Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zawsze staram się podchodzić możliwie naukowo do akwarystyki.

Nie wiem Grzesiu co to znaczy to prawie dla AqC2000 z kagańcem i bez kagańca. Wiem że bez kagańca w kaseciaku na wylocie z tej rurki peszel mam 1800 l/h - bo mierzyłem, a siła wytrysku jest imponująca. I ja i Seba zgodnie byliśmy tym zaskoczeni a on chyba trochę sprzętu zna i nie jeden wytrysk widział:twisted: . To tyle o głowicy.

Powierzchnia czołowa gąbki w kasecie to 10x40 cm czyli 400cm2 ,a typowej gąbki okrągłej fi7 x 10cm zakładanej jako mechanik ok 260cm2 tak więc gąbka w kasecie tak o 40% słabiej przysysa niż ta okrągła. Nigdy też nie zauważyłem by przyssało mi rybę, ale moje są dorosłe i duże. Co prawda mam dwa rodzaje wlotów w dwu kasetach. W jednym gdzie pracuje AqC2000 jest swobodny po całej powierzchni gąbki , a w drugim ten wlot szczelinowy z trzema wąskimi szczelinami na całej wysokości wlotu, ale tu pracują dwa a nawet częściej jeden Hydor Pico 1200.

Oczywiście liczę na zbiorową mądrość kolegów i jak będzie tu pracowało tak ze 100 kaseciaków:D to będziemy dokładnie wiedzieli czy przysysa czy też nie przysysa:rolleyes:


Po konsultacji z Londynem:D ulepszyłem konstrukcję filtra kasetowego tak że nikomu już najmniejszej rybki nie przyssie:D

Podałem wytyczne koledze który właśnie będzie budował taki filtr kasetowy i czekam na jego opinię. Konstrukcja filtra kasetowego została dostosowana do najcichszych i bez wibracji jak AqC2000, o elektronicznie regulowanej wydajności od 50% do 100% z funkcją karmienia ryb ( stop 10 min) pomp Jebao DC 3000 aż do DC12000 - a więc do baniaczków tak od 150cm do 3m i więcej. Ale to już wyższa szkoła jazdy no i koszt, natomiast postęp i możliwości dalszego rozwoju konstrukcji ogromne.

Ale nie planuję u siebie takich wymiarów.

Opublikowano
Piotrze woda amoniakalna wysłana.

Moim zdaniem wszystko zrobiłeś bardzo dobrze i nie ma obaw o zasysanie ryb.

Już natomiast widzę jaką im frajdę zrobiłeś tą grotą pod spodem i szczelinami.

Co prawda nie widzę czy zasys jest tylko dołem i górą przez skimmer czy też na całej powierzchni ale nawet narybek sobie poradzi. U mnie potrafił w kasecie z AqC2000 przedostać się aż do komory pompy i przez 2 tygodnie unikać zassania przez sam wlot głowicy.

Jedynym minusem twojego rozwiązania jest IMHO ten skimmer ukryty bez dostępu do niego filmu bakteryjnego, no ale coś za coś. Oczywiście nawet na otwartym zbiorniku nie działa on tak dobrze jak fabryczny Eheim, ale u mnie zawsze jak wyjmuję gąbki do płukania widzę efekty pracy tego "skimmera".


Przede wszystkim dziękuję za wysyłkę WA. Czekam na nr konta na PW :)

Wloty do kaseciaka są umieszczone zgodnie z ostatnią koncepcją standardowego modelu ;)

Dopóki nie będę miał rybek dopóty nie będę wiedział czy te szczeliny będą wystarczające do zbierania syfu choć moim zdaniem mają powierzchnię podobną do powierzchni kratek. Dla pewności obłupałem granit na górze i dole prawie do samej krawędzi kaseciaka.

f66e705ea2a77f7e822fa51193e93641.jpg

Przy okazji skasowałem szczelinę w łączeniu obudowy kamiennej kaseciaka. Nie będąc skromnym podoba mi się uzyskany efekt i jestem z siebie dumny ;)

Przed:

820f07652ac91bab9f221cbcf3809153.jpg

Po:

f54840cf68d132b0cd2c9ca43c362d1f.jpg

0713a51b3f4a2edd26b0169c65444c71.jpg

Jak by kogoś interesowało do szczeliny napchałem przezroczystego kleju Soudal Crystal i posypałem tłuczonym granitem, lekko go przyklepując. Nadmiar spłukałem delikatnie wodą.


