Skocz do zawartości

Rozterki początkującego akwarysty


MrShashiu

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

Przeglądam forum od jakiegoś czasu, jest na nim tyle informacji że łatwo się zaplątać.


Posiadam akwarium 200l, 100x60x40cm. Kupiłem je razem ze wszystkim co w nim było:

- filtr kubełkowy fluval 304 (okazał się uszkodzony i oddałem do naprawy, więc od razu kupiłem filtr eheim, około 570l/h)

- grzałka aquael 300W

- pokrywa z jedną świetlówką, miejsce jest na dwie.


Do tego cały żwir, kamienie, i obsada czyli 14 pyszczaków yellow, 3 zbrojniki lamparcie i 2 bocje wspaniałe.


Po zakupie akwarium, musiałem na szybko przygotować akwarium bez restartu, czyli te samo podłoże, więkość starej wody itp.


Teraz przygotowuje się do restartu akwarium, zbieram informacje i potrzebne materiały, nie spiesząc się zbytnio.

I tutaj pojawia się kilka pytań.


1. Chciałbym zmienić obsadę, bo 14 pyszczaków yellow to raczej dużo aby je kontrolować. Odpowiadało by mi 6 sztuk yellow i 6 innych pielęgniczek. Tutaj prosił bym o poradę jakie były by najlepsze, nie chciałbym zbyt wielu strat i krwawych bitew :P. Myślałem o saulosi lub maingano.

Zostawił bym te glonojady, są już całkiem duże (20-30cm) i polubiłem je ;)


2. Myślałem o jasnej dekoracji, piasek i piaskowiec lub inne jasne kamienie jak wapień. Tło prawdopodobnie będę robił sam, łupek albo piaskowiec. Plus osłona na filtr i grzałkę.


3. Oświetlenie. Szukam oświetlenia które ładnie podkreślało by kolor moich ryb. myślałem o białej i niebieskiej świetlówce, nie dobierałem jeszcze konkretnych modeli. Polecili byście jakieś niedrogie, które dobrze by wyglądały?


4. Rośliny. Tutaj ciężki orzech do zgryzienia. Chciałbym troszkę roślin, wiem że malawi i rośliny to nie koniecznie dobry wybór, ale jednak chciałbym mieć kilka krzaczków. Miałem małą roślinkę, nie pamiętam dokładnie jaką. Twarde liście i pielęgnice miały jej nie ruszać, niestety jest pogryziona i dziurawa jak ser. Czy można coś na to poradzić? Daję im teraz więcej pokarmu ze spiruliną, może to coś zmieni?


Jeszcze jedna ważna sprawa. Czy ryby wytrzymają te trzy tygodnie w akwarium około 50 l, gdy moje 200l będzie startowało?


Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, witamy na forum! Zacznę od obsady, bocję oraz bojowniki to nie ten biotop, pozbądź się ich czym prędzej. Pyszczaki to nie "pielęgniczki", a pielęgnice ;). Znajdziesz mnóstwo tematów z obsadami do baniaka twojej wielkości, na pewno coś wybierzesz gdyż ten temat poruszany był na forum setki razy. Jeśli chodzi o tło, to w dziale DIY jest kilka tematów jak wykonać tło, możesz również zrobić ze spienionego pcv - niedrogim kosztem uzyskasz fajny efekt. Co do wystroju to masz wolną rekę, zastanów się jednak nad serpentynitem lub otoczakami, jak zajrzysz do Naszej galerii to znajdziesz akwaria właśnie z wymienionymi kamieniami i sam ocenisz czy któreś Ci się podoba. Co do oświetlenia to zdecydowanie moduły led i tutaj historia się powtaża, jest kilka tematów całkiem świeżych jak zrobić takie oświetlenie i jakich użyć materiałów ;). Z roślin najlepiej będzie prezentował się nurzaniec (Vallisneria L.). Na koniec dodam, ze kiepsko widzę te 14 pyszczaków w 50l, pomyśl, aby szybciej zrobić restart, zostaw troche wody, filtry i możesz ogarnąć to nawet w 1 dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy restarcie nie zapomnij, żeby kubły chodziły cały czas.

Skoro polubiłeś glonojady... nie szkoda Ci tych wielkich ryb w tak małym zbiorniku? Przecież one prawie muszą zawracać na 3...

Przy okazji - 60 to głębokość czy wysokość?


