Skocz do zawartości

Przesiadka na malawi


Przepol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Z powodu braku czasu planuje zmienić Holendra na Malawi.

Odpadnie mi dużo rzeczy z pielęgnacji na czym mi najbardziej zależy.



Opis:

Akwa 95x40x45 - 172 litry

Oświetlenie 3*39W (zostanie jedna i pewnie 2,3 żarówki led dla blików)

Filtracja - tetra 700 + unimax 500

grzałka

falowniki koralia nano x2

w obudowie zamontowane wentylatory + automatyka do schładzania akwa


Planowany wystrój - czarne tła, biały piasek, czarna skała (łupek lub coś podobnego)


Planowana obsada - Pseudotropheus Saulosi 2+6


Rośliny - może nie lub nurzaniec śrubowy lub anubias nana w minimalnej ilości


Na przesiadkę będę miał starą wodę którą zmieszam z kranowitem i w pełni działające dwa kubełki.


Po przesiadce planuje zarybianie po około 1 tygodniu po sprawdzeniu testami wody. (filtracja oczywiście nie wyłączona na czas zmiany aranżacji - przełożona na wiadro- filtr)


Później normala obsługa akwa - podmiany co tydzień 25 % i dolewka kranowitu.


Mój kranowit - ph około 8, kh - 16, gh - 25+, NO3 - 0

Woda czysta ale twarda


Proszę o komentarz które pozycje są ok a które wymagają zmiany.


W tym momencie holender zajmuje za dużo czasu ... osmoza,przycinki , korekta parametrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie zacytować fragment książki Ad Koningsa


"Podłoże nie powinno być białe"


Musze sie przyznac sam mam takie a tylko dlatego ze sie naczytałem mylących komentarzy i podpowiedzi, jestem na etepie ze tak powiem przebudowy mojego Malawi pierwsze co zrobie to zmieniam piasek !!!!!!!!!!!!!!!!! to był chyba najwiekszy bład biały piasek patrzac na akwaria wielu Malawistów juz wiem gdzie popełniłem błąd pozdro 3mamy kciuki :D Powodzenia


P.S Popatrz sobie na podłoże w akwariach np.Stana Crava czy Piwka :D Mistrzostwo :D (oczywiście nie tylko podłoże)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zobaczysz, że białe podłoże jest trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Na takim piasku widać jak na dłoni każdy farfocel, każdy przegniły listek, każde gówienko. Czy jest to miłe dla oka? Na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć. Ze swojej strony mogę doradzić Ci podłoże z piasku budowlanego na którym tych nieczystości nie widać tak mocno jak na białym piasku. :) Jest to pomocne, bo pomimo planów ustawienia idealnej cyrkulacji i kupowania stu falowników i tak przez niezbyt fortunne ustawienie kamieni trafia się martwy punkt i za cholerę nie dajemy rady wymieść z niego brudu. Ciemniejsze podłoże (żółte) poprawia nam estetykę. Przechodziłem przez różne piaski i wiem, że białego nigdy więcej.


Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem - w obi paczka piasku o granulacji 0,8 - 1 kosztuje 8 zł - mam go sporo w piaskownicy córki to może sprawdzę jak wygląda pod wodą na żywo.


Z drugien strony odmulenie dna ciężkie nie jest. Na strychu mam 2 falowniki koralii nano 900 l/h, 1 głowice aquella 1000 l/h - zobaczymy. Mam też wiadro żwiru 2-4 mm i zastanawiam się czy nie dorzucić do piasku. Każda rada mile widziana - posiadam duże doświadczenie z akwarium ale małe z biotopem malawi. Planuje poświecić 1 h tygodniowo na pielęgnacje (nie liczę karmienia i czyszczenia kubła raz na 6 miesięcy - dlatego lubię 2 kubły - czyszczenie na zmianę). Po głowie "chodzi" mi podmiana automatyczna albo ciągła - z ciągłą miałbym najmniejsze koszty.


Zastanawiam się nad obsadą:

Na pewno zostanie saulosi ale zastanawiam się czy jeden harem normalny a drugi coral - będzie wyglądało jak 3 gatunki, młodych nie chcę odchowywać.


A z drugiej strony znalezienie ryb F1 i w przypadku nadmiaru młodych myślę że bez problemu znalazł bym nabywce.


