Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich, jako że jestem nowa na forum chciałabym sie Was wypytać o pare rzeczy.

Otóż zakładam wkoncu upragnione malawi.

Zbiornik 200l. Oswietlenie standardowe czyli 2x30w ale tylko jedna bede swiecic

Piasek kwarcowy z obi 25kg. Tło czarne tylko własnie nie wiem z czego je zrobić-doradzcie :).

Kamienie-serpentynit, nad obsada sie jeszcze nie zastanawialam bo nie znam wszystkich pyszczakow.


I tu moje pytanie jak to jest z ta woda, co zrobic aby byla twarda i wynosil gdzies 8 ph, dodac sody oczyszczonej? Jak czesto i co ile ja podawac?

Filtr bedzie mechaniczny wewnetrzny i kubelkowy e901 i myslalam nad wkladami : zeolit i ceramika. Dac do wkladow gabke czy zostawic jako typowy biolog?


Wiem że sporo jest do czytania ale mam nadzieje że dacie rade mi odpowiedziec z czego bylabym bardzo wdzieczna :)


I jeszcze cos, doradzcie ktore ulozenie kamieni Waszym zdaniem bedzie fajnie wygldac :)


Dziękuje :)

post-14767-14695719971471_thumb.jpg

Opublikowano

Witaj na forum.


Co do tła to polecam PCV, zamówisz pod wymiar w internecie.

Jeśli chodzi o twardość wody to zbadaj wodociągową, bo pewnie będzie miała około Ph 7,5 i to będzie wystarczające i nic więcej z nią robić nie trzeba.


Jeśli w środku będzie mechanik to do kubła daj samą biologię, możesz zostawić te dwie pierwsze gąbki boczne z JBLa które będą robić za prefiltr.


Miłej zabawy!

Opublikowano

Moim zdaniem na rurce ssącej należy założyć gąbkę jako prefiltr, a kosze filtra całkowicie wypełnić wkładami. Może zeolit na start nie jest dobry gdyż wydłuża start zbiornika. PH można zwiększyć grysem koralowym stosując go w jednym z koszy filtra.

Opublikowano

http://forum.klub-malawi.pl/plexa-spienione-pcv-formatki-rury-wysylka-t23704.html?&highlight=spienione+pcv tu masz link do tematu, w którym znajdziesz, gdzie można tanio zamówić polecane przez r3b pcv, moim zdaniem najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć czarne tło (zamów formatkę o grubości 3mm). Co do wody, to nie musi być pH=8, ale możesz zastosować grys z ceramiką, tak jak doradza Ci kier771, z gąbką na zasysie kubła i oczywiście ten filtr wewnętrzny jako mechanik. Co do ułożenia to mi osobiście najbardziej do gustu przypadło zdjęcie nr 5 ;) Z obsadą nie poszalejesz co prawda z takimi rozmiarami zbiornika, ale i tak na pewno będzie ładnie i kolorowo, w razie wątpliwości załóż temat w dziale z obsadami i pytaj ;) powodzenia!

-- dołączony post:

Można ze zwykłej gąbki w formie walca zrobić, albo dokupić specjalny prefiltr marki eheim.


Czemu robić albo kupować specjalny eheima, skoro praktycznie w każdym akwarystycznym sklepie są gotowe gąbki na zasys?

Opublikowano
A taka plyte pcv czym bym miala przykleic do szyby?



...nie musisz jej przyklejać. Dopasuj na styk między boczne szyby i między spód a wzdłużne wzmocnienia ( o ile je masz) . A jeżeli masz styropian na dnie czy inną płytę to ona też przyciśnie dół PCV do szyby. Ciśnienie hydrostatyczne nie pozwoli płycie odejść od szyby.Ale możesz na wszelki wypadek punktowo przykleić je silikonem akwarystycznym.

Opublikowano

Aa to wewnatrz akwarium sie je wklada w takim razie musze jeszcze raz dokladnie zmierzyc i zamowie dzisiaj :) a co do obsady to wiem tyle ze z grupy mbuna bym chciala rybcie tylko teraz pytane jakie gatunki moge polaczyc ?

Opublikowano

Musisz przede wszystkim kierować się rozmiarami zbiornika, następnie wziąć pod uwagę preferencje żywieniowe ryb. Możliwości jest naprawdę sporo, więc najlepiej by było gdybyś prześledziła galerię, poszperała w bazie ryb i potem możemy pomagać ;) Masz 200L i zaczynasz z Malawi z tego, co zrozumiałem więc propozycja ode mnie to połączenie Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano z Labidochromis Caeruleus "Electric Yellow", ewentualnie jakbyś chciała więcej kolorów to Pseudotropheus Saulosi wyróżniające się dymorfizmem płciowym w towarzystwie Iodotropheus Sprengerae, ale to nie jest dział porad w obsadach więc zaraz nas pogonią za off topic, pooglądaj galerię, poczytaj bazę ryb i załóż nowy temat w odpowiednim dziale to będziemy działać ;)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.