Skocz do zawartości

falownik


Mortis

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam zamiar zakupić falownik by zwiększyć cyrkulację. Akwarium (150/50/40) i gdzie go umieścić bliżej dna i czy tak po środku? Jaką powinien mieć moc bo jak czytałem niektórzy z was przy dł baniaka 170 cm mają po 12000l/h. Tak się zastanawiam czy przy moich 150 powinien być o podobnej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

Hmm ciężko powiedzieć, problemem w tego typu cyrkulacji jest prefiltr na zasysie i gąbka na pompie aquaela bo rozumiem, że ta pompa to filtr mechaniczny ;)


Jak dasz za dużą cyrkulacje to kupy przelecą obok gąbek i się do nich nie "przykleją" jak za małą to nie dolecą do gąbek.


Ja u siebie problem rozwiązałem stawiajac wszystko po jednej stronie, wlot do kubełka z prefiltrem i powrót oraz cyrkulator na jednym boku. Cyrkulator jest ustawiony w 3/4 wysokości zbiornika i skierowany na taflę w przeciwnym kierunku.


Woda krąży góra/dół, a nie lewo prawo


W tym przypadku zastosowany był cyrkulator koralii 4400l/h. Jeśli kupisz chiński jvp to odpowiednikiem takiej koralii będzie ten o przepływie 10000l/h ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, z kupami rybek nie ma większego problemu bo są zgarniane i mój zamysł właśnie polegał na tym by zwiększyć ruch tafli wody. Kupki może nie odrazu są pod filtrem ale nie zalegają gdzie popadni. Powiem szczeże, że trochę się obawiałem, że mechaniak 1500 l/h może mieć problem z pobieraniem nieczystości ale jest nawet spoko. Martwi mnie bardziej brak ruchu tafli po stronie zasysu. Rybki wolą część gdzie ruch tafli jest wzbudzany przez wylot z kubełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

skoro kupy lecą pod mechanik z całego baniaka oznacza, że cyrkulacja jest ok, nie spodziewaj się, że tafla będzie falować na całej długości zbiornika. Możesz dać falownik po stronie zasysu ale uważam, że zaburzy to całkowicie stan cyrkulacji jaki masz w tej chwili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

ale jak nie zaburzy? przecież będzie dmuchał w przeciwnym kierunku? i na 100% woda nie stoi po drugiej stronie skoro nie masz na piasku kup po drugiej stronie baniaka, szczerze to nie widzę sensu falowania wody na całej długości zbiornika :D ale jeśli bardzo się uprzesz to możesz sobie zakupić jebao wp-40 i ustawić program falowania, będziesz miał jak w morskim

Jebao WP-40 Wave Maker (In Action) - YouTube

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

Nie jest drogie... jak na dobrej jakości falownik ze sterownikiem, do Twojego zbiornika wystarczy nawet wp-25, cena na allegro 284zł z dostawą, a wp-40 324zł

