Skocz do zawartości

Start nowego akwarium - parametry wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Może amoniak? Jakie masz testy? Ja wcześniej korzystałem z zoolek i mogę napisać, że np NO3 jest do niczego, NO2 też zaniża - zoolek pokazywał 0,2 a JBL 0,5. U mnie jak NO2 szalało, ryby się ocierały, a niektóre leżały na dnie... Ale może to całkiem coś innego... Niech się wypowiedzą doświadczeni.

Testy mam JBL od samego poczatku na nich mierze. Tylko ten na PO4 jest zly.

Opublikowano

Fajnie że znajdzie się zawsze coś interesujacego w Waszych wpisach :) mam pytanko ( a nie chcę wpuszczac rybek na "rympał" haha

Mam akwarium już mocno "pracujące z tymi wszystkimi bakteriami - zaznaczam że nigdy w życiu nie mierzyłam parametrów wody :( i nawet nie wiem co z czym, chcę się pozbyć mojego starego "środka" z akwarium i założyć Malawi. Oczywiście w filtrach mam mnóstwo starych bakterii i nigdy nie czyszczę ich dokładnie zeby zostawić trochę flory. Powiedzcie mi proszę jak długo mam czekać na unormowanie tych wszystkich parametrów? I czy w moim przypadku potrzebna jest ta woda amoniakalna?

Opublikowano
Fajnie że znajdzie się zawsze coś interesujacego w Waszych wpisach :) mam pytanko ( a nie chcę wpuszczac rybek na "rympał" haha

Mam akwarium już mocno "pracujące z tymi wszystkimi bakteriami - zaznaczam że nigdy w życiu nie mierzyłam parametrów wody :( i nawet nie wiem co z czym, chcę się pozbyć mojego starego "środka" z akwarium i założyć Malawi. Oczywiście w filtrach mam mnóstwo starych bakterii i nigdy nie czyszczę ich dokładnie zeby zostawić trochę flory. Powiedzcie mi proszę jak długo mam czekać na unormowanie tych wszystkich parametrów? I czy w moim przypadku potrzebna jest ta woda amoniakalna?




To koleżanko masz 60% załatwione.

Rozumiem że te 300l szkiełko jest żywe i coś tam pływa.

W takim przypadku nic nie musisz uruchamiać i WA jest ci nie potrzebna bo masz od dawna dojrzałe biologicznie akwarium ( tak zrozumiałem).

Jeśli tak jest to odlewasz do kubła czy miednicy wodę z akwarium i przekładasz tam filtr oraz wlot i wylot filtra kubełkowego jeśli jest. To sobie tak musi stale pracować i mielić wodę by filtracja biologiczna nie zamarła, a w tym czasie spokojnie wylejesz resztę wody i zrobisz przemeblowanie pod Malawi. Pamiętaj o podkładkach pod kamienie by nie leżały na piasku i jak wlejesz nową wodę to koniecznie daj uzdatniacz wody kranowej ( może być chlorowana) a po 15 minutach powracasz z tych cały czas pracującymi filtrami do Malawi. Ustawiasz parametry wody jeśli w ogóle będzie potrzeba ale niestety do tego już potrzebne są testy kropelkowe - spokojnie to proste i od razu sama opanujesz a jakby co koledzy pomogą .


witaj w klubie Malawi

od razu możesz wpuszczać pyszczaki. :D :D

ewentualne zmiany lub zwiększenie filtrów zrobisz bezboleśnie po przenosinach.

powodzenia

Opublikowano

Dzięki śliczne deccorativo :* do końca mojej przygody ze zmontowaniem tego wszystkiego jeszcze długa droga; wiem już "teoretycznie" jak zrobić tło i że trzeba styropian na spód i takie tam :) a akwarium "baniak" jak mówicie chcę większy; filter mam kubełkowy zewnętrzny.

Niewiem tylko czy konieczny będzie drugi, wewnętrzny, bo piszecie o dwóch. A ja zawsze miałam tylko jeden i rybki nie wykazywały oznak słabości :) ale pyszczaki może mniej odporne?