Teraz czekam na wyschnięcie szyby za kaseciakiem jak i samego kaseciaka na zewnątrz. Jak wspominałem, maluję aby uzyskać jak najciemniejszą grotę. Zastanawiam się czy "na podłodze" groty dać piasek czy może jakiś kawałek granitu. Ale to jeszcze sprawdzę.

Jutro ambitny plan włożyć wszystko spowrotem do akwa, nasypać piasku (Kreisel z Casto) i zalać w końcu wodą. I czekać na WA :)

Trzeba zacząć czytać o proponowanych obsadach i pokazać żonie rybki, niech sobie wybierze kolory ;) Oczywiście pod moją kontrolą aby nie było jakiegoś miksu roślinożercy z mięsożercą. :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Bardzo fajnie to wygląda:) i chyba podbiorę patent od Ciebie zamiast kombinować z kaseciakiem na tylnej ścianie (ale u mnie to póki co praca koncepcyjna...)

Opublikowano

Dziś doszła WA (jeszcze raz wielkie dzięki dla deccorativo), akwarium zalane, testy pomierzone. Czas zacząć na poważnie wybór obsady i czytanie odpowiedniego działu :)

Tak przy okazji z 297 litrów brutto weszło tak naprawdę 185 litrów wody.


Wysłane z telefonu

Opublikowano
Dziś doszła WA (jeszcze raz wielkie dzięki dla deccorativo), akwarium zalane, testy pomierzone. Czas zacząć na poważnie wybór obsady i czytanie odpowiedniego działu :)

Tak przy okazji z 297 litrów brutto weszło tak naprawdę 185 litrów wody.


Wysłane z telefonu



Piotrze pamiętaj o kolejności:

1/ uzdatniacz wody wodociągowej chyba że jest własne ujęcie wody pitnej.

2/ WA

3/ Prodibio Biodigest

4/ filtr 24/7, temp 26C , co i ile jest ceramiki?, światło zbędne.


Masz 17 dni na wybór obsady i jej zakup:D

powodzenia


PS jak ty tak dokładnie wyliczyłeś tą wodę netto:?: ale gratuluję że nie wlałeś WA dla brutto.:D

Opublikowano

Prawie taką kolejność zastosowałem, tylko pkt. 4 był na początku bo skończyłem wodę nalewać i sprzęt instalować koło 20 a potem kolacja, mniejsze do łóżka, film ze starszym i zacząłem pomiary i start koło północy więc woda była już nagrzana. :)

Ceramika to litr Matrixa co i tak jest ilością trochę nad wymiar :)

A wodę wyliczyłem prosto - wiaderkując ;) Konkretnie użyłem 10 l. kanistra. Lubię wiedzieć ile dokładnie wody mam w akwa. Choć do większego chyba bym wodomierz podłączył na wężu ;)


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Akwarium zalane wodą i WA od 8 dni. Testy:

PH, GH i KH Zooleka

NO2 i NO3 Sera

NH4 JBL seria 003

166fad3d25baa5aafe2a4310c1ae4b6a.jpg

Nie do końca wiem jak zinterpretować wyniki na NO2 i NO3... Choć dziś testy sprawdzała żona i ich wynik kolorystyczny jest najbardziej prawidłowy ;)

Po 4 dniach NO2 wzrosło a NH4 zmalało. I to jest OK. Natomiast dziś NO2 wygląda tak samo (choć kolor jest ciut jaśniejszy niż te 0,3) a NH4 i NO3 na tym samym poziomie (przy czym kolor NO3 też raczej jaśniejszy niż te 12,5). Myślicie, że coś nie do końca jest ok z testami na NO a w szczególności na NO3? Mam jutro udać się do sklepu po JBL? Bo na mój słaby rozum NO3 powinno już wzrosnąć.