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za mocną grzałkę do tego litrażu, to znaczy, wszystko ok, bo szybko ogrzeje, ale po co ma Ci tyle prądu zżerać skoro wystarczyłaby połowę mniejsza moc? ;) uważam też, że łączenie Saulosi z Yellow da Ci za dużo żółtego w takim małym baniaku, postawiłbym albo jednogatunkowo Saulosi dając harem z 2/3 samcami i 6/7 samicami, albo ewentualnie jednosamcowo (1+4) dodając do nich Iodotropheus Sprengerae w takim samym układzie. Co do światła moduły led jak najbardziej, jeśli jednak nie chcesz się w to bawić to świetlówki też dają radę, np. Hagen PowerGlo (albo tańszy odpowiednik Sylvania AquaStar) i do tego np. MarineGlo (lub jakikolwiek inny, tańszy odpowiednik), da to niebieskawe światło, w którym ryby naprawdę ładnie się będą prezentować ;) ja mam PowerGlo + AquaGlo i też ładnie uwypukla kolory. Co do zmiany obsady, najpierw po prostu oddaj to co masz, zrób szybszy restart, jak napisał Edd i kup nową obsadę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za mocną grzałkę do tego litrażu, to znaczy, wszystko ok, bo szybko ogrzeje, ale po co ma Ci tyle prądu zżerać skoro wystarczyłaby połowę mniejsza moc? ;)



Zawsze myślałem, że to nie ma znaczenia w ilości zużytego prądu. Wydajność termiczna zużytej energii będzie taka sama.


Chyba, że się mylę... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium masz nie 200l, a 240l ;-) to tak na początku. Jeżeli chodzi o obsadę to tak jak pisał Bezprym masz yellowa to zredukuj go do 1+5 i do tego zakup sobie p. maingano w podobnym układzie lub z 12 młodych potem z redukujesz do pożądanej ilości.

2. Dekoracja jasna jest imho słaba , popatrz w galerii na zdjęcia może coś ciekawego znajdziesz. Proponuję otoczaki i do tego najzwyklejszy naturalny piach czy to ze składu budowlanego czy prosto ze żwirowni czy piaskarni.

3.Osobiście nie trawię i to bardzo świetlówek i w tej kwestii nie wypowiem się.

4.Dawanie pokarmu ze spiruliną to raz że to podstawa w karmieniu mbuny dwa to nic nie da.

Cichlids tak mają że uwielbiają zielone w szczególności miękkie zielone ;-). Proponuję tak jak EDD przemyśleć temat valiseri. Ta roślina nawet występuje w jeziorze malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.


Grzałkę mam 300W, bo poprzednia 200W aquael zepsuła się (termostat) i całe szczęście że zauważyłem to w miarę szybko, nic złego się nie stało. Grzałkę 300W kupiłem w sklepie firmowym aquael przypadkiem, bo była akurat za 18 zł na promocji ;). myślę że nie powinno być z nią problemu, kilka razy dziennie zerkam na termometr.


Pytanie, jak u was wygląda redukcja obsady? Mam w mieście (Szczecin) jakąś hurtownie ryb akwariowych, podobno mogę się na kogoś znajomego powołać i je oddać.


Co do karmienia spiruliną chodziło mi o to, że oprócz karmy dla pielęgnic, dodaje samą spiruline. Daję im też mrożonki, na razie rurecznik.


jeśli chodzi o dekoracje, otoczaki mi się nie podobają w akwa. Będę dalej szukał inspiracji :)

Martwi mnie to, że żółty piaskowiec pokryty glonem będzie się mało apetycznie prezentował.

-- dołączony post:

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.


Grzałkę mam 300W, bo poprzednia 200W aquael zepsuła się (termostat) i całe szczęście że zauważyłem to w miarę szybko, nic złego się nie stało. Grzałkę 300W kupiłem w sklepie firmowym aquael przypadkiem, bo była akurat za 18 zł na promocji ;). myślę że nie powinno być z nią problemu, kilka razy dziennie zerkam na termometr.


Pytanie, jak u was wygląda redukcja obsady? Mam w mieście (Szczecin) jakąś hurtownie ryb akwariowych, podobno mogę się na kogoś znajomego powołać i je oddać.


Co do karmienia spiruliną chodziło mi o to, że oprócz karmy dla pielęgnic, dodaje samą spiruline. Daję im też mrożonki, na razie rurecznik.


jeśli chodzi o dekoracje, otoczaki mi się nie podobają w akwa. Będę dalej szukał inspiracji :)

Martwi mnie to, że żółty piaskowiec pokryty glonem będzie się mało apetycznie prezentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.