Skocz do zawartości

Start nowego akwarium - parametry wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Może amoniak? Jakie masz testy? Ja wcześniej korzystałem z zoolek i mogę napisać, że np NO3 jest do niczego, NO2 też zaniża - zoolek pokazywał 0,2 a JBL 0,5. U mnie jak NO2 szalało, ryby się ocierały, a niektóre leżały na dnie... Ale może to całkiem coś innego... Niech się wypowiedzą doświadczeni.

Testy mam JBL od samego poczatku na nich mierze. Tylko ten na PO4 jest zly.

Opublikowano

Fajnie że znajdzie się zawsze coś interesujacego w Waszych wpisach :) mam pytanko ( a nie chcę wpuszczac rybek na "rympał" haha

Mam akwarium już mocno "pracujące z tymi wszystkimi bakteriami - zaznaczam że nigdy w życiu nie mierzyłam parametrów wody :( i nawet nie wiem co z czym, chcę się pozbyć mojego starego "środka" z akwarium i założyć Malawi. Oczywiście w filtrach mam mnóstwo starych bakterii i nigdy nie czyszczę ich dokładnie zeby zostawić trochę flory. Powiedzcie mi proszę jak długo mam czekać na unormowanie tych wszystkich parametrów? I czy w moim przypadku potrzebna jest ta woda amoniakalna?

Opublikowano
Fajnie że znajdzie się zawsze coś interesujacego w Waszych wpisach :) mam pytanko ( a nie chcę wpuszczac rybek na "rympał" haha

Mam akwarium już mocno "pracujące z tymi wszystkimi bakteriami - zaznaczam że nigdy w życiu nie mierzyłam parametrów wody :( i nawet nie wiem co z czym, chcę się pozbyć mojego starego "środka" z akwarium i założyć Malawi. Oczywiście w filtrach mam mnóstwo starych bakterii i nigdy nie czyszczę ich dokładnie zeby zostawić trochę flory. Powiedzcie mi proszę jak długo mam czekać na unormowanie tych wszystkich parametrów? I czy w moim przypadku potrzebna jest ta woda amoniakalna?




To koleżanko masz 60% załatwione.

Rozumiem że te 300l szkiełko jest żywe i coś tam pływa.

W takim przypadku nic nie musisz uruchamiać i WA jest ci nie potrzebna bo masz od dawna dojrzałe biologicznie akwarium ( tak zrozumiałem).

Jeśli tak jest to odlewasz do kubła czy miednicy wodę z akwarium i przekładasz tam filtr oraz wlot i wylot filtra kubełkowego jeśli jest. To sobie tak musi stale pracować i mielić wodę by filtracja biologiczna nie zamarła, a w tym czasie spokojnie wylejesz resztę wody i zrobisz przemeblowanie pod Malawi. Pamiętaj o podkładkach pod kamienie by nie leżały na piasku i jak wlejesz nową wodę to koniecznie daj uzdatniacz wody kranowej ( może być chlorowana) a po 15 minutach powracasz z tych cały czas pracującymi filtrami do Malawi. Ustawiasz parametry wody jeśli w ogóle będzie potrzeba ale niestety do tego już potrzebne są testy kropelkowe - spokojnie to proste i od razu sama opanujesz a jakby co koledzy pomogą .


witaj w klubie Malawi

od razu możesz wpuszczać pyszczaki. :D :D

ewentualne zmiany lub zwiększenie filtrów zrobisz bezboleśnie po przenosinach.

powodzenia

Opublikowano

Dzięki śliczne deccorativo :* do końca mojej przygody ze zmontowaniem tego wszystkiego jeszcze długa droga; wiem już "teoretycznie" jak zrobić tło i że trzeba styropian na spód i takie tam :) a akwarium "baniak" jak mówicie chcę większy; filter mam kubełkowy zewnętrzny.

Niewiem tylko czy konieczny będzie drugi, wewnętrzny, bo piszecie o dwóch. A ja zawsze miałam tylko jeden i rybki nie wykazywały oznak słabości :) ale pyszczaki może mniej odporne?

