Skocz do zawartości

Przesiadka na 240L


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

w zeszlym roku okolo marca zalozyem moje pierwsze malawi ( po dosc dlugiej przerwie w akwarystyce, wczesniej mialem tropikalne) jako ze mialem akwa male (Roma 90 -okolo 90L) kupilem 6 malych saulosi, kiedy podrosly okazalo sie ze mam 5 samcow 1 samice, sprzedalem 4 samce i udalo mi sie dokupic 1 samice. W koncu przesiadam sie na wieksze, w niedziele jade kupic, zona sie upiera przy Juwel 180, bo jej sie szafka podoba (brak slow) ja chce Fluwal Roma 240 (wydaje mi sie bardziej odpowiednie do malawi) w zwiazku z tym zastanawiam sie jakie rybki dokupic, mieszkam w takim miejscu ze raczej wchodzi w gre przesylka, i to nie kazdy jeszcze chce wysylac, znalazlem sprzedawce ktory mi wysle ale mam "ograniczony" wybor. Teraz pytanie czy taka obsada moze byc :

1+2 saulosi (ktore mam)

- Pseudotropheus elongatus mpanga lub Pseudotropheus elongatus chewere (myslalem na Cynotilapia afra Jalo Reef ale nie moge dostac)

- Melanochromis "Maingano"

rybki beda mlode jak dosrsna to mysle ze zostawie 1+3 jak sie uda :)

Pozdrawiam

Londo

Opublikowano

Proponowałbym w takim razie żebyś dokupił Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano ze względu na preferencje żywieniowe (podobnie jak Saulosi są wszystkożercami). I dokupiłbym jeszcze ze dwie samice Saulosi bo ukłąd 1+2 to trochę za mało ;)

Opublikowano

Witam

Z tym akurat bedzie w miare latwo, Saulosi jako nieliczne maja w akwarystycznym w moim miescie, pracuja tam spoko kolesie z ktorymi sie mozna dogadac, wybiora mi ze 2 (teraz maja prawie 4 cm) jak sie okaze ktoras samcem to mi wymienia :). Czyli dokupic jako 2 Maingano, czy mozna sie pokusic o 3 ?? ktorys z tych o ktorych wspominalem ??

Pozdrowienia

Londo

Opublikowano

W 240l możesz trzymać 3 gatunki, ale w układach jednosamcowych. Elongatus Chewere to gatunek Metriaclima, nie Pseudotropheus, jest to ryba agresywna i nie wiem, czy przez podobnieństwo (niezbyt duże, ale jednak ciemne pasy na granatowym ciele) do samców Saulosi, nie było by przez to problemów... No i moim zdaniem do spółki z Maingano za dużo by już było tego granatowo-czarnego ubarwienia, ale to kwestia gustu ;) Pseudotropheus Elongatus Mpanga to roślinożerca i tu obawiałbym się łączenia jej z wszystkożercami jakimi są Maingano i Saulosi... No i też mają zimny odcień ubarwienia :P

Opublikowano

Witam

Przepraszam ze nie dopisalem, oczywiscie chce "haremiki" jednosamcowe najlepiej 1+2lub3 i zalezaloby mi na 3 gatunkach, wiec czy ktos moglby mi zaproponowac 3 gatunek jezeli z tych co podalem nie bardzo sie nadaja ??

BTW myslalem ze Saulosi to roslinozerca

Pozdrawiam

Londo

Opublikowano

Ale z tą Metriaclimą to tylko moje zdanie, daleko mi do eksperta więc aż tak się nie sugeruj ;) napisałem tylko jakie mam obawy, ale wcale nie musi tak być ;) napisz, jeśli nie jest tego za dużo, do jakich gatunków mas jeszcze dostęp, może uda się wybrać coś fajnego ;)

Opublikowano

Witam

A wiec tak, gatunki ktore moge w miare latwo kupic to:

Pseudotropheus flavus

Pseudotropheus Demasoni

Melanochromis johannii

Pseudotropheus elongatus chewere

Pseudotropheus elongatus mpanga

Melanochromis "Maingano"

Pseudotropheus sp. "Acei"

Pseudotropheus Crabro

Labidochromis hongi

Pseudotropheus tropheops Lundu

Melanochromis Auratus

Pseudotropheus sp "Red Top Ndumbi"

Labidochromis sp. "Mbamba"

Metriaclima estherae

Cynotilapia afra

Maylandia greshakei

Pseudotropheus / Metriaclima lombardoi

Akwarium jade zamowic/kupic w niedziele wiec do tego casu wypadalo by cos wybrac :)

Wyslalem jeszcze maila do sprzedawcy od ktorego kiedys kupilem Saulosi, kiedys mial sklep online a teraz strona jest a sklepu online nie ma, zobaczymy co mi odpisze, bo wybor ma duzo wiekszy, jezeli mozna to podam linka http://www.tfie.co.uk/index.php/our-fish1

Pozdrawiam

Londo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
    • Cześć wszystkim   Inny wątek na forum zachęcił mnie do rozpoczęcia tego tematu. Utarło się, że pewne gatunki malawijskich pielęgnic nie są polecane dla początkujących malawistów. Ciekawi mnie skąd taka opinia się wzięła i czym jest spowodowana. Zakładam, że jeśli ktoś rozpoczyna dopiero przygodę z akwarystyką jako taką i na pierwszy baniak wybrał właśnie biotop jeziora Malawi, to niektóre gatunki mogą być problematyczne. Mam na myśli bardziej bezmyślne łączenie niektórych gatunków z innymi czy to pod kątem diety, czy zachowania. Czy natomiast jakiś gatunek może być nie polecany dla osoby, która ma już jakąś świadomość akwarysty i wie co to jest cykl azotowy, wie że do zbiornika 100l nie wpuszcza się dużych ryb albo dużo ryb, poczytał trochę o wymaganiach poszczególnych gatunków ale wcześniej nie miał do czynienia akurat z biotopem Malawi? @Bartek_De nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku, a pomyślałem, że może wyjdzie z tego ciekawa dyskusja  
    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.