Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Właśnie montuję hudraulikę w akwarium (Mówię tu o akwarium z sumpem). Wszystko będzie oparte na rurkach 3/4 cala. Chciałbym część połączeń zrobić giętkich. Mam w zwiąku z tym kilka pytań odnoszących się do szkodliwości i wpływu na wodę niektórych elementów.

1. Czy do akwarium nadają się węże ogrodnicze. Bo widziałem na dziale ogrodniczym takie węże do nawodnień kolorowe lub przezroczyste ze zbrojeniem lub bez. Nie wiem z czego te węże się robi.

2. Złączki do węży jakie widziałem są wykonane albo z pcv - tyle, że redukują przepływ do 1/2 cala. Są też złączki z mosiądzu. Czy mosiądz jest szkodliwy dla ryb?

3. Zastanawiam się nad kupnem ogrodniczych elektrozaworów do podmiany wody i znów nie wiem z czego są wykonane i jaki mogą mieć wpływ na wodę.

Opublikowano

ad 2. bo to wiem

- mosiądz, miedź i cynk - szczególnie niebezpieczne z uwagi wytrącanie sie do wody szkodliwych związków tych metali!!!

- jeżeli już metal to stosuj stal kwasoodporną lub nierdzewną

- w najgorszym wypadku żeliwo (są z tego pompy do CO np.) ale to bedzie powolutku korodować z tym że nie jest szkodliwe dla ryb, bo (cyt).:

"... Dalszym przykładem korozji galwanicznej wywołanej obecnością mikroogniw (przypis makok: styk dwóch różnych metali - np pompa CO ze śrubunkiem z nierdzewki - metali o dużej różnicy potencjału - nie mniejszej niż 50 mV) jest selektywna korozja żeliwa szarego w wodzie lub glebie, prowadząca do przemiany żelaza w rdzę, w której pozostaje rozrzucony grafit."


a grafit jest formą węgla - a ten nie jest szkodliwy


reszta pytań nie wiem.


hehe to taki wycineczek wiedzy, którą nabyłem jak szukałem "odpowiedniej" pompy do akwa, bo odpowiedzi osób, że stosują od lat były dla mnie niewystarczające - przyznam - musiałem sprawdzić: "... a co by było gdyby ...?" :mrgreen:

Opublikowano

u mnie hydraulika poza PCV działa na wężach ogrodniczych takich przezroczystych bez wzmocnień w środku, brak jakichkolwiek widzialnych wpływów na zycie ryb i na wodę, chyba że jedyne co bym polecił to kupienie węży nieprzezroczystych, nie będzie w nich tak trosnąć glony jak w przezroczystych. Po drugie takie węże stosowane są przecież w kubełkach a juz na pewno wielu z nas je stosuje w denitryfikatorach i nikt nie pisał o ich szkodliwości.

Opublikowano

są zawory i złączki w systemie PCV-U różnych firm - klejone i trudniejsze w montarzu: zgrzewane...


a ja "powrót" kupiłem taki: http://www.nibco.com.pl/index.php?pl=produkty/pex-al-pex

rury można w rękach doginać, zakręcać - śrubunki są z nierdzewki skęcane jak "szybkozłączki" na rurze 20mm - rewelacja, i nawet taniej niż PCV-C wychodzi (zawory 2xtańsze np.) - tylko jeden mankament - nie nadaje się do spustu i rewizji, bo nie ryzykowałbym stalowego śrubunku w otworze w dnie akwa - za mocno ściśniejty może jednak naprężyć dno (takie moje spostrzeżenie - a szkoda)

Opublikowano

To w takim razie kupię węże ogrodnicze. A czy można łączyć różne systemy hydrauliczne z PCV ze sobą. Bo duży wybór złączek do węży

ma, niestety droga, firma VDL. Tylko nie wiem czy te ich wymiary są takie same jak zwykłych PCV-U i czy można je ze sobą razem kleić?

Opublikowano

ja dwa razy byłem w sklepie (niestety nie samoobsługowy) - raz kupilem - drugi raz część rzeczy wymieniłem, a jak kupiłem rurę (akurat w innym sklepie) to się okazało, że nic nie pasuje - wkurzony urżnąłem kawałek rury i z nią poszedłem do sklepu...


niestety sprzedawcy nie zawsze "mają miarkę w oczach" :x


i dopiero jak dopasowałem to jest git...


polecam kupić rurę CPV-U najlepiej do wody zimnej (bo zawory i inne tańsze 3 krotnie) np. 3/4" (w 3 metrowych odcinkach) - uciąć kawałek i z tym iść kupować resztę... oszczędzisz latania...


w kwestii systemów i ich łączenia najlepiej jednak pogadać z kimś w sklepie, ale mając tą (te) rurę

Opublikowano

no jeżeli chodzi Ci o taśmę teflonową, to można - jest odporna na dużo czynników - inaczej by tym nie pokrywali patelni... a poza tym osadzona na gwincie nie stanowi zagrożenia bo ma minimalny kontakt z wodą...


jeśli myślisz o sprayach to juz pewnie gorzej - chociaz nie znam nie wiem

Opublikowano
Mam nadzieję, że śrubunki, np do pompy, można teflonem uszelniać. Chyba że też ktoś coś wie na temat wpływu teflonu na wodę?


Nie uszczelnialem srubunku przy pompie co teflonem i nie widze zadnego sensu. W srodku jest uszczelka, a dwa kolnierze doskonale do siebie pasuja, wiec przy prawidlowym i mocnym skreceniu nie ma prawa nic cieknac. IMHO takie uszczelnienie teflonem spowoduje wlasnie wycieki, poniewaz nie bedzie mozliwe precyzyjne dokrecenie polaczenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.