Skocz do zawartości

Co powiecie o takiej obsadzie do 720l?


Rekomendowane odpowiedzi

Może będzie dobrze. baniak mam trochę więszy od Twojego Stan także może po wyjęciu kilku kamoli będzie dobrze.


A może jednak ten Dimidiochromis compressiceps ???


A już nie wiem co mam robić. Pragnę obsadę którą wspólnie ustaliliśmy do mojego baniaka, ale ręce mi opadają. Zostanę przy tym co będzie. Ryby zawsze mam gdzie oddać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby wielkości Dimidiochromis są dość zindywidualizowane, generalnie zawsze istnieje ryzyko, że dany samiec będzie agresywniejszy niż opisywany egzemplarz. Drapieżniki to po prostu duże i inteligentne ryby. Zawsze jest to oparte w pewnym sensie na odczuciach subiektywnych. Jednak ja nie spotkałem łagodnego compressa a strigatusy na własnym przykładzie znam jako ryby łagodne. Nie znaczy to, że wszystkie są takie, Pereza egzemplarz takim nie był. Jeśli miałbym jednak dawać szansę na powodzenie w pielęgnacji Dimidiochromis z delikatniejszą non - Mbuna to lepiej aby był to strigatus.

-- dołączony post:

Osobiście dałbym albo to co wspomniałeś czyli Aulonocara + fryeri + coś w toni ( Utaka ) ewentualnie strigatusa albo mix gdzie w miejsce strigatusa dałbym stado Cynotilapia sp . hara.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będzie dobrze. baniak mam trochę więszy od Twojego Stan także może po wyjęciu kilku kamoli będzie dobrze.



Pisałem że nie ma to znaczenia, po prostu zamiast 100cm jakie potrafi u mnie zająć zajmie u ciebie przy twojej obsadzie 150cm ;-) i tak najpewniej się skończy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem przez ok. 3 lata Dimidiochromis compressiceps , wtedy jeszcze było to Haplochromis , w baniaku 250 l razem z auratusami i zebrami i jakoś nie zauważyłem u niego jakiejś szczególnej agresji , poza tym, że wyżerały mi młode, w czasie tarła też nie wyznaczał dużego rewiru , normalnie jak mbuniaki ... kupiłem w Warszawie 3 małe rybki i się okazało później 1+2 (fart)...zanim sprzedałem akwa z rybami , samiec miał ok 20 cm , a samice gdzieś 14 cm ... to było 25 lat temu i wtedy była to dość rzadka ryba , a zalecenia były, że można hodować w akwariach od 200 + :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno. w naturze rządzi silniejszy :) Wiem, że nie chodzi o to ale dogadają się z inna obsadą. Trzeba byc dobrej myśli. Ja zaczynam dopiero taką dziką przygodę i tez życie mnie musi nauczyć. Dziękuje doświadczonym malawistom.

-- dołączony post:

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wywalić z tej obsady? Bo z tych ryb po namyśle będę organizował zbiornik.

Aristochromis christyi 7 - 9 cm - to zapewne wywalić ???

Aulonocara spec. Eureka 7 - 8 cm FEMALES

Aulonocara baenschi Benga 4 - 5 cm

Aulonocara spec. Eureka 9 - 10 cm SAMIEC

Cynotilapia afra white top Galileya Reef 4 - 6 cm - to zapewne wywalić ?

Nimbochromis fuscotaeniatus 7 - 8 cm

Protomelas taeniolatus Boadzulu red 4 - 5 cm

Sciaenochromis fryeri Iceberg 4 - 5 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aristochromis i Nimbochromis wywal na pewno. Osobiście ze względów dietetycznych pozbył bym się Protomelas bo to nie ta dieta szczególnie z fryeri i Aulonocara. Sztuczne Aulonki u mnie by nie zamieszkały ale przeciwwskazań dietetycznych czy temperamentowych nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.