Skocz do zawartości

Akwa jednogatunkowe - 200 lub 240l - więcej samców -gatunek?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
m. auratus...?

Ryba raczej wredna, ale popularna - duzo ludzi ma i to czesto w niewielkich zbiornikach. Z moich doswiadczen to auratus jest raczej dobrym dyrektorem akwarium. BIje wszystkich rowno - nie jest zawziety i nie wykancza po kolei - raczej fair play...


:lol: najlepszy opis auratusa jaki w życiu czytałem :lol:

Opublikowano

auratus... do rozważenia ale w mojej opinii kolorystycznie nie może dorównać chipokae.

zastanawiam się co sądzicie o propozycji Lenka, afra z msobo, nie koniecznie w tych odmianach barwnych...


no i wypowiedzcie się w sprawie w/w przeze mnie gatunków...

Opublikowano

Witaj Makok - gratuluję siły perswazji przy wywalczaniu sobie akwa.

Co do obsady to ja też niedawno stałem przed tym dylematem. Akwa takie samo jak Ty, od tygodnia mam w nim M. johanni a do tego Socolofi (samce i samice podobne kolorystycznie) oraz mpangi. Pomyśl, więc może nad Johanni plus Socolofi - dwa silne i podobnie agresywne gatunki, a do tego pod względem żywieniowym się zgadzające. U mnie rybki są małe jeszcze 4-5 cm ale Socolofi prezentują się chyba najokazalej. Myślę, że to dobry partner dla Johanni, gdyż Socolofi to niezłe zadziory, nie wiem czy nawet nie większe od Johanni. U mnie w każdym bądź razie obecnie dominują.

Pozdrawiam i powodzenia

Opublikowano

Witaj romekjagoda, to nie tyle siła perswazji, co raczej przypadek... od miesiąca siedziałem na forach i oglądałem galerie i raz zostawiłem otwartą tą stronę:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2006.cgi?&op=showcase&category=0&vol=3&id=2


i od tego się zaczęło - jak przeglądnęła wszystkie zdjęcia z tych konkursów, to zapytała: to jakie ty właściwie chcesz mieć akwarium?


dwa dwi później podczas żony wyjazdu na szkolenie "pojawiło się" u nas 25-litrowe akwarium z paroma roślinkami i jak przyjechała wieczorem, to stwierdziła, że widziała w necie ładniejsze małe akwa roślinne i że do roślin to potrzeba kobiecej ręki i żebym ja sobie lepiej założył to co chce, a ona się zaopiekuje i urządzi małe roślinne :twisted:

od tego czasu siedzi na forum holenderskie.pl i pewnie przeczytała już całe :lol::lol::lol:


więc poszedłem i zamówiłem zbiornik dla siebie :P



a wracając do tematu, to dzisiaj przyszło mi do głowy żeby spróbować w tym zbiorniku potrzymać 20 saulosi coral - w tym np 7 samców i resztę samic... bez kombinowania i ustawiania... jestem ciekaw opinii... (wiem że pisałem że są tendencyjne, ale odwieczny problem z wyborem ;-)


co do Twojej propozycji to poczytam o tej konfiguracji to odpowiem - teraz odpisałem "na świeżo", bez przygotowania - nawet jeszcze nie wiem jak wyglądają :oops:

Opublikowano

romekjagoda, jak na razie interesująca koncepcja johanii ze scolofi...


wydaję mi się, że przy niej zostanę - z moimi kilkunastoma saulosi odpuściłem, bo jednak zawsze mogą się nie wybarwić wszystkie i będę potem zawiedziony lub będę zmianiał obsadę...


słuchajcie jak już odpuściłem kilku samców i będzie:

1. Melanochromis johanii (1) + (4) --> (start: 10 młodych z przewagą samic)

2. Pseudotropheus socolofi (1) + (3)-4 --> (start: 10 młodych z przewagą samic)


to może dorzucę trzeci?

(1) + 3-(4) --> (start 10) np.:

a) Cynotilapia afra 'Red Top Likoma' <-- nie wiem o niej nic, bo mi się nigdzie opis nie ładuje - jak z dietą w połączeniu z powyższymi??? help

ALBO

B) Pseudotropheus msobo <-- ze wskazaniem na niego


w konfiguracjach ze wskazaniem na liczby w nawiasach - co o tym sądzicie?

Opublikowano

słuchajcie

dwa głosy poparcia od doswiadczonych akwarystów co do "trzeciego" w mojej obsadzie i kończe wątek... :twisted: z wybraną obsadą... 8)

(z tych dwóch gat zaproponowanych - poprzedni post)



BTW do moderatorów - dlaczego pod nazwą pseudotropheus ... podstawiają się automatycznie linki?? ja ich nie wstawiałem? ktoś może to wyjaśnić? tak z ciekawości...

Opublikowano

msobo johanii są bardzo podobne kolorystycznie więc dodawać trzeci gatunek który wygląda podobnie jak pierwszy to imho bez sensu - wiec bym zostawił socolofi + jojanii lub msobo + ten trzeci to afra jak już musisz mieć trzy choć w 240 l ... się zobaczy jak się ułoży ... bo afra jest dosc bojowa a reszta tez w kasze sobie nie da dmuchać.

Z tej obsady to afra wydaje się najbardziej agresywna [ale dokładnie to tego nie przewidzisz] ale reszta gatunków jest na tyle silna że powinny dac sobie radę, co do afry to lubi ciut bardziej "miesną" dietę niż pozostałe ale można ich wymagania pokarmowe pogodzic w jednym akwa bez wiekszego problemu.


Co do lionków to taka nowośc i sie podstawiaja automatycznie u wszystkich - jak się eksperyment sprawdzi to będzie rozwijany - chodzi o to że jak ktoś nowy wchodzi na forym i napisze on lub ktoś mu doradzający o jakiejs rybie to w tekście dostaje automatycznie link do albumu z foto oraz do opisu ryby jesli taki w serwisie bedzie - bo czesto gęsto ktoś zadaje pytania o wygląd ryby lub jej opis a nie zada sobie trudu aby sprawdzic pod tym katem inne działy serwisu - więc to taka pomoc dla leniwych.

Opublikowano

Możesz dołożyć trzeci gatunek i choć teoretycznie lepiej by było aby był to msobo ( zbieżnośc diety ) to jednak kolorystyka johanów z msobo trochę sie pokrywa. Osobiście dodałbym wiec jakieś pasiaki najlepiej wszystkożerne np elongatusy mphanga lub l. sp mbamba. Afry sa planktonożerne i to pewien minus choć nie wykluczałbym powodzenia Twojej hodowli przy kompromisowej diecie wszystkożerców i mięsożercy. Wybór wiec nalezy do Ciebie ;).



Link kieruje cię do albumu cobyś mógł się napatrzyć ;). Nasz Sys coś majstruje w tym temacie ;).

Opublikowano

wywolany do tablicy juz sie tlumacze - istotnie automatyczne linki to z jednej strony imho dobry sposob promocji Albumu KM a z drugiej - ulatwienie wyszukania fotografii (oraz opisow) dla tych wszystkich, ktorym "zalozyli" bana na google i wszelkie inne wyszukiwarki

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.