Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam chciałem zasięgnąć porady gdyż chciałbym się zabrać za zrobienie filtra narurowego opartego na kuble ehime 2260 oraz pompie Grundfos ALPHA2 25-60 180.


Obecnie jest


Obecnie posiadam jako biologa eheim 2260 oraz jako mechanika eheim 2226 lecz denerwujące jest byczenie jakie wydobywa się z 2260 i problemy z odpowietrzaniem 2226 po czyszczeniu. Baniak to 450l 150/40/60 postawiony na szafce 90cm, węże zasysające mają po 150cm długości a wylotowe po 250cm, dlatego też przepływ w filtrach jest sporo niższy niż deklarowany przez producenta ( niestety nie mam jak zmierzyć). Rury wlotowe w akwarium posiadam 16mm i 20mm na zasysające to 16mm i 32mm, są to pex-y zamocowane za tłem styropianowym wiec muszą zostać.


Co ma być


Tak wstępnie myślę by połączyć rury zasysające trójnikiem 16/32/32 dać to do korpusu rurą 1 cal, następnie z korpusu do pompy a z pompy do kubła tez 1cal, na wyjściu z kubła dać trójnik i połączyć wloty 32/20/16. Tak miało by to funkcjonować lecz miło będzie jak koś by potwierdził mój tok myślenia bądź dał jakieś sugestie odnośnie przerobienia instalacji.

Opublikowano

Witam ponownie widzę ze temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiec dopiszę trochę rzeczy i dam schemat jak ma to wyglądać. Niestety jest dość ciasno bo miejsca w szafce mam mało(w80 g80 s60 ) a dodatkowo chce by wszystko było na rurach 32mm. Zmuszony jestem też całą instalację zrobić na boku szafki wiec mam do dyspozycji 80cm wysokości i 60 szerokości.


Od góry będzie szło zasilanie z akwarium (jak już wcześniej pisałem jest to rura 34mm oraz 16mm) połączone będzie to trójnikiem, następnie będzie zrobiony kran z szybkozłączem do podmianek i odpowietrzania. Tylko cały czas zastanawiam się jak połączyć węże z rurą pp by było to demontowane i w miarę tanie.


Następnie będzie dany trójnik by woda przez prefiltry szła równolegle, oczywiście na filtrach zawory zamykające z półśrubunkiem, kolejno zejście w dół połączenie i wprowadzenie do pompy a później z pompy rozdzielenie na trójniku i jeden koniec wraca na rurce 16mm do akwarium a drógi na rurce 32 do korpusu.


Zarówno na zasilaniu jak i na powrocie dam prawdopodobnie po zaworze zamykającym by móc w razie W bez problemu zdemontować jak i modernizować instalację.


Czekam na uwagi i podpowiedzi czy dobrze kombinuje puki nic nie sklejałem:P

post-11339-14695718101111_thumb.jpg

Opublikowano

Strasznie kombinujesz kolego. Po co ten trójnik na boki? Woda powracająca do akwarium musi wychodzić bezpośrednio z pompy żeby podnieść słup wody. Troszkę niejasny jest dla mnie ten rysunek...


Zrób tak jak ja, a mianowicie... Woda z akwarium wchodzi do pierwszego korpusu (mam ich 3 w sumie) gumowym wężykiem (nie pamiętam średnicy) podłączonym cybantem do zaworu kulowego z końcówką od węża. Poszczególne korpusy są ze sobą połączone szeregowo na sztywno śrubunkami 1/2 cala potem jest kolanko żeby "zagiąć" filtr na kolejną ściankę i na końcu pompa z założonym zaworem kulowym żeby, w razie czego jak będę spuszczał wodę, można było zostawić zalany filtr lub żeby wyczyścić czy rozebrać filtr bez spuszczania połowy wody z akwa. Ja dałem trójnik przed pompą jeszcze bo chciałem mieć spust wody wygodny ale nie używam tego wcale bo nie bardzo chce to działać :P poza tym że odkręcenie "tego" konkretnego zaworu powoduje zasysanie powietrza do pompy. Gdybym teraz to poprawiał to dałbym trójnik za pompą na zasadzie że zakręcam wylot do akwarium a odkręcam do kubełka/łazienki i spuszczam wodę.


Musisz wziąć pod uwagę że trzeba wymusić obieg wody w dół takiego korpusu bo jak go zasypiesz ceramiką to woda będzie przepływać tylko po górze (dajesz rurkę przez 3/4 korpusu podłączoną z grubsza do czapy korpusu). Nie bardzo rozumiem po co ci ten kran na początku i potem trójnik? Zajrzyj tu: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=24366 starałem się dojść jak zbudować filtr z beczki ale stanęło właśnie na pompie cyrkulacyjnej i korpusach i dzięki pomocy kolegów z fawy udało się. Zrezygnowałem z pomysłu posiadania możliwości odłączenia korpusów od pompy i połączyłem wszystko na sztywno. Pamiętaj dobrze wszystko skręcić żeby nie zasysało nigdzie powietrza lewego bo będzie głośno pracować a pompa będzie się niepotrzebnie grzać. Jak coś to pisz może uda mi się jakoś podjechać i pomóc w budowie... Chętnie też pomogę ci przez forum :D

-- dołączony post:

Poza tym jak dasz korpusy i pompę to wystarczy nie musisz dawać już kubełka (chyba że jako dodatkowy biologiczny ale oddzielnie poza układem pompy). Sama pompa ma 3,07 m3/h na najwyższym biegu to pewnie na 1-szym ma ze 2-2,5 m3/h

Opublikowano

Pewnie ze mozna wstawic jeszcze jeden korpus, nawet powinno sie.

Moze byc nawet pusty (lub odrobina waty owinieta na rurke po starym korpusie) zamontowany przed pompa.

Opublikowano

ja to widzę tak : pierwsze 2 jakieś tam mechaniczne , ten jeden za pompą też mechaniczny, a te dwa kolejne to fbf20 i grys koralowy wymieszany z matrixem też 20

-- dołączony post:

ale dlaczego powinien być jeszcze jeden korpus skoro są 2 prefiltry?

Opublikowano
  skresz napisał(a):
Zarówno na zasilaniu jak i na powrocie dam prawdopodobnie po zaworze zamykającym by móc w razie W bez problemu zdemontować jak i modernizować instalację.



Zupełnie nie potrzebne dodatkowe zawory które tylko zawężają przepływ w układzie. W zupełności starczą zawory które już masz zamkną wsio na co masz ochotę. Jeżeli chodzi o kubełek z ceramiką to fajny pomysł ale dałbym go jako pierwszego za mechanikami. Oczywiście z równolegle zamontowanym bypassie. I pytanie gdzie jest pompa ? Bo jak przed mechanikami to strasznie zły pomysł , ponieważ wcześniej czy później wpadnie do niej piach i kwestia czasu jak ja szlak trafi.

Opublikowano

Czy to co jest oznaczone czerwoną kropką to pompa?

Jeżeli tak to zdecydowanie dałbym ją z jednym prefiltrem i przed trójnikiem bo jak wiadomo nie od dziś pompy bardziej tłoczą niż ssają więc nawet przy niewielkim zabrudzeniu prefiltrów będzie jej dużo trudnie zasysać wodę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.