas jest zanurzone w wodzie ale z drugiej strony cały czas jest "obmywane" powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rura droga

Rura z plexi, pleksi, pmma bezbarwna 200/5mm- 1 mb (5744833899) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/57/44/83/38/5744833899@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@57/44/83/38@@AMEPARAM@@5744833899


Moim zdaniem 160mm, 200mm była by wystarczająca, można zrobić z rury kanalizacyjnej tylko wtedy nie widzimy pracującego złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czemu ten reaktor u nas jest taki drogi. Moze dlatego ze sprzedaje go tylko e-rybka.

Na niemieckich stronach sklepow akwarystycznych mozna go kupic do 200€


http://www.shop-meeresaquaristik.de/filtersystems-accessories/Zeolithe-and-Pellet-filter-units/Pelletsfilter/Tropic-Marin-BIO-ACTIF-REACTOR-5000-Rieselfilter::12947.html?XTCsid=7gshqvcna39m3n58r5mbq26ni7


Wysyłane z mojego ALE-L21 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam jeszcze z KMT to tam napisałeś że rusza nieco krócej jak 1 miesiąc no i działa zwalając z kranówy 30ppmNO3 + to co dają twoje ryby.


Jak pamiętasz, najpierw dałem 2,5l w pierszej komorze sumpa w siatce, bo tam woda po spłynięciu z komina jest najbardziej natleniona. Nie chciało mi to złoże ruszyć, a w każdym razie nie było efektu. Nie wiem, czy to przez niebór tlenu, czy było go za mało. Dokupiłem drugie tyle, żeby było 5l TMBT na 1000l baniak. Trzymałem chwilę w tym samym miejscu, al potem zrobiłem ten system zraszany z rury. Ruszyło piorunem, po jakichś 2 tygodniach, może wcześniej. W kranie mam NO3=20, rosło mi do 40-80 czasami, Teraz trzyma się na 10. Niestety chyba za dużo forsforanów dostarczam z mrożonkami, bo te są na dużym poziomie i muszę coś wymislić, na razie leję 1/miesiąc atrament.


Jak ktoś ma filtrację opartą na sumpie to spoczko

Tak, bo nie przejmujesz się ani estetyką wykonaia, ani szczelnościć, itd. Ale są też pewne ogranicznia. W sklepach typu Castorama/Leroi nie kupisz rury większej niż fi160. Ja mam 70cm miejsca pod akwarium, gdzie stoi sump. W przedostatniej komorze, przed pompą, woda jest na wysokości 31cm, do tego dochodzi ok 30 cm złoża, do tego odległości między złożem a dekielkami i powoli zaczyna brakować miejsca. Mam prawie na wcisk. Dlatego myślę jak to ulepszyć, muszę poszukać rury o większej średnicy. Podawanie wody też zmienię. Na razie mam z boku, pomyślę nad czyms podobnym do bizonkrk17.


a ten reaktor ciurka co słychać na filmiku z YT

No właśnie, dla mnie to jest porażka. Taki drogi reaktor powinien byc idealny. Moim zdaniem taki hałas, to można tolerować jak się ma hodowlę gdzieś pomieszczeniu gospodarczym, a nie akwarium dekoracyjne w salonie. Ja to u siebie wyciszyłem i nie mam z tym problemu.


można zrobić z rury kanalizacyjnej tylko wtedy nie widzimy pracującego złoża.

No nie widzimy, ale co tam mielibyśmy oglądać? Jak bakterie rozwalają NO3? A tak powaznie (I TO JEST WAŻNE!!!) producent sugeruje raz w miesiącu wyjąc złoże, przepłukać porządnie i włożyć w odwrotnej kolejności do reaktora (zmienić ustawienie podkówek) i wtedy możemy sobie pooglądać jak złoże wygląda. Przy takim płukaniu pyłu jest ogrom. TMBT nie gluci, ale pyli, takie większe farfocle, dlatego imho trzeba to zatrzymywać watą, czy inną gąbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.