Skocz do zawartości

Dobór gatunków mbuna


Mbuna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Trochę to trwało, ale wczoraj napełniłem akwarium do dojrzewania. Były drobne problemy z przeciekami (komin, przegrody sumpa i rurki) oraz odpowietrzenie pompki od C.O. Wszystko jednak zmierza do zasiedlenia zbiornika. Po waszych podpowiedziach klaruje się następująca sytuacja:

1) Rezygnuje z Saulosi (żona mnie podpuszcza, że nie może być tak pospolicie)

2) Na pewno będzie Msobo Magunga (mister forum)

3) Będą Red-Red'y

4) Będzie Acei (żona strasznie chce Itungi, a te są strasznie daleko od Rzeszowa (Tan-Mal), chciałbym wszystko zamówić w "Malawianie")

5) Chciałbym niebieskiego pasiaka w stylu Labidochromis sp. Mbamba lub Elogantus Mphanga (które samice są lepiej wybarwione? gdzie mógłbym więcej o nich poczytać?)

6) Jeśli nie pkt.5 to Demasoni, których się trochę obawiam, ale mi się bardzo podobają. Co myślicie? Czy są naprawdę trudne? (agresja, dieta, choroby)

7) Zastanawiam się też nad żółtym pasiakiem:

-Metriaclima sp. Zebra Gold Kawanga

-Metriaclima sp. Zebra Gold Ruarwe

-Metriaclima sp. Zebra Gold Lions Cove

-Pseudotropheus sp. Elongatus Chailosi

Nie mogę znaleźć zbyt wiele na ich temat. Agresja, trudność hodowli, choroby, rozmiary, wybarwienie samic, coś wiecie? Wszystkie są obecnie w ofercie Malawiana.


8] Czy 5 gatunków to nie za dużo?


Wiem, że dużo pytań. Proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pseudotropheus sp. Elongatus Chailosi


Już dawno metriaclima elongatus chailosi ;-).

Mam tą rybę i naprawdę szczerze polecam. Jest to terytorialista raczej ograniczający się do przeganiania ryb i nic więcej. Bardziej będzie męczył samce swojego gatunku chociaż i dwa dorosłe samce(12cm) dogadały się u mnie w 140x60x60 po 4-5 miesiącach. Kolorki ma prześliczne na pewno był by twoim oczkiem w głowie. No i samice też nie są za brzydkie. Mają mocno zaznaczone ciemne pasy co czyni je dosyć ciekawymi rybami w akwarium.


Samiec -12cm


1_DSC_0978.jpg


Samica 9cm


1_DSC_1331.jpg


A tu masz fotke moich dwóch wybarwionych samców podczas męskich pogawędek ;-).


1_DSC_1308.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan, a czy czasami samiec metriaclima elongatus chailosi nie jest niebieskim pasiakiem z żółtym ogonkiem, a samica żółtym pasiakiem? Takie zdjęcia znalazłem m.in. na http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=860.


Gdzie najlepiej pooglądać zdjęcia, żeby mieć pewność, że są zgodne z opisem oprócz naszej galerii oczywiście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest chailosi to raczej wygląda mi na samca mpangi ale nie chailosi na 100%. Musiała tam nastąpić jakaś pomyłka. Samica jest na tych zdjęciach ok moje samice w zależności od sytuacji też właśnie takie kolorki pokazują. Zresztą na zdjęciu powyżej masz moją samicę.


Tutaj możesz obejrzeć wiarygodne zdjęcia jak i prawidłowe nazewnictwo.


http://www.onzemalawicichliden.eu////////////Bestanden%20vissendatabase%20eng/vissendatabase%20eng.html


Tutaj gorzej z aktualnym nazewnictwie za to dużo fotek przeróżnych cichlids.


http://cichlidenareal.ru/wiki/index.php?lake=1

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "bólach" zarysowuje się coraz konkretniejsza obsada. Po namowach forumowiczów na chwilę obecną to moje typy:


1) Metriaclima sp msobo Magunga

2) Metriaclima Estherae RED-RED

3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef

4) Pseudotropheus demasoni

5) Metriaclima elongatus chailosi


Acei odpadł ponieważ żona powiedziała Itungi albo żadne (wszystko przez CoolPhone).

Pseudotropheus elongatus mpanga został zastąpiony Demasoni ze względu na samice.

Z Chailosi jeszcze się waham, też ze względu na samice. Ocena samic zmienia się w zależności, które zdjęcia się ogląda.


Jeszcze prośba o ocenę powyższej obsady i ocenę samic "żółtych pasiaków" tzn. które samice ładniejsze Chailosi czy Kawanga, a może inne. Rozumiem, że samice Hary zawsze są "przyzwoite" wizualnie!?


Jak zamawia się rybki w Malawianie jeśli chodzi o płeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namowach forumowiczów na chwilę obecną to moje typy: 1) Metriaclima sp msobo Magunga 2) Metriaclima Estherae RED-RED 3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef 4) Pseudotropheus demasoni 5) Metriaclima elongatus chailosi

Cynotilapia sp hara średnio da sobie radę z demasoni. Decydując się na demonka dieta w Twoim zbiorniku automatycznie przechodzi w roślinną.

Druga sprawa to nie za dużo będzie koloru w odcieniu pomarańczu chodzi mi o samice msobo i red reda? Na to musisz sobie sam odpowiedzieć. Jeżeli się podoba to niech tak zostanie.

A co do P sp acei którego chcesz powiem szczerze że pierwszy raz o nim słyszę i widzę. Jak do tej pory nie spotkałem go nigdzie tylko na tym filmiku.

Kawanga czy chailosi? Ja polecę M. Kawanga bo miałem i jest piękna rybka.Rośnie słusznych rozmiarów do 16cm. Samiczki nie powalają urodą. Inni polecą chailosi jest to mniejsza ryba a i samiczki na pewno ładniejsze niż u Kawangi.

Jeżeli zdecydujesz się na swoją obsadę to zmień C sp hara na M sp zebra chilumba Maison Reef i dieta będzie ok czyli roślinna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo msobo na saulosi i masz samca podobnego do demasoni nie musisz wtedy tego ostatniego dawać i diety nie musisz zmieniać.

Proszę rozwiń swoją wypowiedź bo nie bardzo rozumie co da zmiana msobo na saulosi a pozostawienie chailosi?


To jest obsada którą kolega sobie wybrał

1) Metriaclima sp msobo Magunga

2) Metriaclima Estherae RED-RED

3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef

4) Pseudotropheus demasoni

5) Metriaclima elongatus chailosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.