Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W 112l mialem 7 saulosi - 3+4, chwilami bylo tloczno, a ten trzeci samiec robil za dyplomate-rozjemce-worek treningowy. Dwa samce obraly konce akwa a ten trzeci siedzial na srodku i byl przeganiany jak tylko wplywal na zajety rejon.

Opublikowano

"Mały zbiornik wymaga od hodowocy dużej staranności przy doborze obsady. Nie ma tu miejsca na przypadkowy skład. Ryby są zgromadzone na małej przestrzeni i nietrudno o konflikty. Jeszcze do niedawna w baniaczku pływały haremiki: 1+2 Melanochromis johannii, 2+2 Maylandia estherae „red-red", 1+2 Pseudotropheus socolofi i towarzyszył im samotny samiec Placidochromis milomo. Niestety mój ulubieniec milomo stał się za duży (15 cm) i musiał zmienić mieszkanie, oddałem również jednego samca „red-red" i... zaczęło się. Zachwiałem równowagę w zbiorniku, nastał czas bitw i kolejne rybki odchodziły do krainy „wiecznej spiruliny"..." (artykół Pana Piotra Grodzickiego)


Cytat z artykułu na który się powołujesz... :?


"Docelowo chcę jednak pozostawić tylko jeden gatunek" - jedno z ostatnich zdań


Ludzie na tym forum chcą Ci pomóc ominąć takie smutne błędy.

A jak chodzi o brak możliwości postawienia większego szkła, to mam ten sam problem, wszystkiego mieć nie można tym bardziej kosztem ryb.

Jeszcze jedna ważna sprawa na którą zwrócił uwagę PiotrQ:

"Drogi kolego. Nigdzie, w zadnym układzie, w zadnym akwarium nie zaobserwujesz tak pięknych zachwań naturalnych, jak w AKWARIUM JEDNOGATUNKOWYM.

Ryby w zespołach dwu i więcej gatunkowym mogą nigdy nie pokazać części tych zachwań."

Tych zachwań możesz też nie zobaczyć w akwa jedno gatunkowym a przerybionym.

Dlatego przemyśl to dokładnie i czytaj, czytaj i jeszcze raz...., a decyzje i tak podejmiesz sam jak to napisał :wink: Kisor

Opublikowano

Wszystko fajnie ale jednak nie tak do końca :?


"Zmieniłem obsadę. Ma teraz tylko M. johannii i Pseudotropheus demasoni (1+3) i... jest znów dobrze. Johannii miały znów tarła i w kotniku pływają właśnie maleństwa. Docelowo chcę jednak pozostawić tylko jeden gatunek, prawdopodobnie będzie to M. johannii." cytat z niniejszego artykułu Piotra Grodzickiego.


Czy maingano jest łagodniejsze czy agresywniejsze od johhanii ? Nawet gdyby poprzestać na jednym gatunku dlaczego nie maingano.


Cytat Ad Konings "Back to Nature" str. 50 - "Akwarium o pojemności 100 litrów: grupa ( jeden samiec, trzy samice: 1:3 ) Aulonocara baenschi, para Aulonocara jacobfreibergi.


Ten autor w tej książce podaje: beanschi samiec 12 cm samica 9 cm, jacobfreibergi samiec 14 cm, samica 10 cm.


Już te dwa przykłady podają coś co całkowicie burzy moją wiedzę uzyskaną na tym Forum. Jednak da się hodować 2 gatunki. Napewno jednak agresywniejsze johhanii w jednogatunkowym.


Chciałem zauważyć, że cytowane osoby to bodajże Wasz Powiernik i członek honorowy ( światowej sławy badacz Malawi ).

Opublikowano
I co ze zdaniem sabotage czy 3 - 4 samce yellow jest OK. Skoro OK to czemu nie 2 samce maingano i 1 samiec yellow albo odwrotnie. Suma daje 3 samce. Może jednak tak się da i nie będzie źle skoro w artykule osoby która publikuje na Waszym Forum są 2 johhanii i 1 demasoni.

Czy ewentualnie nie uda się 1 + 3 maingano i 1 + 3 yellow ?


Nie chcę mieć jednego gatunku bo raz nie jest to zbyt ładne a dwa jak dla mnie za mało ciekawe.


Jaś masz wielkie słoiki ;) ... skorzystam z Twojej rady. Ludzie którzy mają doświadczenia w hodowli ryb w 100 litrowych słoikach co sądzicie o 2 gatunkowej obsadzie ?



No to jade.. :roll:


Już lepiej wiecej samców yellow, choć moim zdaniem 3 to maaax.

Pytasz w takim razie czemu nie mozesz dac 2 samców maingano kosztem np. dwóch yellow...

Więc pytam :arrow: Czy czytałeś opis maingano? zapewne nie. Więc dobrze radze.

I nie ważne, ze jakas suma daje te 3 czy 4 samce. Maingano czy jaki kolwiek spoza słynnego trio (saulosi, rdzawy, yellow) do tego akwarium sie nie nadaje!


Dalej piszesz, ze nie chcesz miec jednego gatunku, bo to raz ze nie za bardzo ładne, dwa ze nie zaciekawe...


Tutaj tez sie tylko uśmiechnełem.

Drogi kolego. Nigdzie, w zadnym układzie, w zadnym akwarium nie zaobserwujesz tak pięknych zachwań naturalnych, jak w AKWARIUM JEDNOGATUNKOWYM.

