Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z powodu wielu zapytań na priv postanowiłem opisać jak rozwiązałem symulacje wschodu i zachodu słońca u siebie w zbiorniku, nie będę opisywał jakie mam oświetlenie ponieważ moduł ten można podłączyć pod dowolny odbiornik LED (naświetlacz, belka oświetleniowa, taśma itp.) Do zmontowania całego urządzenia nie jest potrzebna lutownica ponieważ moduł BT-4 ma wlutowane zaciski montażowe.




Symulator oparty na module BT-4 firmy IBIS z Krakowa dostępny do zakupu tutaj:

http://www.ibis.krakow.pl/miekki_start_bt4.html

do pełnej automatyki będzie potrzebny programator czasowy, np. taki:

Programator czasowy Timer cyfrowy LCD na szyne (4408732897) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/44/08/73/28/4408732897@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@44/08/73/28@@AMEPARAM@@4408732897



trochę teorii:

napięcie zasilania – od 5V do 27V DC

pobór prądu (maks.) – 40 mA DC

temp. pracy – 0 …. 60°C

zakres ustawianej mocy – 0… 100%

czas rozruchu – ustawiany od 1 do 99 minut

prąd maksymalny – 10A przy temp. otoczenia 25°C

7A przy temp. otoczenia 60°C

20A z zewnętrznym radiatorem


Moduł ma możliwość regulacji 3 parametrów za pomocą dwóch przycisków znajdujących się na przednim panelu:


MAKSYMALNA MOC KOŃCOWA ODBIORNIKA od 1 do 100%

OKRES STARTU/STOPU od 1 do 99 minut

WYBÓR SCENARIUSZA: 1-miękki tylko stop, 2-miękki tylko start, 3-miękki start i stop

attachment.php?attachmentid=4804&stc=1&d=1407102630


PODCZAS PRACY MODUŁ NIE WYDAJE ŻADNYCH DZWIĘÓW, PO WYŁĄCZENIU ZASILANIA PAMIĘTA WPROWADZONE PARAMETRY, PODCZAS SCIEMNIANIA NIE POWODUJE MRUGANIA LEDÓW



OPIS ZDJĘCIA TYŁU MODUŁU (miejsca zacisków montażowych)

1 – MINUS OŚWIETLENIA LED

2 – PLUS OŚWIETLENIA LED

3 – MINUS ZASILANIA

4 – PLUS ZASILANIA

S – IMPULS WYZWALAJACY



Moduł podłączamy do zasilania oraz do świetlenia LED wg fotografii, zaciski sygnałowe podłączamy do zworki zwartej w programatorze czasowym wg fotografii poniżej.


Teraz wystarczy tylko zaprogramowac timer, ustawiamy 1 program:

ON – godzina rozpoczęcia rozjaśniania LED (czas rozjaśniania ustawiony w module)

OFF – godzina rozpoczęcia sciemniania LED (czas taki sam jak dla rozjaśniania)

KONIEC 


1 moduł służy do zasilania jednego kanału LED, jeżeli mamy np. naświetlacze biale, niebieska i czerwona tasmę , możemy wszystko podłączyć równolegle do modułu i wszystkie urządzenia LED będą się sciemniały jednoczesnie. Jeżli chcemy aby dane kolory lub inne odbiorniki LED były sterowane niezależnie jeden od drugiego potrzeba podłączyć każde z urządzeń LED do osobnego modułu BT-4.


PROPOZYCJA PODŁĄCZENIA:

moduły naświetlające SAMSUNG + taśma czerwona + taśma niebieska

SAMSUNG + taśma czerwona podłączona do modułu BT-4

Tasma niebieska podłaczona bezpośrednio do zasilacza

Po rozjaśnieniu wszystkie LED swieca razem, po sciemnieniu swieci tylko tasma niebieska jako oświetlenie nocne


MOJE ROZWIĄZANIE:

oświetlenie LED włącza się o godz 8.00 do godz 9.30 powoli się rozjaśnia do osiągnięcia 100%

o godz 12.00 włączają się dwie świetlówki i oświetlenie LED zaczyna się ściemniać do całkowitego wyłączenia o godz 13.30

świetlówki poprzez nagrzewanie się ogrzewają wodę dzięki temu nie używam grzałki (temp w akwa utrzymuje się zawsze na poziomie 26-28 stopni C)


o godz 18.30 oświetlenie LED zaczyna się rozjaśniać i o godz 20.00 świeci w 100%

o godz 20.30 wyłączają się świetlówki

o godz 21.00 zaczyna się ściemniać oświetlenie LED i o godz 22.30 rybki idą lulu


takie rozwiązanie działa u mnie od ponad roku (najpierw z belka LED, obecnie z naświetlaczami SAMSUNG) i jak do tej pory nigdy nie było awarii ani zadnych problemów pomimo dość czestych spadków napiecia oraz wylaczenia pradu.

post-14853-14695717960243_thumb.jpg

post-14853-14695717963013_thumb.jpg

post-14853-14695717965093_thumb.jpg

Opublikowano
Jeżli chcemy aby dane kolory lub inne odbiorniki LED były sterowane niezależnie jeden od drugiego potrzeba podłączyć każde z urządzeń LED do osobnego modułu BT-4.



Wtedy chyba jednak lepiej kupić jakikolwiek programator RGB bo koszta już trochę za duże. Świetna recenzja jak zaczynałem z oświetleniem właśnie zastanawiałem się nad tym połączeniem.Jednak wybrałem kontroler ms35.


Mnogość rozwiązań tego samego problemu pozwala na to że każdy znajdzie coś dla siebie.

Opublikowano

Dzięki Rebelde, po Twoim poście kupiłem dwa moduły i po wieelu próbach udało mi się podłączyć pod LEDy i odpukać ale dziś rano wszystko włączyło się tak jak powinno :)

Niestety jeden moduł mi się popsuł bo kable źle przyłączyłem - wyświetlacz albo inaczej mówiąc wejścia 3,4,5,6 fukcjonują ale coś się stało przy 1,2 więc jakby jakiś majsterkowicz był zainteresowany mogę sprzedać za mniej niż 50% czyli po 40 PLN . . .


pozdr

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.