Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Glon powrócił tyle że w wydaniu zielonym na piasku. PO4 - 0,05 NO3 - 10. Chwile miałem PO4 0,8 ale zbiłem ja a nawet to i tak wg Redfielda to strefa żółta czyli ta wolna bez glonów co wyklucza sinice jak i zielone. Zielone na skałach cały czas ale coś w tym piasku siedzi że wywala mi glony. Światło już i tak zmniejszyłem od 9:30 - 19:30.





[300] Malawi

Opublikowano

Gubi to już nie tajemnica że przez ten czas jak mnie tu nie było to na PW przeprowadziliśmy wspólnie taką akcję.

"Usunąć na zawsze sinice Gubana". Pamiętam że jak 1,5 roku temu tu się zapisałem to Guban już był i jego sinice także:sad: Jak ktoś chce to łatwo znajdzie ten wątek na forum a pod jego koniec wszystkie działania jakie kolega podjął.

Sinic pozbył się raczej na zawsze ale te działania systemowe pobudzają cały system wody do zwielokrotnego działania więc:

- NGBC i każdy biopolimer systemowo przeciwdziała sinicom bo zabiera im żarło obniżając jednocześnie poziomy Azotu i Fosforu w wodzie.

Kolega Guban odkrył jeszcze jedną ogromną sprawę ale nie chce o tym pisać nie wiem czemu ale IMHO to przełom w akwarystyce.

Microbe Lift Phosphate Remover - popularny "atrament" powszechnie stosowany w morskich do bezproblemowego i natychmiastowego usuwania fosforanów PO4 który obaj używamy błyskawicznie zwala PO4 ale także usuwa krzemiany SiO2 i po pierwszym zastosowaniu robi to ciągle jakby był wsadzony Sera SilicateCarbon.


Odkrył to kolega Guban i długo obaj sprawdzaliśmy co magicznie usuwa z baniaków krzemiany skoro nawet w wodzie RO nadal jest ich dużo a tu magicznie znikały i nawet po dolaniu z kranówy po kilku dniach znikały ponownie.

Oba te działania oddalają systemowo możliwość powstawania sinic łącznie z okrzemkami ale mają jeszcze inną ogromną zaletę.


Mimo że poziomy NO3 i PO4 mogą być na poziomie wykrywalności to cały fosfór siedzi nierozpuszczalny w piasku co stymuluje glony i rośliny z korzeniami w nim do szaleńczego wręcz wzrostu. Działa to jak najlepsze nawożenie dla roślin.

Dlatego mamy obaj nawet na piasku zielone glony, krasnale,i wszystkie inne ale nie sinice i nie okrzemki bo poziom SiO2 niewykrywalny lub na pierwszym kolorku testu. Moje zdychające nurzańce teraz rozrosły się na cała Tangę natomiast anubias z korzeniami tylko w wodzie - marnieje w oczach.

Kolego coś za coś - Nie pozbędziesz się teraz pięknych glonów zielonych ale niestety będą wszędzie.

U mnie w oczku wodnym po tym Microbe mam zielenice nitkowe długie na metr i pięknie falują jak w kiedyś w rzekach. teraz już tego nie ma.

Gubi jak nie zaczniesz opisu swojego odkrycia to ja zacznę.

Proponuję taki tytuł "Malawi bez sinic i okrzemek od startu" co ty na to?


Chociaż zacznij bo to twoje odkrycie.

Opublikowano

No tak walka była długa a i wspólne zwalczanie poprzez rozmowę na PW pomogło mi je zwalczyć. Wcale nie twierdze że to sinice tylko glon zielony na piasku i dałem inf że znowu się pojawiło po wymianie piasku nawet.


A co do SiO2 to wcale tak że nic nie napisałem , tylko ja myślę że to zasługa NGBC właśnie. Bo po użyciu atramentu robiłem kilka podmian już a po każdej podmianie nie dodając więcej atramentu bo nie było potrzeby znikały krzemiany. Postawiłem na NGBC, chyba że atrament potężnie długo działa w wodzie.I zadałem nawet pytanieb (tylko nikt nie odpowiedział) w temacie NGBC w sprawie SiO2 bo byłem ciekaw jak to u innych wygląda.


Na pewno to działanie czyli NGBC + atrament dały zielone glony ale także na piasku wyskoczyły ale może z czasem znikną jak będę mielił piach żeby "wygonić" to na skały.





[300] Malawi

Opublikowano
No tak walka była długa a i wspólne zwalczanie poprzez rozmowę na PW pomogło mi je zwalczyć.


A co do SiO2 to wcale tak że nic nie napisałem , tylko ja myślę że to zasługa NGBC właśnie.


Walka kolegi z sinicami była bardzo długa.

Nasza wspólna walka z sinicami bardzo krótka , chyba ze dwa tygodnie tylko:D

Pisałem ci na PW i podsyłałem zdjęcia.

Mam mini oczko wodne tak 4-5000l gdzie co roku od wiosny do póżnej jesieni mam glon zielony w wodzie. Woda robiła się jak zielona zupa. Usuwacze glonów do oczek działały na chwilę, nawet lampa UV nie dawała rady.

W tym roku na wiosnę jakoś z miesiąc temu zmierzyłem PO4 w oczku i wynik poza skalą JBLa wlałem tam na raty i stopniowo butelkę "atramenty" i fosforany minimalne, woda bardzo klarowna do dziś , porosły nitkowe glony zielone po metr długie aż je wyławiałem bo koi nie miały gdzie pływać a najważniejsze krzemiany zniknęły niemal całkowicie to macie pomiarSiO2 kranówy i tego co w oczku


f67fc50d6cbe94bamed.jpg



W oczku nigdy nie było NGBC a SiO2 znika i znika nawet po dolaniu kranówy.

Jest to działanie długotrwałe , powtarzalne i wyłącznie po zastosowaniu Microbe Lift Phosphate Remover czyli " atramentu"

Otwiera to zupełnie nowe możliwości na start i prowadzenie akwariów bez cyjanobakterii czyli sinic ale także od samego startu bez okrzemek co opiszę w nowym temacie.

Jeszcze raz podziękowania koledze Gubanowi za niezwykle ważne odkrycie akwarystyczne.

Napiszę o tym do producenta z prośbą o weryfikację naszych wyników.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

No tak zielony glon jest dosłownie wszędzie. Wcześniej gdzie był okrzemek to teraz szyby boczne zielone , tyla masakrycznie zielona ale jej nie czyszczę niech to rybki sobie skupią. Piasek zielony skały zielone wszystko zielone :D poza rybami :lol: A jeszcze przy walce z sinicami myślałem od razu o wkładzie na SiO2 a tu taka niespodzianka ;)




[300] Malawi

Opublikowano

Ty nie opisuj jak jest pięknie.

Gubi prosimy o aktualne zdjęcie - niech inni też zazdroszczą jak i ja.

Mam twoje stare zdjęcie (jakby co) twojego baniaczka z zielonym glonem i je wklejałem także na forum KMT, ale to ty masz się czym chwalić.

Dawno takich piękności nie widziałem jak to co teraz ma kolega.

Tak było u Gubana miesiąc temu

74f7159744009affmed.jpg



a jeszcze miesiąc wstecz walczył z sinicami bo mu wracały

Opublikowano

Powiem wam że nic się nie zmieniło glon jest wszędzie ale nie długie nitki , zresztą zobaczcie sami:


2md5pjm.jpg


Żałuję że nie dałem tła bo wyglądało by zajebiście a tak szyba jest zielona ale trzeba spojrzeć od boku.



[300] Malawi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.