Skocz do zawartości

Ile PYSKÓW do 500L


AbhorPL

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego na pewno klubowicze chcieliby pomóc, ale może wydusisz z siebie coś więcej? Mbuna, non mbuna? Podobają Ci się jakieś gatunki? Czytałeś coś już o obsadach na forum? Może masz coś od czego chciałbyś zacząć? Jesteś nieśmiały, czy leniwy, a może się śpieszysz że piszesz tak niewylewnie?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbuna bo takie cały czas mam chodzi oto że mam 2 baniaczki 375L i teraz zwolni się 500L i chciałem coś po przekładać więc dlatego pytam

-- dołączony post:

czytam forum :)

-- dołączony post:

Przy dwójce małych dzieci ciężko o wolne chwile bo każde co chwile coś chce:D A co już mam i chciałbym przenieść Maingano, Rdzawe F1, Acei Itunga F1, Acei ngara, Meylandia red red, Morri te na pewno przeniosę, Afra red top Chewere, spec. Hongi

-- dołączony post:

Aaaaaa zapomniałem o moich ulubieńcach Auratusach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fajnie szkło. Można w nim trzymać około 26-28 małych mbuna w układzie haremowym. Nie jest jednak małą mbuna Cyrtocara czy red red więc liczba ryb powinna iść w dół.. Jeśli masz te ryby które wskazałeś pojedynczo czy w parach to może nawet nie przekroczysz liczby ryb . Nadal to jednak ma niewiele wspólnego z malawistyką . Po prostu masz ryby z jeziora malawi w akwarium ozdobnym. Oczywiście to twoja wola i twoje szkło jednak możesz mieć wspaniałą malawke która te tak zwane akwarium ozdobne zmiażdży również w dziedzinie dekoracyjności. Masz bowiem bardzo długi baniak. Idealny dla mbuna ale też fajny dla pozostałych grup. Przemyśl to sobie. Dużo kolorowych rybek to nie wszystko. Pozostawienie w takim szkle oderwanych od skał mbuna typu acei w układzie 6 rybek, kolorowych i też oderwanych od substratu red redow w układzie 1+4 oraz uzupełnienie tego 2 haremami silnie terytorialnych ale miejszych ryb w tym twojej afry 1+4 oraz pozostawienie samotniczych maingano w układzie 1+1 czy 1+2 dało by ci razem 23-24 ryby i akwarium malawisty. Na pewno ryby wyglądały by też lepiej. Masz jeszcze jednego terytorialiste ( hongi ) ale nie mieszał bym ich z afra i wybrał bym albo te albo tamte i odpowiednio wybrał jeszcze inny terytorialny gatunek gatunek i dietę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To konkretna odpowiedz bardzo treściwa i pomocna wezmę ją sobie do serca! Czyli to co napisałeś będzie w tym składzie Ok??

-- dołączony post:

Już nie chce dokupować następnych ryb zwłaszcza terytorialnych a co do ACEI nie zauwarzyłem aby były oderwane od skał wręcz przeciwnie bardzo lubią kręcić się w rejonach gdzie mam najwięcej skał raczej Morri śmigają w górnej części a czy jestem Malawistą sam nie wiem po prostu lubię te ryby! Ryby jakie mam takie mam część tych ryb po prostu przygarnąłem od ludzi bo im się znudziły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada mnie zainteresowała, bo:

Morri te na pewno przeniosę

Mając do dyspozycji ryby, które podałeś, wybrałbym:

1/ Cyrtocara moorii – mały harem np. 1+2,

U mnie pływały przy dnie (może dlatego, że miały mało skał, tak jak "u siebie w jeziorze"). Silna non-mbuna dobrze pasująca do mbuny. Ryba „zróznicowana” – w jednych zbiornikach wygląda cudownie, w innych żałośnie (może wpływ ma karmienie?). Ja miałem to szczęście, że u mnie pływały te pierwsze. Ryba z charakterem, ciekawa do obserwacji.

2/ Maingano – kilkusamcowa grupa „innych” terytorialistów np. 6szt

Przy tej długości akwarium możliwa kilkusamcowość (choć bez gwarancji – u mnie wystarczyło 160cm ale z urozmaiconym tłem i zagracone sprzętem), która u tych ryb jest czymś niepowtarzalnym.

3/ i 4/ do toni: stadko alei (6szt) i harem 1+3 red-redów („ciepły” kolor samic)


Zapomniałem dodać: 3+6+6+4= 19szt:)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szybka zmiana zdania :-). Oczywiście to twoja decyzja a ryby na tzw dworcu kolejowym pływają gdzie mogą i nie mają zachowań zbieżnych z tymi z natury. Wg mnie o wiele lepiej zaobserwować jak samiec rywalizuje o rewir , buduje kopce tarliskowe czy jak ryba z gatunku mającego to w naturze grzebie podczas zruszania dna razem z tobą. Takie zachowanie jest możliwe tylko w malawce. Akwarium malawisty nie jest nudne i gwarantuje Ci, że zebroides ( afra ) ze swoim rewirem walcząc z innymi terytorialnymi rybami na granicy rewiru to inny wymiar piękna niż ta sama ryba pływająca w tzw zupie rybnej. Mimo wszystko życzę powodzenia i liczę, że kiedyś twoje szkło stanie się malawką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.