Skocz do zawartości

Pierwsze malawi 200l


qlimax695

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jako że jestem nowa na forum chciałabym sie Was wypytać o pare rzeczy.

Otóż zakładam wkoncu upragnione malawi.

Zbiornik 200l. Oswietlenie standardowe czyli 2x30w ale tylko jedna bede swiecic

Piasek kwarcowy z obi 25kg. Tło czarne tylko własnie nie wiem z czego je zrobić-doradzcie :).

Kamienie-serpentynit, nad obsada sie jeszcze nie zastanawialam bo nie znam wszystkich pyszczakow.


I tu moje pytanie jak to jest z ta woda, co zrobic aby byla twarda i wynosil gdzies 8 ph, dodac sody oczyszczonej? Jak czesto i co ile ja podawac?

Filtr bedzie mechaniczny wewnetrzny i kubelkowy e901 i myslalam nad wkladami : zeolit i ceramika. Dac do wkladow gabke czy zostawic jako typowy biolog?


Wiem że sporo jest do czytania ale mam nadzieje że dacie rade mi odpowiedziec z czego bylabym bardzo wdzieczna :)


I jeszcze cos, doradzcie ktore ulozenie kamieni Waszym zdaniem bedzie fajnie wygldac :)


Dziękuje :)

post-14767-14695719971471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.


Co do tła to polecam PCV, zamówisz pod wymiar w internecie.

Jeśli chodzi o twardość wody to zbadaj wodociągową, bo pewnie będzie miała około Ph 7,5 i to będzie wystarczające i nic więcej z nią robić nie trzeba.


Jeśli w środku będzie mechanik to do kubła daj samą biologię, możesz zostawić te dwie pierwsze gąbki boczne z JBLa które będą robić za prefiltr.


Miłej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na rurce ssącej należy założyć gąbkę jako prefiltr, a kosze filtra całkowicie wypełnić wkładami. Może zeolit na start nie jest dobry gdyż wydłuża start zbiornika. PH można zwiększyć grysem koralowym stosując go w jednym z koszy filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.klub-malawi.pl/plexa-spienione-pcv-formatki-rury-wysylka-t23704.html?&highlight=spienione+pcv tu masz link do tematu, w którym znajdziesz, gdzie można tanio zamówić polecane przez r3b pcv, moim zdaniem najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć czarne tło (zamów formatkę o grubości 3mm). Co do wody, to nie musi być pH=8, ale możesz zastosować grys z ceramiką, tak jak doradza Ci kier771, z gąbką na zasysie kubła i oczywiście ten filtr wewnętrzny jako mechanik. Co do ułożenia to mi osobiście najbardziej do gustu przypadło zdjęcie nr 5 ;) Z obsadą nie poszalejesz co prawda z takimi rozmiarami zbiornika, ale i tak na pewno będzie ładnie i kolorowo, w razie wątpliwości załóż temat w dziale z obsadami i pytaj ;) powodzenia!

-- dołączony post:

Można ze zwykłej gąbki w formie walca zrobić, albo dokupić specjalny prefiltr marki eheim.


Czemu robić albo kupować specjalny eheima, skoro praktycznie w każdym akwarystycznym sklepie są gotowe gąbki na zasys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka plyte pcv czym bym miala przykleic do szyby?



