Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Jako, że jestem tutaj nowy witam wszystkich forumowiczów.


Niedawno odkupiłem akwarium od znajomego z całym osprzętem i obsadą i zaczęła się moja przygoda z akwarystyką. Do tej pory było to akwarium towarzyskie jednak po zagłębieniu się w temacie zdecydowałem się na malawi. Jestem na etapie przygotowywania i kompletowania wszystkich potrzebnych elementów i pojawiły się pytania.

Planowana obsada p.saulosi 1+4 ewentualnie 2+6-7.

Mam filtr kaskadowy fzn-3 i jest to jedyny filtr jaki posiadam i teraz pytania

-czy jeśli w jednym koszyku pozostawie gąbkę, a drugi zasypie ceramiką bądź po połowie ceramiką i zeolitem filtracja będzie wystarczająca?

-czy ewentualnie kaskady użyć wyłącznie jako filtra biologicznego a do filtracji mechanicznej dokupić jakiś filtr wewnętrzny (np aquael turbo filter 1000)?

- czy przy zastosowaniu wyłącznie kaskady nie wystąpi problem z niedostateczną cyrkulacją wody w zbiorniku, czy nieczystości z bocznych sektorów zbiornika będą odpowiednio zasysane (filtr wisi na tylnej ściance w centralnej części akwarium), czy można to rozwiązać w jakiś inny sposób?

Dodam jeszcze, że jakbym nie kombinował to nie mam miejsca na kubełek dlatego szukam innego możliwego rozwiązania.

Opublikowano

Powiem tak filtr Mechaniczny musisz miec to nawet nie ma siły że musisz kupic moim zdaniem AQUAEL CIRCULATOR 1000 by pasował idealnie. Co do filtra kaskadowego nigdy nie mialem z nim do czynienia podejrzewam że dałby rade tylko musisz powymieniać wkłady!!! i powinien wisieć na bocznej ściance !!!

Opublikowano

wkładów jeszcze nie ma w filtrze, podałem przykład czy taki układ mógłby ewentualnie być. Filtr był już zamontowany na tylniej ściance, a co za tym idzie pokrywa też jest odpowiednio już docięta.

Opublikowano

...taka kaskada jako biolog powinna dać sobie radę bez problemu. Daj do środka tylko ceramikę albo : http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/seachem-matrix-500ml-wklad-biologiczny-1l-700m2-i4506025529.html. To , że ten filtr wisi na środku nie oznacza ,że nie spełni swojej roli. Fakt..cyrkulacja może być trochę utrudniona ale myślę ,że na 80 cm nie będzie tragedii. Jeżeli chodzi o napowietrzanie to generalnie kaskady świetnie to robią...Jeżeli w takim ułożeniu filtra nie do końca napowietrzanie zda egzamin to możesz ją wspomóc małym filtrem wewnętrznym ( pracowałby jednocześnie jako mechanik) ale równocześnie napowietrzał łamiąc lustro wody z boku akwarium ( wylot by musiał być skierowany do góry pod lustro). Na przykład taki filtr ; http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/aquael-turbo-500-filtr-wewnetrzny-do-150l-i4546986093.html Filtr ten ma taką zaletę ,że możesz zdemontować te wkłady i założyć dodatkowo rurkę ( albo go rozbudować) i dopiero na nią gęstą gąbkę tak aby gąbka była tuż nad dnem a wylot jak najbliżej powierzchni .Możesz też kupić tylko głowicę i użyć jako mechanika w sposób jak wcześniej opisałem .Sama głowica jest tańsza .Czyli kaskada i taki wewnętrzny filtr rozwiążą Ci sprawę.


...nie zrażaj się a po prostu próbuj a wynikiem tego pewnie będzie kiedyś decyzja ,że zmieniasz akwarium na większe;) .To taka choroba:)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Z tą chorobą to Andrzej ma 100% racji.ja mam dwa miesiące 126l i już myślę nad większym.Jednak nie wiem jak rozwiązać sprawę filtracji w takim większym akwa tzn 240l.Ale założę osobny temat

Opublikowano

Ok dzieki za bardzo pomocna wypowiedz.

Czy na wlot kaskady zalozyc cos w rodzaju prefiltra zeby w ceramice nie zbieraly sie zanieczyszczenia?

Ograniczy to pewnie nieco przeplyw ale moze nie bedzie trzeba zbyt czesto zagladac do ceramiki?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.