Skocz do zawartości

240L obsada i porady pierwsze


okaxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Większość z nas popełnia te same błędy na początku :)

Do standardowej 240L o długości 120cm możesz dać maksymalnie 3 gatunki

Zamiast Reda proponowałbym Ci iodotropheus sprengerae - pasowałby żywieniowo do yelowa i maingano również.


Miałbyś zółto-niebiesko-brązowo (z fioletem:)) Ewentualnie poczytaj na forum o proponowanych obsadach do 240L jest tego sporo.


Co do startu zbiornika to katastrofy nie musi być, ale na wszelki wypadek kup 3 ampułki Prodibio Biodigest.


no i witaj na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obsadę to sugerowałem się po części forum KM oraz internetem a dokładniej rybyakwariowe.eu Podobno rybami zalecanymi na początek: Yellow, Maingano, Saulosi, Red Red, Rdzawy, a pomyślałem że Red Redy by pasowały ponieważ na w/w stronie internetowej znalazłem takie ifno cyt. "Pyszczak Red uchodzi za rybę relatywnie mało agresywną względem innych gatunków, jednak tak jak większość pyszczaków charakteryzuje się wyraźnie zaznaczonym instynktem terytorialnym. Najlepiej trzymać jednego samca i dwie lub trzy samice." Co skłoniło mnie do 3 gatunków i narybku w ilości 28szt. U mnie w miejscowości też było mało wyboru a wolałem od jednego sprzedawcy z olx niż zbieraniny ze sklepów. Co mogę zrobić aby ta obsada czuła się dobrze? Tzn. piszecie że na początek nie polecacie Red Red ale kiedyś i gdzieś doświadczenie muszę zdobyć a nie czekać 10 lat z jedną obsadą. Czy moja obsada nadaje się do wspólnej harmoni. Rozumiem że 4 gatunku nie mogę wsadzić? Np. red german lub saulosi jeszcze? Mam też pytanie z tego co piszecie mam mieć jak podrosną 3x 1+3, a w jakim przypadku byłoby kontrolowane przerybienie? Dodam że dałem bardzo dużo płaskich kamieni i mam dużo kryjówek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup na olx to ostatnie co powinieneś robić, ostatnio któryś z kolegów podesłał linka do jednego z takich handlarzy, u którego na aukcji nie było nawet poprawnych nazw ryb, oczywiście nie mówię, że tak było w Twoim przypadku, ale lepiej było wydać trochę więcej kasy i mieć ryby z pewnego źródła... 4 gatunku już nie dawaj, pomijając red german, saulosi dawałby w połączeniu z yellow za dużo żółtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup na olx to ostatnie co powinieneś robić, ostatnio któryś z kolegów podesłał linka do jednego z takich handlarzy, u którego na aukcji nie było nawet poprawnych nazw ryb, oczywiście nie mówię, że tak było w Twoim przypadku, ale lepiej było wydać trochę więcej kasy i mieć ryby z pewnego źródła... 4 gatunku już nie dawaj, pomijając red german, saulosi dawałby w połączeniu z yellow za dużo żółtego.


Matik nie strasz kolegi aż tak :)

Czasami na olx ogłaszają się w porządku ludzie, nie każdy musi mieć ryby pochodzenia F1 i są i tacy co znają nazwy ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. piszecie że na początek nie polecacie Red Red ale kiedyś i gdzieś doświadczenie muszę zdobyć a nie czekać 10 lat z jedną obsadą.


...i masz rację! I ja wcale nie wątpię ,że dasz sobie radę .Tyle tylko ,że musisz wziąć pod uwagę wielkość akwarium jakim dysponujesz i co się z tym wiąże to z warunkami które im stworzysz.Skoro masz szkło takie jakie masz to zastanów się nad obsadą którą Ci proponuje Mthias i Matik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zastanawiam się nad rdzawymi teraz. Rozumiem że nie mógłbym trzymać w przyszłości yellow maingano rdzawy oraz red red w ilości 4x 1+3\4.

