Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich Użytkowników forum klub-malawi !

Mam taką sytuację:


Zbiornik Aquael Glossy 120 cm (240L)

Filtr Tetra EX700

30kg piasku kwarcowego (wyplukany bardzo dobrze)

30kg czarnych skał ułożonych w kryjówki i prześwity, groty

Grzałka Sera 250W

Szafka Glossy 120cm

Oświetlenie : Aquael Leddy Tube 4x6W x2 Tuby.

Pompka powietrza : tetra 100 + listwa ok 15cm włożona na froncie pośrodku zbiornika.

(bombelki wyplywaja z wnetrza skał)


PONIZEJ ZDJECIA



A więc tak:

Piasek dokladnie wyplukany, skały wyszorowane, woda z kranu zalana, włączone napowietrzanie.

pierwszy preparat jaki użyłem to Tetra Aqua safe w stos 10 ml na 20L wody.

Następnie wlałem 125ml preparatu z bakteriami do filtra Seachem Stability.

Pozniej dodalem 50 ml moczu aby aktywować cykl azotowy i wrzucilem kilka płatków tetry pro color.


Ku zdziwieniu po wlaniu bakteri Seachem Stability bezpośrednio do zbiornika woda byla bez zmian, nie zmętniała nawet w minimalnym stopniu... (kiedys po wlaniu bakteri sery robilo sie mleko i ustępowało po dobie ale kryształu nie bylo nigdy pozniej...)


Moje pytanie do forumowiczów:

Dlaczego woda po wlaniu bakteri seachemu nie zmętniała?

Co robić dalej, ile czekać na dojrzenie zbiornika, skad bede wiedział że dojrzał, kiedy wpuscic ryby no i ze wzgledu na to ze jestem początkującym Malawistą prosiłbym o podanie kilku przykładowych bezkolizyjnych obsad pyszczaków bo szkoda by bylo sluchac sprzedawców... Wolę zaufać Wam drodzy koledzy :)

post-15931-1469572116835_thumb.jpg

post-15931-14695721168532_thumb.jpg

Opublikowano

Co do dojrzewania baniaka to jest różnie przeczytaj sobie o cyklu azotowym to bedziesz wiedzial ale naj lepiej to testami wszystko kontrolować,testy kropelkowe JBL sa dosc dobre dużo ludzi je używa i chwalą sobie. Co do obsady to proponuje odnaleźć lekture poświęconą o obsadach do danej wielkosci szkla. Poszukaj a dużo sie dowiesz powodzenia.

Opublikowano

Mam 4 uwagi :)


1) Proponowałbym inne rozłożenie kamieni. Ten sposób wygląda dość nienaturalnie. Inną sprawą jest to, że z łupków trudno ułożyć coś sensownego. Zazwyczaj wychodzą garaże lub dziwne blokowiska. Pyszczaki dość mocno kopią i ta cała konstrukcja może się zawalić. Jeżeli nie wydałeś zbyt dużo na te łupki to proponuje zmienić rodzaj skał. Oczywiście jeżeli Tobie podoba się ten łupek to go zostaw i postaraj się zbudować bardziej stabilną konstrukcję.

2) Najlepszym sposobem napowietrzania wody jest załamanie lub ruch tafli wody. Bąbelki wyglądają dość nienaturalnie. Na zdjęciu wygląda jakby ten czarny wulkan zaraz miał wybuchnąć.

3) Jeżeli chodzi o filtracje to sama zewnętrzna TETRA spisze się dobrze tylko jako biolog. Do filtracji mechanicznej potrzebujesz jeszcze wewnętrznego filtra najlepiej o przepływie wyższym niż 1000 l/h. Dodatkowo na zasys kubła zewnętrznego warto założyć prefitr z gąbki (po to aby nie trzeba było co tydzień zaglądać do filtra zewnętrznego). Wracając do punktu 2 najlepiej ustawić wylot z filtra zewnętrznego zaraz przy tafli wody. Wypływający strumień wody będzie łamał taflę wody i idealnie ją napowietrzą.

4) Jeżeli chodzi o dojrzałość wody to można to tylko stwierdzić po przez pomiar NH3/4, NO2 i NO3. Koszt kompletu testów kropelkowych jest dość spory, ale tylko one dadzą Ci 100% odpowiedź czy woda jest dojrzała. Czas dojrzewania wody to około 1 miesiąc.

Opublikowano

Ułożenie kamieni masz dość płaskie a glossy są wyższe od zwykłych akwariów. Po pewnym czasie stwierdzisz ze coś nie gra i większość akwarium jest pusta. Zerknij sobie na mój wątek i zobacz jak moje akwarium ewoluowało.

Opublikowano

Wg mnie ciut za dużo tych kamieni, mało im zostawiłeś miejsca do kopania. Dodatkowo obawiam się, że w tej kupie gruzu będą zbierały się kupy a przynajmniej ciężko będzie tak ustawić cyrkulację aby wszystko zostało wymiecione. A dostęp do czyszczenia ręcznego bez rozbierania raczej znikomy.