Na razie muszę jak najwięcej informacji zebrać :D wszystko w notes :D poukładac w głowie i zrobić "elegancki" wystrój moim nowym rybkom, a potem najgorsze - woda :D ale z Wami dam radę :)

Opublikowano
a akwarium "baniak" jak mówicie chcę większy; filter mam kubełkowy zewnętrzny.

ale z Wami dam radę :)



To jeszcze prościej masz już 90% załatwione.

Planuj zakupuj i wyposażaj nowe większe "szkiełko" ( tak też piszemy) i tu idz na maxa a jak wszystko będzie gotowe zalane z uzdatniaczem jednym ruchem przełożysz filtr kubełkowy do nowego lub tylko sam wkład ceramiczny do kaseciaka w nowym baniaczku.

  • Dziękuję 1
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Parametry wody w kranie

Woda ze studni ph 6 kh 3 tzn tak jak pisałam kolor zielony odrazu po 3 kroplach bez zmiany koloru

proszę o podanie co was jeszcze interesuje to zmierzę

-- dołączony post:

prosze o rade

-- dołączony post:

czekam na odpowiedz

Opublikowano
Parametry wody w kranie

Woda ze studni ph 6 kh 3 tzn tak jak pisałam kolor zielony odrazu po 3 kroplach bez zmiany koloru

proszę o podanie co was jeszcze interesuje to zmierzę



Beatko podaj na początek:

1/ Jakimi testami dysponujesz - marka lub najlepiej foto ze smartfona

2/ Zmierz możliwie wszystkie parametry wody kranowej istotne dla akwarystyki pyszczakowej:D czyli testy kropelkowe


pH z zakresu 7,4-9

NO2

NO3

Kh

GH

Nie są istotne pomiary Fe.

Jeśłi dysponujesz jedynie testami paskowymi typu 6 in 1 to nie podawaj wyników bo są nie wiarygodne to tylko wskażnik poziomu a nie pomiar.

Opublikowano

mam kropelkowe ph i kh tropicala , no3 zooleka i jest 0

ph 6

kh 3

gh podobnie sie zachowuje 3,4

no3 0

-- dołączony post:

próbowałam do miednicy z wodą wsadziłam

wapienie odczekałam 2-3 dni i podniosło ph do 7,4 nie sprawdzałam jak sie zachowuje gh i kh

-- dołączony post:

PIASEK KORALOWY, WAPIENNY 30KG ___ Sprawdz jakość! (4681491376) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/46/81/49/13/4681491376@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@46/81/49/13@@AMEPARAM@@4681491376


myślałam kupic coś takiego na podłoże wymieszałabym to z piaskiem kwarcowym

Piasek kwarcowy 0,5-1,2 Najtaniej na Allegro (4765544223) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img12.allegroimg.pl/photos/400x300/47/65/54/42/4765544223@@AMEPARAM@@12@@AMEPARAM@@47/65/54/42@@AMEPARAM@@4765544223


pół na pół i może to też by mi ph podniosło

co myślisz o tym

Opublikowano

No sama widzisz że dając dużo wapieni woda sama wchodzi na Malawi.

Masz super wodę dla Malawi.

Jest miękka jak w jeziorze Malawi a pH podbijesz wapieniami ewentualnie dodasz 1 płaską łyżeczkę od herbaty na każde 100l wody preparatu

Seachem Malawi/Victoria Buffer

to podnosi pH wody o 0,2 oraz KH o 2 stopnie niemieckie.

W zupełności wystarczy jak osiągniesz takie pH 7,6 - 7,9


Świetnie myśłisz o takim podłożu wapiennym jak bufor dla wody.

To co proponujesz jest OK.

Rozważ jednak nieco inną możliwość znacznie tańszą bo 30 kg takiego podłoża wystarczy na to co planujesz.


BIALY JAK SNIEG PIASEK WAPIENNY DO AKWARIUM MALAWI (4758984914) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/47/58/98/49/4758984914@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@47/58/98/49@@AMEPARAM@@4758984914



jeśli chcesz by podłoże faktycznie było białe jak śnieg, ewentualnie bardziej szare wtedy

to co wybrałaś sama lub to zupełnie ciemne




albo mieszanka obu .

Raczej już nie dawaj piasku kwarcowego bo tylko dużo zbędnej krzemionki wprowadzisz a to = okrzemki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 6 cm grubości. I tak, jest z płyty wiórowej. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.