Na razie muszę jak najwięcej informacji zebrać :D wszystko w notes :D poukładac w głowie i zrobić "elegancki" wystrój moim nowym rybkom, a potem najgorsze - woda :D ale z Wami dam radę :)

Opublikowano
a akwarium "baniak" jak mówicie chcę większy; filter mam kubełkowy zewnętrzny.

ale z Wami dam radę :)



To jeszcze prościej masz już 90% załatwione.

Planuj zakupuj i wyposażaj nowe większe "szkiełko" ( tak też piszemy) i tu idz na maxa a jak wszystko będzie gotowe zalane z uzdatniaczem jednym ruchem przełożysz filtr kubełkowy do nowego lub tylko sam wkład ceramiczny do kaseciaka w nowym baniaczku.

  • Dziękuję 1
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Parametry wody w kranie

Woda ze studni ph 6 kh 3 tzn tak jak pisałam kolor zielony odrazu po 3 kroplach bez zmiany koloru

proszę o podanie co was jeszcze interesuje to zmierzę

-- dołączony post:

prosze o rade

-- dołączony post:

czekam na odpowiedz

Opublikowano
Parametry wody w kranie

Woda ze studni ph 6 kh 3 tzn tak jak pisałam kolor zielony odrazu po 3 kroplach bez zmiany koloru

proszę o podanie co was jeszcze interesuje to zmierzę



Beatko podaj na początek:

1/ Jakimi testami dysponujesz - marka lub najlepiej foto ze smartfona

2/ Zmierz możliwie wszystkie parametry wody kranowej istotne dla akwarystyki pyszczakowej:D czyli testy kropelkowe


pH z zakresu 7,4-9

NO2

NO3

Kh

GH

Nie są istotne pomiary Fe.

Jeśłi dysponujesz jedynie testami paskowymi typu 6 in 1 to nie podawaj wyników bo są nie wiarygodne to tylko wskażnik poziomu a nie pomiar.

Opublikowano

mam kropelkowe ph i kh tropicala , no3 zooleka i jest 0

ph 6

kh 3

gh podobnie sie zachowuje 3,4

no3 0

-- dołączony post:

próbowałam do miednicy z wodą wsadziłam

wapienie odczekałam 2-3 dni i podniosło ph do 7,4 nie sprawdzałam jak sie zachowuje gh i kh

-- dołączony post:

PIASEK KORALOWY, WAPIENNY 30KG ___ Sprawdz jakość! (4681491376) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/46/81/49/13/4681491376@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@46/81/49/13@@AMEPARAM@@4681491376


myślałam kupic coś takiego na podłoże wymieszałabym to z piaskiem kwarcowym

Piasek kwarcowy 0,5-1,2 Najtaniej na Allegro (4765544223) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img12.allegroimg.pl/photos/400x300/47/65/54/42/4765544223@@AMEPARAM@@12@@AMEPARAM@@47/65/54/42@@AMEPARAM@@4765544223


pół na pół i może to też by mi ph podniosło

co myślisz o tym

Opublikowano

No sama widzisz że dając dużo wapieni woda sama wchodzi na Malawi.

Masz super wodę dla Malawi.

Jest miękka jak w jeziorze Malawi a pH podbijesz wapieniami ewentualnie dodasz 1 płaską łyżeczkę od herbaty na każde 100l wody preparatu

Seachem Malawi/Victoria Buffer

to podnosi pH wody o 0,2 oraz KH o 2 stopnie niemieckie.

W zupełności wystarczy jak osiągniesz takie pH 7,6 - 7,9


Świetnie myśłisz o takim podłożu wapiennym jak bufor dla wody.

To co proponujesz jest OK.

Rozważ jednak nieco inną możliwość znacznie tańszą bo 30 kg takiego podłoża wystarczy na to co planujesz.


BIALY JAK SNIEG PIASEK WAPIENNY DO AKWARIUM MALAWI (4758984914) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/47/58/98/49/4758984914@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@47/58/98/49@@AMEPARAM@@4758984914



jeśli chcesz by podłoże faktycznie było białe jak śnieg, ewentualnie bardziej szare wtedy

to co wybrałaś sama lub to zupełnie ciemne




albo mieszanka obu .

Raczej już nie dawaj piasku kwarcowego bo tylko dużo zbędnej krzemionki wprowadzisz a to = okrzemki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.