Jeśli kamienie stoją na podkładce a nie na piachu to faktycznie nic tam się nie powinno przewrócić, w końcu rybki nie pchną kamienia ;)


Mi też wystrój nie bardzo się podoba a już szczególnie te bąbelki. Ale jak napisałeś, to kwestia indywidualna :)



Wysłane z telefonu

Opublikowano

Oświetlenie nie jest potrzebne do dojrzewania więc spokojnie możesz wyłączyć. Co do zmętnienia, ja startowałem na specyfikach jbla i też go nie miałem, a wszystko przebiegło wzorowo także myślę, że nie ma powodów do obaw. Czekaj spokojnie i zmierz parametry za kilka dni ;)

Opublikowano

Serdecznie dziekuje wam drodzy klubowi przyjaciele za pomoc :)

Jade do sklepu po testy i po filtr 1000l/h mechaniczny :)


aa no i poprawilem bombelki (leca po przedniej szybie akwa)

oraz ulozenie skał :)

post-15931-14695721198288_thumb.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Witamy po 15 latach. Trzymamy kciuki za powrót. Ja cały czas w klubie, więc za bardzo nie widzę przeskoku, pewnie był on płynny więc z ciekawością spytam się jaki jest Twój punkt widzenia. Co do obsady nie lubię doradzać, bo to często indywidualne podejście, jest trochę ryb całkowicie żółtych wśród samic tak jak ch. saulosi czy msobo, choć one trochę pomarańczowe tak samo jak samice M. estherae, no i yelowek.
    • Cześć po 15 latach powrót do Malawi (pewnie część starszych użytkowników może mnie pamiętać). Moj poprzednik nick Rajwus15, malawi 450l i 160l 😉 kilka lat klubowicz Widzę, ze dokonal się pewnego rodzaju przeskok w wiedzy/rozumieniu mbuna Akwarium 160x50x60h, tworzy się  - planuje: M. fainzilberi maison reef (moj ulubiony gatunek, mialem wczesniej kilka lat w 450l) L. trewavasae chilumba C. demasoni (kilka sztuk, nie do konca moj wybor, ale musza byc)   Mysle nad akcentem zoltym - propozycje?   Mozliwe ze ostatecznie zostana 3 gatunki, pierwotnie wezme uklady 1+3, badz mlode prawdopodobnie z aquahaus gaus, ale pewnie wyjdzie z czasem Dzieki i pozdrawiam
    • Po co nawozisz? Trafiłeś na forum miłośników ryb z j. Malawi, nie uświadczysz u nas bogactwa roślin. Podejrzewam, że Ty założyłeś akwarium z innym biotopem.
    • Będe bardzo wdzięczny za podpowiedzi od bardziej doświadczonych akwarystów
    • Cześć, Mam pytanie dotyczące okrzemków w moim nowym akwarium. 200l brutto-150 l wody netto, filtr aquael ultramax2000, co2 (indykator ciemnozielony), oświetlenie 2x 14 w aquael leddy tube + sinkor x 42 w (aktualnie sinkor świeci na 70%, a leddy tube są wyłączone od momentu jak pojawiły się okrzemki), świece 7 h dziennie. Akwarium ma 4 tygodnie, a okrzemki zaczęły się pojawiać ok tydzień temu. Chyba za wcześnie zacząłem nawozić potasem + mikro + makro + carbo( mikro i makro 1/4 dawki, a carbo pełna dawka), jak pojawiły się glony to przestałem lać mikro i zostałem tylko przy carbo, makro i potasie. Podpowiedzcie czy to normalne? czy coś jeszcze moge zrobić żeby się ich pozbyć? Szybę czyści się łatwo, ale znaczna część monte carlo jest pokryta okrzemkami, a pomimo to widzę, że nowe zielone listki wystają ponad glony, ale potem znowu są zasłaniane i znowu się pokazują i tak w kółko... Mniej więcej w 3 tygodniu no2 i amoniak zeszło do 0 i jak utrzymywało się tam kilka dni to wpuściłem parę ślimaków i parę krewetek amano. Dodam, że to moje 2 akwarium- pierwsza jest kostka 30 l z krewetkami i tam okrzemki też pojawiły się na starcie, ale nie w takiej ilości.  
    • Tak, to ten piasek. Normalny, zwykły piach, najbardziej naturalny, jaki może być.
    • @pozner takie coś? https://www.castorama.pl/piasek-kwarcowy-dekoracyjny-099-kreisel-25-kg/5907418096203_CAPL.prd Nawet bym nie wpadł na market budowlany, jak potrzebowałem piasek zawsze zamawiałem wywrotkę 😆 ale patrząc po cenie warto podjechać 
    • Podobny kolor ma zwykły piasek z Castoramy. Wymieszać go możesz ewentualnie z żwirem kwarcowym i drobnymi kamykami.
    • Czy ktoś z forumowiczów używał może kiedyś piasku aqua della sand brown? To mój ulubiony kolor piachu, ale na taką powierzchnię dna sobie raczej nie pozwolę 🤣 wiadomo jak to jest ze zdjęciami - każde wychodzi inaczej. W każdym razie chodzi mi o taki trochę cieplejszy, żółtawy, a nie biały. Szukam na allegro ale nic mi nie wpada w oko.  
    • @poznerPamiętam o plaży, mam 3 metry kwadratowe dna, a tylko niespełna 700 kg kamieni. Nie muszę wykorzystać wszystkich. Mam świadomość jakie wybrałem gatunki i jak niewiele z nich potrzebuje do szczęścia kamienie. @Jetstormwychodzi na to, że w Holandii jest taniej niż u nas... może kolejne szkło będzie trzeba importować 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.