Jump to content

Recommended Posts

Posted

witam,mam zamontowane takie filterki:zewnetrzny unimax 150 profesjonal,wklad:gabka,zeo carbon,lawa max(porcelana)+deszczownia

filtr wewnetrzny aquel turbo 500,wklad:ceramika+gabka

co sadzicie o tym połaczeniu?dodam iz mam akwa 140l

mam tez pytanko co ile czyscic kubełek?

Posted

No biologie to można sobie pozwolić na rzadsze czyszczenie ale jeśli masz kubełek również jako mechanika to musisz znacznie częscięj go czyścić. Pyski to brudaski więc czyść go conajmniej raz w miesiącu ja bym czyścił raz na 2 tygodnie. Skoro masz w wewnętrznym ceramike to proponuje ceramikę do kubełka a gąbkę z kubełka wyjąc i założyć prefiltr na zasys i masz na pół roku spokój z otwieraniem kubła tylko prefiltry bedziesz musiał wypłukać raz w tygodniu.

Posted

...Unimax 150 jako filtr biologiczny spokojnie da radę. Osobiście zmieniłbym tylko wkłady aby był typowym biologiem ( w efekcie mniej problemów później) . Czyli pozbyłbym się tego co masz w środku a włożył do jednego kosza Grys koralowy (jako bufor pH ) a do dwóch pozostałych ceramikę albo ceramikę i grys koralowy i coś takiego http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/seachem-matrix-500ml-wklad-biologiczny-1l-700m2-i4644691109.html

Jak często czyścić kubełek ? Generalnie jak najrzadziej... Z tym ,że na zasys filtra zewnętrznego załóż gąbkę ( tzw prefiltr) . To pozwoli Ci rzadziej zaglądać do środka..Częstotliwość zaglądania zależy od tego czy brudy będą Ci zatykać wkłady co poznasz po spadku przepływu...Na początku pewnie będziesz tam często zaglądać ( ale to normalne:)) ..Nie ma jednoznacznej odpowiedzi teraz..Po prostu czym dłużej będziesz miał akwarium i będzie ustabilizowane tym rzadziej...Generalnie od raz na miesiąc do raz na pół roku..Jeżeli nie musisz tam zaglądać , jest w miarę dobry przepływ i nie zmieniają się parametry na gorsze to nie zaglądaj. Zdejmij też z tego filtra deszczownię..Ona jest tu zupełnie zbędna a wręcz będzie Ci przeszkadzać bo zmniejszy przepływ i źle wpłynie na cyrkulację. Napowietrzysz w ten sposób ,że wylot z filtra wewnętrznego skierujesz pod powierzchnię aby łamał Ci lustro wody .I to w zupełności wystarczy. Tyle ,że..... Właśnie..Wydaję mi się ,że ta 500 może być za słaba ..Nie wiem do końca bo Twoje akwa ma długość prawdopodobnie ok 80 cm...A chodzi o to aby lustro było łamane na CAŁEJ DŁUGOŚCI. Niemniej jednak radzę pozbyć się tego kosza, dołożyć jedna rurkę ( albo i nie , sam stwierdzisz) , zamienić gąbkę na bardzo gęstą. Dlaczego dołożyć rurkę? Po to aby spód gąbki był jak najbliżej dna a wylot jak najwyżej ( bez wystawania ponad lustro).

..jeżeli tak będziesz miał ustawioną filtrację to wszystko powinno być ok...


..a gąbkę z mechanika czyść po prostu co podmianę.

Posted

dziekuje za zainteresowanie i pomoc:p zrobiłem tak jak radziles zmieniłem wylot z deszczownicy na standartowy;) czy teraz filtracja ma prawo bytu?bedzie wystarczajaco dobrze?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96c71fecb9387a94.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/856a8e74d8441ab4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d7484f8a6de63947.html


co do wkladów w filtrze poczekam do czyszczenia i wymienie na ceramike +grys koralowy

Posted
co do wkladów w filtrze poczekam do czyszczenia i wymienie na ceramike +grys koralowy


...nie czekaj.Niech biologia w tym filtrze a co się z tym wiąże to i w akwarium już pomału dojrzewa! Jeżeli poczekasz do najbliższego czyszczenia i wtedy wymienisz wkłady to po prostu rozwalisz sobie całą biologię i będziesz zaczynał od początku:) A rozumiem ,że rybek jeszcze nie masz.


czy teraz filtracja ma prawo bytu?bedzie wystarczajaco dobrze?


..dobrze nie widzę na tym zdjęciu .Ale póki co nie przejmuj się tym do końca teraz . Dlaczego? Bo czy dobrą masz cyrkulację okaże się jak będą odchody... Jasne ..możesz teraz wsypać trochę karmy ( namocz ją ) i zobaczysz jak " fruwa " :) .Generalnie wylot z mechanika lekko pod kątem do góry a wylot z biologa z przeciwnej strony lekko pod kątem w dół na przednia szybą..Ale to już poprawisz później jak będą odchody bo będziesz gołym okiem widział jak to działa.

Posted

..po prostu nie spełnią tak dobrze funkcji nitryfikacyjnej jak ceramika i grys.Z tym ,że grys przede wszystkim spełnia rolę bufora pH ( patrz wyżej jak pisałem w pierwszym moim tutaj poście) .Gąbka np.jest wkładem filtracji mechanicznej chociaż w jakimś stopniu też i biologicznej ( ale miernej w porównaniu do ceramiki a różnica polega na porowatości). Stąd do filtra biologicznego stosujemy między innymi te wkłady o których Ci napisałem i to pozwala wtedy na stworzenie właściwych warunków biologicznych w akwarium .To co masz jako wkłady w naszym biotopie po prostu się nie sprawdzi.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.