Jump to content

Co ile wymieniać świetlówki.


Micha1994
 Share

Recommended Posts

Witam.


Jak juz wspominałem wcześniej mam świetlówki Power-Glo. Mam je od grudnia. kiedy mam je wymienić. Czy muszę to robic już we wrześniu - po 9 miesiącach, czy mogę jeszcze poczekać do listopada lub grudnia?

Link to comment
Share on other sites

A po co wymieniać ? Póki działają nie ruszaj ich. Ja w akwarium mam świetlówkę, i po 6 miesiącach zaczęła mi się przepalać, ale cóż można wymagać od zwykłej najtańszej świetlówki :lol:

Link to comment
Share on other sites

A po co wymieniać ?


W swietlowkach Narvy np zalecana jest wymiana co rok, poniewaz następuje spadek jasności powodujący zmiany w widmie światła. Powod wymiany jest prosty... chcesz czy nie, to swietlowki barwne kupujesz po to, zeby w pewien sposob uatrakcyjnic wyglad akwarium, a raczej dostosowac go do wlasnych upodoban kolorystycznych. Zmiana widma oznacza zmiane barwy, co tak naprawde moze byc widoczne dopiero po jakims okresie czasu, za to migotanie ktore zwiastuje definitywny koniec swietlowki rzuca sie od razu w oczy. Jaki efekt ma migoczace swiatlo na zachowanie ryb chyba nie musze Ci Lenek pisac.


Podsumowujac... Micha1994 jesli nie widzisz duzych zmian w barwie albo nie zauwazyles drzenia swiatla lub juz bardziej wyraznego migotania to spokojnie mozesz jeszcze troche poczekac.

Link to comment
Share on other sites


Podsumowujac... Micha1994 jesli nie widzisz duzych zmian w barwie albo nie zauwazyles drzenia swiatla lub juz bardziej wyraznego migotania to spokojnie mozesz jeszcze troche poczekac.Tak jak pfpp napisał z jednym ale i moż eniekoniecznie dotyczacym Malawi - bo chodzi o rośliny - jezeli takowych nie masz lub sa to jakieś wegetujace aniubiasy lub cryptokoryny to tak jak powyżej - możen rury używać ciut dłuzej dopuki zmiana widma jest dla Ciebie akceptowalna, natomiast jak masz już cos pod holendra co oczywiście wyklucza malawi to wtedy zmiana świetlówek jest wskazana zgodnie z zaleceniami producenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.