Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


Po awarii starego akwarium-> rozszczelniło się, zostałem zmuszony do wyboru pozbywać się akwarium i rybek, czy zmieniać na nowe. Wybór był oczywisty, ryby jakoś się przechowają, a ja zbuduję im nowe jezioro. Póki co rybki mają się dobrze pływają w wannie z podłączoną grzałką, filtrem zew. oraz oświetleniem wymontowanym z pokrywy starego szkła.

Szkło już zamówione czekam na realizację, nowy baniak będzie miał 160x50x60 przednia szyba optiwhite. Stanie w starym miejscu, tj. między ścianą a szafą, jednak z maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Planuję obudować szafkę na dole, oraz podciągnąć zabudowę akwarium tak aby stworzyło jedną całość, z płyty meblowej, tej samej z której stoi szafa obok dzięki unikam kupowania/budowania pokrywy, oraz zrobi się miejsce na dobranie odpowiedniego oświetlenia, a wszystko będzie wyglądało jak spójna całość.

Wystrój nowego zbiornika zmieni się kompletnie. Nie będę już dawał żadnego tła, chyba że kupne, ale póki co na takie które zadowala moje oko mnie nie stać. Zwykłe czarne tło, ewentualnie dodane jakieś naturalne płaskie kamienie jak gdzieś takie dostanę. Akwarium będzie niedoświetlone po bokach. Stare kamienie wylatują na taras, nowymi będą głazy z serpentynitu. Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Zastanawiam się ciągle nad filtracją, czy do filtra HANZA 303b, dokupić drugi kubełek, czy zbudować filtr narurowy, dodam tylko że na pewno chcę aby w samym zbiorniku znajdowało się jak najmniej gadżetów.

Jest szansa że wszystko to stworzy całkiem ładny zbiorniczek jednak nie z uwagi na fakt, iż ciągle muszę się dużo uczyć i ciągle jestem początkującym amatorem, zgłaszam się o pomoc w kilku, jak nie wielu kwestiach:D

Mam kilka pytań

1. Czy dwa filtr kubełkowe zastąpią filtracje narurową, jeśli tak jaki kubełek polecacie aby dołożyć do istniejącego, jeśli nie to jaka filtr narurowy pasował by do mojego baniak ( jaki przybliżony koszt takiego przedsięw.

2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.


To chyba dwa podstawowe pytania, będę starał się wrzucać zdjęcia i filmiki z postępu prac.

Pozdrawiam

Opublikowano
2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.

Pozwolę sobie odpowiedzieć na ten punkt.

Polecam moduły LED na Samsungach lub LG. Rozwiązanie już sprawdzone i wypada bardzo dobrze w porównaniu z naświetlaczami jaki i świetlówkami. Czy to będzie RGB czy moduły białe , niebieskie i czerwone to już mniejsza o to bo efekt w zasadzie bardzo podobny. Polecam jednak to rozwiązanie ze względu na nieziemski efekt blików w akwarium no i z drugiej strony niskie koszta eksploatacji. Do tego dochodzi stosunkowo łatwa i niedroga budowa takiej lampy oraz możliwość zrobienia zupełnie przy okazji oświetlenia nocnego, które jak by nie patrzeć jest piękną ozdobą salonu późną porą :)

Opublikowano
Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Ja bym nie mieszał, bo tak właściwie po co. Z Czasem się to wszystko pomiesza i efekt będzie żaden. Tylko ryby będą miały gorsze warunki do kopania.


Na narurowcu i dobrej pompie na pewno będziesz miał większe możliwości / siłę. Prawdę mówiąc to uważam, że to kwestia chęci... czy chce się majstrować. Przeliczyłbym koszta uruchomienia i później zużycia prądu.

Opublikowano

W temacie póki co cisza, na razie wszystko na etapie projektowania i ogarniania logistycznego. Póki co to dziś byłem zobaczyć jak wygląda szkło, niby zwykłe szkło, ale robi wrażenie :)

@misiek znasz może mniej więcej koszta instalacji narurowca??

post-14551-14695722248077_thumb.jpg

post-14551-14695722261262_thumb.jpg

Opublikowano

Licz około 600 - 1000 zł. Duży rozstrzal ale wszytko zależy od materiałów których użyjesz i czy jakieś ciekawe promocje znajdziesz.

Opublikowano
Licz około 600 - 1000 zł. Duży rozstrzal ale wszytko zależy od materiałów których użyjesz i czy jakieś ciekawe promocje znajdziesz.


Też bym tak odpowiedział :)

Pompa 25-40 grundfos alpha kolo 400zl, alternatywy tez energooszczędne poniżej 300 (DIAMOND, WEBERMAN)

korpus sztuka - koło 20zł

Rury, kolanka i zawory w zależności od systemu montażu na który byś się zdecydował.


Można jeszcze nisko budżetowo i dość energooszczędnie ( w zależności od użytej pompy) zrobić filtrację opisaną szeroko w temacie -Filtr kasetowy do akwarium - http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html


Jeśli to akwarium na zdjęciach nie Twoje, ale inne produkcji Twojego szklarza to jednak też marnie wróży jeśli chodzi o jakość i dbałość wykonania.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.