Możesz kupić JVP, ale moim zdaniem to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest modularne i powtarzalne. Na tylną ścianę baniaka trafiło tuż przed plagą, nie miałem wtedy cierpliwości na łatanie łączeń czymś więcej niż szary silikon, który ryby wyskubały w dwa tygodnie. Teraz jestem mądrzejszy, kumam że tylko kotki szybko rodzą. Cementowane zwykłą mieszanką piasku i cementu, trzykilowy worek. W irlandzkich sklepach nie ma CR65, CX-5 czy jakimtam  może są odpowiedniki, ale niesprawdzone, więc nie chciałem ryzykować - beton to beton, syfi, podnosi parametry ale nie wypuszcza do wody żadnych pochodnych zabójcanu rybolu. Z drugiej strony poczytałem trochę i faktycznie czysty beton puszczałby pewnie syf do wody dość długo, kilka warstw farby i problem będzie dużo mniejszy. Farba odcina się od tła, bo to pierwsze trzy warstwy, malowane sprajem jak błotnik wozu konserwacji chorążego Andrzeja. Jak ostatnia wyschnie a sprejowy smród wywietrzeje z salonu to zacznie się pacykowanie góry farbkami akrylowymi i w końcu przyda się na coś ćwierć wieku grania i malowania Warhammera 40K.    Z plusów, dobiłem się w końcu do jednego kamieniołomu, zapraszają do grzebania w odpadach ale są czynni tylko w tygodniu. Drugi jest czynny w soboty, ale nie mogę się do nich dodzwonić, nawet nie wiem czy w ogóle są jeszcze otwarci. Oba kopią u mnie w Wicklow, czyli granit. 😍 Z minusów, za tydzień wybywam na prawie trzy tygodnie, chciałem zalać baniak żeby sobie dojrzewał w tym czasie. Ale jeśli coś się obsunie to zawsze mogę przeszczepić biologię od kolcobrzuchów i wystartować szybciej.  Dzięki za miłe słowa koledzy, bardzo doceniam.  PS. Ten mały AT-AT to prezent z akwarystycznego od mojej żony. Jest szary, pasuje do biotopu jak świni siodło, ale to prezent, więc na razie zostaje. 🤓  
    • Wyszło bardzo dobrze 👍 kiedyś miałem te właśnie tło i łączenie strasznie mnie irytowało.
    • Kronikarski wpis. Od ostatniego wpisu minęło  15 miesięcy. Często zaglądam tu na forum, ale jakoś nie było o czym pisać. Dobrym wujkiem akwarium wciąż jest samiec Tyrannochomis maculiceps ok 30cm.  Niepodzielnie włada i panuje nad swoją trzódką. Najbardziej licznym gatunkiem jest Nimbochromis livingstonii. Jest to jedna dorosła samica i trójka jej potomstwa. Ryby te są spokojne i wyjątkowo odporne. Pomagają rozproszyć agresje u innych ryb.  Jednak ryb było mało. Jako, że w Aquatreff pojawiły się duże ryby pewnego gatunku to przy pomocy Tanganika-Konin udało mi się je ściągnąć do siebie 😀.  Tak, tak znowu Lichnochromisy acuticeps 😅😍. Dwie samice ok 16cm i samiec 23cm. Rybki to F1 co daje szanse, że tym razem ich odporność będzie większa niż u poprzedników, a pięknościowo nie odbiegają od WF. Ze względów estetyczny zawitały u mnie dwa samce Aulonocara fire fish oraz Scianochromis frieri iceberg.  
    • Producent przewidział łączenie tych paneli tła w jakiś sposób? Pytam bo wzór się powtarza i zastanawiam się, czy była opcja dać jeden panel "do góry nogami". Tak czy owak wygląda elegancko, czekam na więcej zdjęć
    • Dziękuję za odpowiedź, właśnie mi o to chodziło czy posiada możliwości regulacji tego światła jakie będzie mi pasować. U mnie też święcą moduły zimne  oraz rgb. Te pseudo świetlówki led już nigdy nie będą takie jak kiedyś, dlatego kombinacją zimnych i rgb coś można wykrzesać z tego, a to urządzenie może pomóc w osiągnięciu zamierzonych widm światła.
    • Filmik z udziałem Lethrinops sp. GOLD Harbour Island wielkość 9-10 cm no może 11,5   Naprawdę piękna ryba, bardzo spokojna i towarzyska ale nie da sobie w kasze dmuchać  - Polecam. U mnie skład 1+1 idealnie się dopasował. IMG_8622.MOV    
    • Filtrowanie nie ma sensu chyba że przez jakiś wewnętrzny gąbkowy dla ruchu wody. Czym to "cementowałeś"? Może zamiast kamieni znajdziesz jakieś moduły?
    • Nawet nie widać za bardzo pionowych łączeń. 😉 A chcesz malować ten beton, czy zostawić jak jest? Bo czym innym moczyć w wodzie moduł z cementu, by puścił do wody, a z takiego akwarium nie pozbiedziesz się do końca tego syfu, zawsze zostanie coś, co osiądzie na ściankach lub na dnie.
    • Betonowanie skończone wczoraj w nocy, poszło 3 kilo mieszanki. Beton sobie teraz schnie, wieczorem zaleję szkło, żeby zaczął wypuszczać to co tam ma do wysyfienia. Pytanko, na jak długo zostawić wodę przed wymianą na nową? Filtry chyba odłączone, bo nie ma po co betoniankę przez nie przepuszczać, nie?  @Jeb_us dzięki kolego, ale z kamieniami bd celował w jakiś odcień szarego, żeby w miarę możliwośći pasowały do tła i do betonu.   
    • Nowe Maingano 4 sztuki dołączyły do grona. Każdy po ok 3.5cm. Jak zapewne zauważyliście, powoli skład non-mbuny odchodzi, a pojawia się mbuna. Pod hasłem: mniejszych można więcej. A co do Crabro, to już ładnie urosły i nie ma z nimi najmniejszych problemów. Mają dużo miejsca i są spokojne. I fajnie gryzą palce przy karmieniu
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.