Mieszkam w Wieliczce i w tym mieście jest jeden hodowca pyszczaków który nawet sprzedaje na giełdzie zoologicznej w Krakowie. Nie wiem natomiast jak dba o chów wsobny..... wiem natomiast że młode pyszczaki od niego panicznie boją się światła oraz że do 200 litrów polecał mieszaninę 4 gatunków młodych po 10 szt a co przeżyje dobierze sie w haremy...


Zastanawiałem się nad zakupami we Wrocławiu - w sumie jestem tam raz na dwa tygodnie ....


Biorąc pod uwagę koszty holendra to malawi wychodzi tanio .... bardzo tanio.


Jakie polecacie światło - mam zużyte świetlówki z holendra : 39 wat , temp - 10000K (aquarelle) 6500K, 5000 K, 3000K - philips

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zobaczysz, że białe podłoże jest trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Na takim piasku widać jak na dłoni każdy farfocel, każdy przegniły listek, każde gówienko. Czy jest to miłe dla oka?

Jakoś tego nie zauważyłem.

Wszystko zależy od ustawienia filtracji. Nie zrażaj kolegi zaraz na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem - w obi paczka piasku o granulacji 0,8 - 1 kosztuje 8 zł - mam go sporo w piaskownicy córki to może sprawdzę jak wygląda pod wodą na żywo.


Z drugien strony odmulenie dna ciężkie nie jest. Na strychu mam 2 falowniki koralii nano 900 l/h, 1 głowice aquella 1000 l/h - zobaczymy. Mam też wiadro żwiru 2-4 mm i zastanawiam się czy nie dorzucić do piasku. Każda rada mile widziana - posiadam duże doświadczenie z akwarium ale małe z biotopem malawi. Planuje poświecić 1 h tygodniowo na pielęgnacje (nie liczę karmienia i czyszczenia kubła raz na 6 miesięcy - dlatego lubię 2 kubły - czyszczenie na zmianę). Po głowie "chodzi" mi podmiana automatyczna albo ciągła - z ciągłą miałbym najmniejsze koszty.


Zastanawiam się nad obsadą:

Na pewno zostanie saulosi ale zastanawiam się czy jeden harem normalny a drugi coral - będzie wyglądało jak 3 gatunki, młodych nie chcę odchowywać.


A z drugiej strony znalezienie ryb F1 i w przypadku nadmiaru młodych myślę że bez problemu znalazł bym nabywce.


Mieszkam w Wieliczce i w tym mieście jest jeden hodowca pyszczaków który nawet sprzedaje na giełdzie zoologicznej w Krakowie. Nie wiem natomiast jak dba o chów wsobny..... wiem natomiast że młode pyszczaki od niego panicznie boją się światła oraz że do 200 litrów polecał mieszaninę 4 gatunków młodych po 10 szt a co przeżyje dobierze sie w haremy...


Zastanawiałem się nad zakupami we Wrocławiu - w sumie jestem tam raz na dwa tygodnie ....


Biorąc pod uwagę koszty holendra to malawi wychodzi tanio .... bardzo tanio.


Jakie polecacie światło - mam zużyte świetlówki z holendra : 39 wat , temp - 10000K (aquarelle) 6500K, 5000 K, 3000K - philips


Cieżko myślę przeliczyć czas który musimy poświęcić akwarium,jak coś trzeba zrobic to się robi nawet nieraz kosztem obiadu;-) Co do piasku to potwierdzam mam bardzo drobny biały kwarcyowy piach.Po pierwsze bardzo się "kurzy",po drugie przy mocnym oświetleniu widać ze ryby są troche zdezorientowane.W kotniku mam wymieszany obi z grysem koralowym w proporcji gdzieś 1:5,co daje fajny naturqny efekt.Natomiast juz kiedyś pisałem że chyba pójdę w całkiem ciemny kwarc.Musi być mrok! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dwójce małych dzieci inaczej się dzieli wolny czas w weekend - stety czy niestety:)


Nad czarnym kwarcem myślałem ale musi być piasek - pozostaje wybór białego lub zwykłego.


A co myślicie nad obsadą - mieszać czy nie mieszać ?


Aquarelle super podbijała czerwień na neonkach roślin choć zalatywała cukierkiem - zobaczymy jak będzie wyglądać.


Świetlówkę 39 wat planuje poprzesłaniać aby nie mieć światła na całej długości świetlówki.


Ze skał planuje jak najciemniejszy serpentynit wiec piasek dla kontrastu oraz kolor tylko od ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.