...nie musisz jej przyklejać. Dopasuj na styk między boczne szyby i między spód a wzdłużne wzmocnienia ( o ile je masz) . A jeżeli masz styropian na dnie czy inną płytę to ona też przyciśnie dół PCV do szyby. Ciśnienie hydrostatyczne nie pozwoli płycie odejść od szyby.Ale możesz na wszelki wypadek punktowo przykleić je silikonem akwarystycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przede wszystkim kierować się rozmiarami zbiornika, następnie wziąć pod uwagę preferencje żywieniowe ryb. Możliwości jest naprawdę sporo, więc najlepiej by było gdybyś prześledziła galerię, poszperała w bazie ryb i potem możemy pomagać ;) Masz 200L i zaczynasz z Malawi z tego, co zrozumiałem więc propozycja ode mnie to połączenie Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano z Labidochromis Caeruleus "Electric Yellow", ewentualnie jakbyś chciała więcej kolorów to Pseudotropheus Saulosi wyróżniające się dymorfizmem płciowym w towarzystwie Iodotropheus Sprengerae, ale to nie jest dział porad w obsadach więc zaraz nas pogonią za off topic, pooglądaj galerię, poczytaj bazę ryb i załóż nowy temat w odpowiednim dziale to będziemy działać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, dawno tam nie byłem...   A jakieś składy kamienia, ogrodnicze? Na plaży to raczej otoczaki znajdziesz.
    • Jeśli Od Nową dalej zarządza Maurycy to prawie tak jakbym nigdy nie wyjeżdżał.   Z kamieniami jest wesoło, dobijam się do dwóch kamieniołomów ale na razie mnie totalnie olewają. Opcja B, pojechać na plażę i tam szukać, opcja C pojechać w góry. W Glendalough jest stary kamieniołom, można sobie nabrać granitu do woli, ale do kamieniołomu od parkingu są 3 kilometry piechotą w jedną stronę. 🤣 
    • A, jeśli kleiłeś na piankę, to powinno być OK, zawsze coś. Szkoda by było pracy, gdyby miało Ci połamać łączenia. To tło jest dość mocno wyporne, ale i sztywne, jak dobrze przygnieciesz kamieniami, powinno być OK. 👍 Pozdrawiam krajana również, ja prawie całe życie na os. Młodych, ale blisko bydgoskiego, a od kilku lat na początku Bielan, przy Od Nowie. 😉
    • No i musiał kurde wyłapać. 🤣  Kupno w budowlanym czystego silikonu w kraju, w którym ciągle pada* jest nierealne, każden jeden ma fungicydy, czyli do akwa się nie nadaje. Moduły tła są na dnie na wcisk i piankę a docelowo na gruzowisko, które je dociśnie.  *W sumie to zabawne, pochodzę z Mokrego  potem Złotoria i róg Bydgoskiego i Rybaków, dopiero teraz wyłapałem skąd jesteś, pozdrawiam kolegę krzyżaka. 😀
    • Bez obaw, to będzie bardzo wytrzymałe; kamieni na tej piance nie będziesz wieszał. 😜 Wycinając piankę, postaraj się zachować linie załomów tła przy łączeniach, wtedy będzie bardziej naturalnie wyglądało - ale i tak najważniejszy będzie właściwy dobór/zmieszanie farb. Na dno, które zrobiłeś z tła można nasypać trochę piasku, moim zdaniem da to ciekawy efekt sypkiego podłoża "wywianego" na tyle, że odsłoniło kamienie. 👍 I tylko się upewnię: przykleiłeś moduły tła na dno? 🥸
    • Dzięki @TomekT Tło na filtr ładnie zakryło dziurę, w tamtym kącie będzie pewnie największe gruzowisko, więc najbardziej zakryję te łączenia kamieniami.   Potem przyszedł czas na piankę i jej docinanie. Póki co wygląda mocno nienaturalnie, bo jest jak od linijki. Wolałem nie dawać zbyt dużo pianki na pionowe łączenia, bo nie wiem czy pod ciężarem betonu, którym będę je pacykował nie wezmą i się nie urwą. Dół spróbuję zamaskować jakimiś płaskimi kamieniami opartymi o tło. W kilku miejscach ściąłem piankę do zera, żeby maskowała tylko samo łączenie, mam nadzieję że po zabetonowaniu będzie wyglądać ok.      
    • Panie, nie tak źle - zerknij w mój wątek, kamieni mam mniej, ale większe. 😉 A poważnie pisząc - OK, po prostu na jednym zdjęciu wygląda na hałdę. 😜
    • Dziękuję, że napisałeś, iż sprawia wrażenie, że kamienie są usypane - hihi cały tydzień je układałem, z myślą, aby zrobić groty jak największe. Tu np. na fotce (gdzie btw widać zasys ), od tego małego kamyka do ścianki tła jest ponad 30 cm. Za kamieniami zostawiłem taką pustą przestrzeń 10-15 cm. Tło ma na dole tylko 3-4cm, a górą robi się taki  pseudo nawis skalny, bo tu na forum przeczytałem, ze dno jest święte... Pewnie bę∂ę grzebać jeszcze choć też patrzę coby się stało, jak rybcie zaczną kopać... sprawdzałem stabilność konstrukcji.
    • Wiem kombinuję, sam do końca nie wiem, ale i w tym cały urok   Staram się dużo czytać, pytać itp. Dziękuję. Byłem w Aquahaus-gaus. koło Frankfurtu nad Menem w maju i po wizycie mam kocioł w głowie. Spędziłem tak cały dzień prawie i wiem jedno, że wszystkiego co chciałbym mieć się nie da.
    • Tak to moje pierwsze Malawi. (choć od 20 lat o tym myślę, a nie miałem warunków). Chce kupić młode ryby, tak jak piszesz, ale pytanie zadałem z myślą, że może jest jakiś argument, którego nie znam za drugą opcją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.