Skocz do zawartości

Co wymienic co sprzedać / adaptacja zbiornika do Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mój pierwszy post na tym forum. Generalnie pierwszy w temacie akwarystyki.


W wyniku ciagu okolicznościowo skutkowego stałem sie posiadaczem kompletnego zbiornika z oprzyrzadowaniem który NIE współpracował z Malawi. Aktualnie jestem na etapie budowy stalowej konstrukcji (docelowo rezygnuje z mebli typowych w zamian za kombinacje stal i gips karton z odpowiednia hydroizolacja). Dodatkowo wykonam podłaczenie instalacji hydraulicznej na okresowe wymiany żeby uniknać "węży przez dom".

Oczywiście czeka mnie dużo czytania w sprawie "obsady" i wielu innych związanych z tematem ale chciałbym uniknać błedów związanych ze sprzetem.

Poniżej lista sprzetu które otrzymałem w komplecie:


- Akwarium 150 / 70 wys. / 50 szer

- 2x Filtr Kubełkowy Fluval 205

- napowietrzacz Sera precision


Pytanie czy to wystarczy? Czego jeszcze brakuje?

Jakie wypełnienia filtra proponujecie

Na allegro mnóstwo jest kamieni do dekoracji (wiem juz ze ma to wpływ na PH), rozumiem ze raczej bez roslin. Oświetlenie planuje na Led z pokrywa własnej konstrukcji.


Rozumiem zasady działania forum, stad na poczatek poczytałem trochę i starałem sie jak najbardziej precyzyjnie opisać problem nie dublujac wątków

Z góry dzieki!

Opublikowano

Pytanie czy to wystarczy? Czego jeszcze brakuje?



Witam przede wszystkim kolegę na naszym forum:)


...jeden z tych filtrów jako biolog da spokojnie radę mimo,że jest dedykowany do 200 litrów .Drugi jako mechanik będzie słaby.. W jego miejsce byś musiał dać cyrkulator Aquael 2000 ( lub inną tego typu pompę) i ewentualnie wesprzeć się dodatkowo falownikiem. Ale to już ustalisz wtedy kiedy będziesz miał kamienie w akwarium i stwierdzisz czy cyrkulacja jest na tyle wydolna ,że spycha Ci brudy w stronę zasysów. Natomiast jeżeli chodzi o napowietrzacz jest to zbędny gadżet. Jego rolę spełni filtr wewnętrzny ustawiając wylot wody tak aby łamał Ci lustro wody i to wystarczy. Chyba ,że chcesz go mieć ale to już Twój wybór.

Co do wypełnienia koszy w Twoim filtrze to ja proponuję jeden kosz wypełnić seachem matrix a pozostałe grysem koralowym ( 15mm) który jednocześnie będzie buforem pH.

-- dołączony post:

Na allegro mnóstwo jest kamieni do dekoracji (wiem juz ze ma to wpływ na PH), rozumiem ze raczej bez roslin.


..tu odpowiedzi szukaj w naszej galerii..sam stwierdzisz co Ci się podoba .Ja preferuję akurat serpentynit albo otoczaki..Ale każdy woli co innego:)

Opublikowano

Ja tylko dodam, że poszukaj składów kamieni w swojej okolicy. Ewentualnie poszukaj adresów w dziale ze sklepami na forum.

Kupując na allegro/w zoologu przepłacisz kilku/kilkunasto/kilkudziesieciokrotnie.


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Czyli nie podłaczać dwóch filtrów Fluval? Czy moze zostawic do wspomagania dla tego Aquael 2000 dodatkowo? Z zasypem ceramiki dodatkowo lub grysu i ceramiki?


Grzałkę mam i termometry. Jakiś tester PH na początek? Parametry 7.1 - 8.5?


Dzięki za sugestie

Opublikowano
Czyli nie podłaczać dwóch filtrów Fluval? Czy moze zostawic do wspomagania dla tego Aquael 2000 dodatkowo? Z zasypem ceramiki dodatkowo lub grysu i ceramiki?


...szkoda prądu na dwa filtry które mają pracować jako biolog( oczywiście jak chcesz to możesz podłączyć dwa). Kolega wyżej napisał ,że jeden nie da rady..Zapewniam Ciebie ,że jeden jako biolog da radę spokojnie. Pisząc o Aquael 2000 miałem na myśli cyrkulator a nie filtr Aquael Turbo 2000 .Różnica polega na tym ,że cyrkulator nie ma pojemnika na wkłady ani gąbki i jest trochę tańszy .A robisz z niego filtr w ten sposób ,że dokupujesz dużą, gęstą gąbkę zawieszając ją nisko nad dnem a wylot jak najwyżej oczywiście aby pompa nie wystawała ponad lustro wody . To wszystko znajdziesz tu na forum w zakładce SZUKAJ.

-- dołączony post:

Jakiś tester PH na początek?


...jeżeli chodzi o testy to kup kropelkowe JBL są trochę droższe od innych firm ale najbardziej wiarygodne .Zresztą późniejsze ich uzupełnienie jest już znacznie tańsze. Wystarczy jak będziesz miał testy na NO2, NO3 i pH w zakresie 7,4-9.0

Opublikowano

Nie ma szans chyba że będzie tam pływał pseudotropheus saulosi i to 1 plus 2 Ale to moje zdanie i nie Musisz się z nim liczyć Andrzeju dlaczego Ty Masz taki duży w tak małym zbiorniku , nie szkoda prądu ?

Opublikowano
Andrzeju dlaczego Ty Masz taki duży w tak małym zbiorniku , nie szkoda prądu ?


:))) Krzysztof..bo ja taki sobie kupiłem z wyboru .A kolega takie dostał i pytanie zadał czy jeden z nich jako biolog da radę . Ja odpowiadam ,że da radę .Uwierz mi ,że w mojej " akwarystycznej karierze" miałem naprawdę bardzo małe biologiczne filtry do równie dużych zbiorników ( inne proporcje jak u kolegi) i dawały spokojnie radę. Ja nie pisze teoretyzując..piszę to czego jestem pewny bo sam doświadczyłem..Ale gdyby kolega pytał jaki filtr kupić do takiego akwa to uwierz mi ,że nie doradziłbym tego filtra co ma.

Tu już na forum ktoś gdzieś nawet udowadniał wpływ wielkości złoża na biologię. Uwierz Krzysztof ,że ten filtr jako biolog da radę... Co nie oznacza ,że silniejszy nie byłby lepszy..owszem..lepiej wspomoże wtedy cyrkulację .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.