Skocz do zawartości

Wybór porządnego kubła do 300L


Androctonus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


czas najwyższy do kupna kubełka do mojego nowego zbiorniczka 300L.


Wiem, wiem, że to forum stricte poświęcone Malawi ale mimo wszystko zaryzykuję zakładając ten temat.


Nie mniej pójdę w Holendra z domieszką małej ławicy lub jakiś biotop ze sporą roślinnością i oczywiście ze stadem kirysków (ich braku nie wybaczy mi moja przyszła małżonka). Baniak będzie 300L, na 375L nie dostałem zgody ze względu na brak już miejsca (a szkoda :( ).


Zastanawiam się teraz nad 2 kwestiami. Pierwsza to porządna filtracja oraz możliwości z jej ustawieniem, druga to poprawna dystrybucja wszelkich nawozów i innych substancji w baniaku.


Zatem, nie wiem jaka będzie finalna obsada jednak chcę mieć spory zapas, jednak te 300L musi mi na dłuuuuugi czas wystarczyć (BARDZO duże wydatki finansowe/mieszkaniowe się szykują).


Filtracja mechaniczna: Eheim Pick Up 2012

Ogrzewanie w razie potrzeby: Eheim-Jager 150W (100W mam jeszcze w zapasie).


Mieszkanie dość ciepłe będzie.


Zawodnicy:

JBL e1501

Fluval 406

Eheim Professionell 3 2073/2075

Aquael Unimax 500

Tetra EX1200

Sera jakaś?


Jakimś chińczykom podziękuję. O SERAch nic nie wiem, Tetra wiadomo kiepskie recenzje, JBL też ponoć nie grzeszy jakością. Aquael sam nie wiem.


Budżet, nie jakiś specjalnie niski ale i nie wysoki. Powiedźmy +/- 600-800zł + ew. koszty wysyłki jeśli spoza Szczecina. Nie chcę więcej wydać ale nie chcę oszczędzać na wydajności i jakości wykonania. Chcę teraz zainwestować aby później nie wydawać kilkuset zł na filtry, przez kolejne 15 lat mam sporo wydatków co miesiąc :roll:


Mam jeszcze ok. miesiąca na ewentualne modyfikacje w zbiorniku przed skompletowaniem wszystkiego.


Druga sprawa, poprawna i skuteczna dystrybucja w zbiorniku. Kupić pompę cyrkulacyjną Koralię 900 czy może Tunze 6015 i gdzieś umiejscowić w zbiorniku. Koralia ma 900l/h ew. Koralia 1600l/h lub wyżej wymieniona Tunze ma 1800l/h.


Tak, będzie (uprzedzam ewentualne pytanie) instalacja CO2.


Dzięki.


Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad sumpem ale to pewnie do projektu z Malawi 600L.


Co do 300L dostałem propozycję na Tetrę EX1200 oraz na Eheim III Pro 2073 oraz z tego samego źródła co pierwszy Eheim to jeszcze koleś ma 2228 do sprzedania. Oba na gwarancji jeszcze po 3 lub 4 miesiące.


Co sądzicie?


Druga kwestia, czy cyrkulacja 1800l/h nie będzie robiła tajfunu w 300L?


PS: druga sprawa, że zastanawiam się jednak nad powrotem do Malawi w tych 300L :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i pomysł ale coraz bardziej jestem za tym aby kupić porządny kubeł i nie ceregielić się. Ktoś coś doradzi względem pierwszego posta?