Swoją drogą - dopóki nie zalałem zbiornika, wszystko robiłem na spokojnie a po zalaniu nie mogę się doczekać kiedy wpuszczę rybki :)



Wysłane z telefonu

Opublikowano


Swoją drogą - dopóki nie zalałem zbiornika, wszystko robiłem na spokojnie a po zalaniu nie mogę się doczekać kiedy wpuszczę rybki :)



Wysłane z telefonu



Piotrze jesteś typowym przykładem i jak ktoś pisze na początku że on się nie śpieszy i może długo poczekać aż akwarium dojrzeje to z góry nie wierzę. Wasze żony mają łatwiej - kpią z was że jeszcze tam nic nie pływa.

Wracając do meritum.

Wszystko idzie planowo więc na 17-18 dzień od startu możesz zamawiać ryby.:D a może i wcześniej tak na 14:shock:


Ponieważ moje wpisy nie są kierowane do starych repów malawijskich ( w jak najbardziej pozytywnym tego znaczeniu) a zawsze do młodych adeptów Malawi co tych pierwszych drażni, to nie potrafię zinterpretować tych wyników z prostej przyczyny - nie znam testów Sery, Saliferta, Seachema, Zooleka i innych których nie wymieniłem.

Więc jak piszę młodemu że musisz kupić test kropelkowy JBL NO3 to nie dlatego że jest na świecie tylko ten jeden i nie jest to reklama , a dlatego że go znam i mogę w ciemno interpretować wynik - takie moje wygodnictwo;) . No i po to by nie kupił JBL 6in1 paskowych.


Masz wysoki poziom startowy azotanów ( czekają cię wielkie podmiany wody i mierny efekt) więc wzrost o 5 mg/l NO3 na razie jest nie widoczny bo siedzi w tych 12,5 mg/l NO3 startowych. Nie wiem co na skali Sery jest następne po 12,5 mg/l. i dziwi mnie taka precyzja pomiaru. W JBLu jest 10 a potem 20.

Testy są dobre i nie kupuj żadnych tylko spokojnie czekaj i wybieraj obsadę i miejsce zakupu.:D

Natomiast już bym rozważał strategię walki z azotanami czyli:

- zakup albo Purigenu i umieszczenie pod pompą w kasecie

-albo jak byłeś przewidującym i zrobiłeś w kaseciaku 8-mio centymetrową komorę chemii to blok absorbera i za 38zł zakup 1 litra złoża Purolite A520E = spokój z no3 miesiącami i takież podmianki wody.

Jak będą ryby to wpraszam się na tą obiecaną kawę:D

Opublikowano

Domyślam się, że jestem typowym przykładem :) Dlatego z nieba mi spadłeś ze startem na WA jak iz samą wodą :) Zresztą, z kaseciakiem również bo moja pierwsza przygoda z kubełkiem to ciurkająca woda spod uszczelki. No i praktycznie prawie 100% brak widocznych sprzętów w akwarium (wyloty od pomp trochę widać). A i blok absorbera jest rozważany bo jest na niego miejsce.

Ryby już wybrane, standardowa, kolorowa obsada, aby i żona się zakochała (pokolenie F1 z TanMal). Choć już wczoraj stwierdziła, że pasuje jej akwarium w miejscu gdzie stoi a jak będą rybki to będzie fajnie. I się pytała o jakieś bajeranckie oświetlenie. Nie wiem o co jej chodzi, może o nocne, ale jest dobrze :) Acha, moja nie kpi że nic nie pływa bo jej wytłumaczyłem, że musi woda dojrzeć :)

Co do testów, Zooleka dostałem "w spadku" razem z akwarium, No2 i No3 pożyczył mi sąsiad a NH4 kupiłem. Dlatego są jakie są.

Rybki, jeśli testy to potwierdzą, będę chyba zamawiał na 15.09. W każdym bądź razie jak będą to ponowię zaproszenie na kawę na PW :)


Wysłane z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.