Skocz do zawartości

Montaż hydrauliki - kilka pytań


norbitek

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie montuję hudraulikę w akwarium (Mówię tu o akwarium z sumpem). Wszystko będzie oparte na rurkach 3/4 cala. Chciałbym część połączeń zrobić giętkich. Mam w zwiąku z tym kilka pytań odnoszących się do szkodliwości i wpływu na wodę niektórych elementów.

1. Czy do akwarium nadają się węże ogrodnicze. Bo widziałem na dziale ogrodniczym takie węże do nawodnień kolorowe lub przezroczyste ze zbrojeniem lub bez. Nie wiem z czego te węże się robi.

2. Złączki do węży jakie widziałem są wykonane albo z pcv - tyle, że redukują przepływ do 1/2 cala. Są też złączki z mosiądzu. Czy mosiądz jest szkodliwy dla ryb?

3. Zastanawiam się nad kupnem ogrodniczych elektrozaworów do podmiany wody i znów nie wiem z czego są wykonane i jaki mogą mieć wpływ na wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2. bo to wiem

- mosiądz, miedź i cynk - szczególnie niebezpieczne z uwagi wytrącanie sie do wody szkodliwych związków tych metali!!!

- jeżeli już metal to stosuj stal kwasoodporną lub nierdzewną

- w najgorszym wypadku żeliwo (są z tego pompy do CO np.) ale to bedzie powolutku korodować z tym że nie jest szkodliwe dla ryb, bo (cyt).:

"... Dalszym przykładem korozji galwanicznej wywołanej obecnością mikroogniw (przypis makok: styk dwóch różnych metali - np pompa CO ze śrubunkiem z nierdzewki - metali o dużej różnicy potencjału - nie mniejszej niż 50 mV) jest selektywna korozja żeliwa szarego w wodzie lub glebie, prowadząca do przemiany żelaza w rdzę, w której pozostaje rozrzucony grafit."


a grafit jest formą węgla - a ten nie jest szkodliwy


reszta pytań nie wiem.


hehe to taki wycineczek wiedzy, którą nabyłem jak szukałem "odpowiedniej" pompy do akwa, bo odpowiedzi osób, że stosują od lat były dla mnie niewystarczające - przyznam - musiałem sprawdzić: "... a co by było gdyby ...?" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie hydraulika poza PCV działa na wężach ogrodniczych takich przezroczystych bez wzmocnień w środku, brak jakichkolwiek widzialnych wpływów na zycie ryb i na wodę, chyba że jedyne co bym polecił to kupienie węży nieprzezroczystych, nie będzie w nich tak trosnąć glony jak w przezroczystych. Po drugie takie węże stosowane są przecież w kubełkach a juz na pewno wielu z nas je stosuje w denitryfikatorach i nikt nie pisał o ich szkodliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są zawory i złączki w systemie PCV-U różnych firm - klejone i trudniejsze w montarzu: zgrzewane...


a ja "powrót" kupiłem taki: http://www.nibco.com.pl/index.php?pl=produkty/pex-al-pex

rury można w rękach doginać, zakręcać - śrubunki są z nierdzewki skęcane jak "szybkozłączki" na rurze 20mm - rewelacja, i nawet taniej niż PCV-C wychodzi (zawory 2xtańsze np.) - tylko jeden mankament - nie nadaje się do spustu i rewizji, bo nie ryzykowałbym stalowego śrubunku w otworze w dnie akwa - za mocno ściśniejty może jednak naprężyć dno (takie moje spostrzeżenie - a szkoda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie kupię węże ogrodnicze. A czy można łączyć różne systemy hydrauliczne z PCV ze sobą. Bo duży wybór złączek do węży

ma, niestety droga, firma VDL. Tylko nie wiem czy te ich wymiary są takie same jak zwykłych PCV-U i czy można je ze sobą razem kleić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dwa razy byłem w sklepie (niestety nie samoobsługowy) - raz kupilem - drugi raz część rzeczy wymieniłem, a jak kupiłem rurę (akurat w innym sklepie) to się okazało, że nic nie pasuje - wkurzony urżnąłem kawałek rury i z nią poszedłem do sklepu...


niestety sprzedawcy nie zawsze "mają miarkę w oczach" :x


i dopiero jak dopasowałem to jest git...


polecam kupić rurę CPV-U najlepiej do wody zimnej (bo zawory i inne tańsze 3 krotnie) np. 3/4" (w 3 metrowych odcinkach) - uciąć kawałek i z tym iść kupować resztę... oszczędzisz latania...


w kwestii systemów i ich łączenia najlepiej jednak pogadać z kimś w sklepie, ale mając tą (te) rurę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeżeli chodzi Ci o taśmę teflonową, to można - jest odporna na dużo czynników - inaczej by tym nie pokrywali patelni... a poza tym osadzona na gwincie nie stanowi zagrożenia bo ma minimalny kontakt z wodą...


jeśli myślisz o sprayach to juz pewnie gorzej - chociaz nie znam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że śrubunki, np do pompy, można teflonem uszelniać. Chyba że też ktoś coś wie na temat wpływu teflonu na wodę?


Nie uszczelnialem srubunku przy pompie co teflonem i nie widze zadnego sensu. W srodku jest uszczelka, a dwa kolnierze doskonale do siebie pasuja, wiec przy prawidlowym i mocnym skreceniu nie ma prawa nic cieknac. IMHO takie uszczelnienie teflonem spowoduje wlasnie wycieki, poniewaz nie bedzie mozliwe precyzyjne dokrecenie polaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.