Ewentualnie może i sumpa postawić już pod 300l? :D


Tyle, że musiałbym pomyśleć nad stelażem... Kubełek mimo wszystko mnie problemowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj jak myślisz o malawce to kup te dwa eheimy .będzie ok.Jak odchody będą zalegać dokupisz jakiś cyrkulator.Cyrkulacja w baniaku zależy od ustawienia kamulców więc nie ma sensu od razu kupować cyrkulatora.Zobaczysz po uruchomieniu filtrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, dawno tam nie byłem...   A jakieś składy kamienia, ogrodnicze? Na plaży to raczej otoczaki znajdziesz.
    • Jeśli Od Nową dalej zarządza Maurycy to prawie tak jakbym nigdy nie wyjeżdżał.   Z kamieniami jest wesoło, dobijam się do dwóch kamieniołomów ale na razie mnie totalnie olewają. Opcja B, pojechać na plażę i tam szukać, opcja C pojechać w góry. W Glendalough jest stary kamieniołom, można sobie nabrać granitu do woli, ale do kamieniołomu od parkingu są 3 kilometry piechotą w jedną stronę. 🤣 
    • A, jeśli kleiłeś na piankę, to powinno być OK, zawsze coś. Szkoda by było pracy, gdyby miało Ci połamać łączenia. To tło jest dość mocno wyporne, ale i sztywne, jak dobrze przygnieciesz kamieniami, powinno być OK. 👍 Pozdrawiam krajana również, ja prawie całe życie na os. Młodych, ale blisko bydgoskiego, a od kilku lat na początku Bielan, przy Od Nowie. 😉
    • No i musiał kurde wyłapać. 🤣  Kupno w budowlanym czystego silikonu w kraju, w którym ciągle pada* jest nierealne, każden jeden ma fungicydy, czyli do akwa się nie nadaje. Moduły tła są na dnie na wcisk i piankę a docelowo na gruzowisko, które je dociśnie.  *W sumie to zabawne, pochodzę z Mokrego  potem Złotoria i róg Bydgoskiego i Rybaków, dopiero teraz wyłapałem skąd jesteś, pozdrawiam kolegę krzyżaka. 😀
    • Bez obaw, to będzie bardzo wytrzymałe; kamieni na tej piance nie będziesz wieszał. 😜 Wycinając piankę, postaraj się zachować linie załomów tła przy łączeniach, wtedy będzie bardziej naturalnie wyglądało - ale i tak najważniejszy będzie właściwy dobór/zmieszanie farb. Na dno, które zrobiłeś z tła można nasypać trochę piasku, moim zdaniem da to ciekawy efekt sypkiego podłoża "wywianego" na tyle, że odsłoniło kamienie. 👍 I tylko się upewnię: przykleiłeś moduły tła na dno? 🥸
    • Dzięki @TomekT Tło na filtr ładnie zakryło dziurę, w tamtym kącie będzie pewnie największe gruzowisko, więc najbardziej zakryję te łączenia kamieniami.   Potem przyszedł czas na piankę i jej docinanie. Póki co wygląda mocno nienaturalnie, bo jest jak od linijki. Wolałem nie dawać zbyt dużo pianki na pionowe łączenia, bo nie wiem czy pod ciężarem betonu, którym będę je pacykował nie wezmą i się nie urwą. Dół spróbuję zamaskować jakimiś płaskimi kamieniami opartymi o tło. W kilku miejscach ściąłem piankę do zera, żeby maskowała tylko samo łączenie, mam nadzieję że po zabetonowaniu będzie wyglądać ok.      
    • Panie, nie tak źle - zerknij w mój wątek, kamieni mam mniej, ale większe. 😉 A poważnie pisząc - OK, po prostu na jednym zdjęciu wygląda na hałdę. 😜
    • Dziękuję, że napisałeś, iż sprawia wrażenie, że kamienie są usypane - hihi cały tydzień je układałem, z myślą, aby zrobić groty jak największe. Tu np. na fotce (gdzie btw widać zasys ), od tego małego kamyka do ścianki tła jest ponad 30 cm. Za kamieniami zostawiłem taką pustą przestrzeń 10-15 cm. Tło ma na dole tylko 3-4cm, a górą robi się taki  pseudo nawis skalny, bo tu na forum przeczytałem, ze dno jest święte... Pewnie bę∂ę grzebać jeszcze choć też patrzę coby się stało, jak rybcie zaczną kopać... sprawdzałem stabilność konstrukcji.
    • Wiem kombinuję, sam do końca nie wiem, ale i w tym cały urok   Staram się dużo czytać, pytać itp. Dziękuję. Byłem w Aquahaus-gaus. koło Frankfurtu nad Menem w maju i po wizycie mam kocioł w głowie. Spędziłem tak cały dzień prawie i wiem jedno, że wszystkiego co chciałbym mieć się nie da.
    • Tak to moje pierwsze Malawi. (choć od 20 lat o tym myślę, a nie miałem warunków). Chce kupić młode ryby, tak jak piszesz, ale pytanie zadałem z myślą, że może jest jakiś argument, którego nie znam za drugą opcją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.