1 Mial ktoś doswiadczenie oraz dlaczego 3 gatunki max? Nawet z dobra filtracja i dużą ilością kryjówek? Pływałoby 16 rybek w 240l Pytam czysto teoretycznie bo rdzawe ładne.

2 Kilka rybek od czasu do czasu ociera się o piasek ale chyba to normalne prawda?

3 Dzisiaj jadę po składach szukać jeszcze kamieni zna ktos z okolic Torunia jakiś skład? Oraz szukać piaskowcòw pewnie, bo ostatnio wapień filipiński widziałem po 1.4 zł za kg ale te kamienie były w krztałcie brył bez otworów chyba że takie do podpórki plaskich kupić.

4 Zamawiam też ceramike, polecicie strone internetową oraz mam też zamówić zeolit? Jak tak to co jaki czas wymiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem odnośnie pierwszego i pozwolę Sobie zacytować chyba znany tekst dla większości tu przebywających :)



...

Najpierw musimy ustalić ile samców dominujących w danej grupie możemy hodować w zbiorniku. Jeżeli akwarium będzie odpowiednio duże rewiry mogą zostać obrane również przez dwóch lub więcej samców jednego gatunku. Jeżeli zaczynamy od mniejszych zbiorników, o długości ok. 1m, ta ewentualność raczej nie wchodzi w grę. Samce pyszczaków obierają rewiry najczęściej o średnicy 15-30 cm. Przy czym trzeba pamiętać, że im mniej jest ryb w akwarium, tym większe rewiry są obierane. Wiele pyszczaków, szczególnie nie-Mbuna, potrzebuje większej, wolnej od innych ryb, przestrzeni do odbycia tarła. Najczęściej nie zajmują one jednak tego miejsca na stałe. Sprawdzamy, więc ile rewirów może zmieścić się w naszym akwarium. Ryby nie podzielą powierzchni tak jak sobie zaplanujemy. Należy założyć, że będzie to raczej podział najmniej korzystny z punktu widzenia optymalnego wykorzystania powierzchni dna. Liczba możliwych do objęcia rewirów określa ile dominujących samców lub gatunków możemy hodować w zbiorniku. Do każdego samca dodajemy minimum 3-4 samice. Trzeba pamiętać, że w zbiornikach krótszych niż 1,5m trzymanie więcej niż jednego dorosłego samca w tym samym gatunku może być ryzykowne. Na jedną rybę z grupy Mbuna powinno przypadać więcej niż 20l wody, w zależności od rozmiarów. Gatunki nie należące do grupy Mbuna wymagają znacznie większej ilości wody.



Przeczytaj to co podałem, najlepiej z 3 razy (nie że jesteś nie kumaty, tak dla pewności tylko ;) ) i to powinno dać Tobie odpowiedź...


Co do ocierania się, to u mnie też tak od czasu do czasu robią, ale nie jestem przekonany czy to takie normalne, może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą?

Jeżeli nie masz jeszcze rybek to zeolit odpuść na razie i daj ceramikę i/lub grys koralowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Mial ktoś doswiadczenie oraz dlaczego 3 gatunki max? Nawet z dobra filtracja i dużą ilością kryjówek? Pływałoby 16 rybek w 240l Pytam czysto teoretycznie bo rdzawe ładne.


Dlaczego 3 gatunki , ponieważ cichlids-mbuna są to ryby które utrzymuję się po pierwsze haremowo czyli w układach min. 1+3 , a po drugie najważniejsze są to najczęściej ryby terytorialne. Dlatego więc w akwarium o powierzchni dna 120x40 najczęściej polecane są ryby np. dwa gatunki terytorialne jeden nie terytorialny lub teoretycznie mniej agresywny gatunek. Wiesz to, że filtracja dała by rade i z 30 cichlidds nie oznacz to, że taką ilość cichlids można wpakować do 240l.

Zeolitu nie musisz kupować, kup sobie od razu dobrą ceramike np. 1litr Matrixu Seachem , a resztę koszy zasyp grysem koralowym ( kupisz to na akwarystyczny24).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.