Skocz do zawartości

Zmiana pompy


Damian780425

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Myślę nad zmianą pompy z Alphy 2 25-40 na 25-60 .

I w związku z tym mam pytanko , czy ktoś już zmieniał a jeśli tak to jakie zmiany zaobserwowano ?

Teoretycznie wydajność powinna być większa jednak czy napewno ? Obecna rusza mi tafle wody na 150 cm z wylotu narurowca czy mocniejsza pompa ruszu na 200 cm ?


Pytam dlatego że 40 ma max 2400l/h przy 22w , a 60 2800l/h przy 45w

Czyli 400l/h więcej za 23waty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realny przepływ jest trochę mniejszy, Kiedyś mierzyłem u mnie i wychodziło coś koło 1350l/h na wkładach z gąbki po 3 tyg pracy. Ja również zastanawiam się nad zmianą pompy. Patrzyłem na tą: http://tomsan.pl/pompa-obiegowa-omega-2-256-elektroniczna-omnigena-p-3045.html

Cenowo wychodzi ok a wydajność nieco większa niż alpha 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad zmianą pompy na mnocniejszą. Po przeglądzie parametrów i cen wyszło mi że najlepiej chyba kupić stary model grundfos 25-40. Przepływ 3200 litrów, 45wat i cena ok 100PLN. Najtańsza i najwydajniejsza opcja :) Z drugiej strony nie wiem, czy mocniejsza pompa rzeczywiście jest w stanie diametralnie coś zmienić, dlatego biorę pod uwagę zdublowanie narurowca tylko bez fbf. Jeżeli miałbym taki sam przepływa jak teraz to w sumie byłoby to 3600litrów na godzinę, rezerwa na wypadek awarii i wydłużony czas czyszczenia wkładów. Ale jeszcze się zastanbawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest to , kto zmienił z 40 na 60 i czy jest istotna zmiana . Bo jeśli nie to lepiej dać drugą 25\40 i za 44waty(w przypadku 2×alpha2 25\40) mieć podwojny przepływ, bo jedna 25\60 daje o kilka set litrów więcej za cene 45 wat, czyli się nie kalkuluje. Choć wolał bym mieć jedną pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę nad zmianą pompy z Alphy 2 25-40 na 25-60 .

I w związku z tym mam pytanko , czy ktoś już zmieniał a jeśli tak to jakie zmiany zaobserwowano ?

Teoretycznie wydajność powinna być większa jednak czy napewno ? Obecna rusza mi tafle wody na 150 cm z wylotu narurowca czy mocniejsza pompa ruszu na 200 cm ?


Pytam dlatego że 40 ma max 2400l/h przy 22w , a 60 2800l/h przy 45w

Czyli 400l/h więcej za 23waty ?

Podajesz tylko ilość litrów, w 60 jest większa moc i ta pompa posiada większy wirnik co zwiększy ciśnienie. Wymiana przy twoich korpusach coś da , ale nie za wiele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś było wspominane, że nie ważne jak mocną dasz pompę to i tak nie dmuchnie ona więcej niż pozwolą na to przeloty i sznurki, więc jak już kolega piterf wspomniał realny przepływ i tak jest mniejszy. Przykładowo na pompie NJ6000 (6000l/h przy 70W) i 3 korpusach równoległych podłączonych bezpośrednio (bez dodatkowych korpusów i filtrów) z pustymi korpusami wyszło jakieś 3000L, a gdzie tam jeszcze sznurki, kolanka, zawory itd. Kiedyś jeden z naszych kolegów forumowych napisał, że nawet jeśli podepniesz pompę strażacką to i tak nie przepchniesz więcej niż dziura na to pozwoli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zyskasz jedynie większość ilość watów. Ja również rozważałem pompę 25/60, ale tak na 2 biegu bierze więcej watów niż 40 na 3, a wydajność masz mniejszą. 60 dasz na 3 bieg zyskasz waty i 100l/h. Chyba, że zbudujesz nowego narurowca na rurach 1'' i dasz jakieś mniej wydajne medium filtracji mechanicznej, a to mija się z celem. Wolałbym kupić jakiś dobry cyrkulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heya


Ja mam filtrację opartą na pompie grundfos alpha2 25-40 i na omnigen omega 25-60 ury zgrzewane 3/4.

Nigdy nie mierzyłem przepływu ale widząc ciśnienie z wylotu to pompa 25-60 na II biegu wieje mocniej niż pompa 25-40 na III. Na słabszej mam na wylot jeszcze wpięty EDUCTOR INŻEKTOR.


P.S. Jeśli chodzi o pompy i firmy to mam je ok roku i teraz skłaniałbym się znów na pompę omega omnigen gdzie za 340zł mam 25-60 z funkcyjnym wyświetlaczem. Mam ją nie tylko ja a reszta ekipy też ma pozytywne opinie więc nie ma co przepłacać;)


Moim zdaniem warto zmienić...

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.