Ryby w zespołach dwu i więcej gatunkowym mogą nigdy nie pokazać części tych zachwań.


Dalej pytasz się co sądza ludzie o 2 gatunkowej obsadzie w 100l, ludzie którzy mają doswiadczenie wlasnie w hodowli w takich słoiczkach.


No to odpowiadam Ci, że post ten pisze właśnie taka osoba, która zaczynała od takiego akwarium :!:

Może to troche pomoze zmienic Ci zdanie, i uwierzyc ze naprawde nie ma sensu pchac 2 gatunków ?

Miałem Jednogatunkowe akwarium z Ps. saulosi.

Co sądze ? ze 1 gatunek w takim akwa to MAXIMUM i nawet nie przechodzi mi przez mysl, ze w czyms takim moga byc 2 gatunki...

Po jakims roku, rozochocony pieknymi widokami w 112l, powiedziałem: musi być większe.. Wszelkimi celami.. No i stoi teraz takie 375l + kotniki w których pluskaja sie wesole stada maluchów.

Ale ja jak przyszedłem o rade do ludzi, to im zawierzyłem, słuchałem i robiłem, czytałem w miedzyczasie wszystko.


Co do innych for.. różne rzeczy sie pisze.. jeśli chodzi również o malawi.

Jeśli chce sie czerpac wiedze o konkretnym biotopie, to nalezy szukac takich stricte tematycznych stron i for. Ja nie przeglądam, ani nie udzielam sie gdziekolwiek indziej, bo to nie ma sensu takie użeranie sie z niektórymi ludzmi z innych for, bo co bys nie napisał oni beda uparcie twierdzili, ze ich opcja jest poprawna.

No więc nasuwa się wtedy wniosek-pytanie do tych ludzi...

Po co pytają, jak to co sie do nich mówi, albo nie trafia, bo oni i tak wiedzą, co zrobią ?


Ty oczywiście zrobisz co chcesz. Przemysl sobie to..

Decyzja nalezy do Ciebie, od Ciebie zalezy jak ryby sie bedą czuly- czyli wszystko w Twoich rękach.


Piotr.



Piotrze czy masz akwarium jednogatunkowe ? Sadze, ze nie, jeżeli jest tak jak sądze to dlaczego hodujesz kilka gatunków, przecież tracisz możliwość zaobserwowania "tak pięknych zachwań naturalnych, jak w AKWARIUM JEDNOGATUNKOWYM. "


Czytałem o maingano i wychodzi na to, że to najłagodniejszy z melanochromisów. OK zrezygnowałem już z 2 samców ale czy 1 maingano samiec i 3 samice oraz 1 yellow samiec i 3 samice to aż takie zło dla moich ryb. ?


Piotr nie jesteś dobrą osobą do opisywania doświadczeń ze 112 litrowym baniakiem i wieloma gatunkami z tej prostej przyczyny że miałes 1 gatunek. Nie możesz więc powiedzieć co by było gdybyś miał 2 gatunki. choć oczywiście biore do wiadomości że z saulosi byłoby dobrze lecz nie chce tego gatunku tak jak i rdzawych.


Dlatego, ze inne fora nie są wyspecjalizowane męcze Was ale pozwólcie mi pytać a nie dajecie dogmat dając po paluchach jak chce zapytać wychodząc poza ten dogmat. Jak chcielibyście zauważyć opieram swoje pytania na tym co przeczytałęm a nie jest tego tak mało. Dyskutuje i ciągle czytam, osoby które przyjęły dogmat nie wgłębiając się, poprostu nie muszą pisać. Piszę po raz pierwszy na Forum i jest to ciekawa Forma zdobywania wiedzy zakładając, że nie podchodzi się do tego źródła - 1 gatunek z trzech i ani mi się waż pytac dlaczego :D

Opublikowano
Piotrze czy masz akwarium jednogatunkowe ? Sadze, ze nie, jeżeli jest tak jak sądze to dlaczego hodujesz kilka gatunków, przecież tracisz możliwość zaobserwowania "tak pięknych zachwań naturalnych, jak w AKWARIUM JEDNOGATUNKOWYM. "


Obecnie nie mam akwarium jednogatunkowego. Ale oczywiscie miałem je jak nie mogłem miec innego- w czasach kiedy miałem 112l słoiczek.


Oczywiście ze trace.. ale chwileczke, co ty chcesz osiągnąć tymi słowami?

Widze, ze jednak juz wiesz ze bedziesz 3mał w swoim akwa to, co Ci sie bedzie podobało.

Podajesz tylko wszelkie mozliwe argumenty, na kozysc swojej tezy. A chyba przyszedles po rade ?


Czytałem o maingano i wychodzi na to, że to najłagodniejszy z melanochromisów. OK zrezygnowałem już z 2 samców ale czy 1 maingano samiec i 3 samice oraz 1 yellow samiec i 3 samice to aż takie zło dla moich ryb. ?


Najłagodniejszy z melanochromisów ????

heh... Melanochrmis to bardzo mocna i charakterna grupa ryb z mbuna.

Maingano potrafia wymiatać... i to dość terytorialne rybska...


Piotr nie jesteś dobrą osobą do opisywania doświadczeń ze 112 litrowym baniakiem i wieloma gatunkami z tej prostej przyczyny że miałes 1 gatunek. Nie możesz więc powiedzieć co by było gdybyś miał 2 gatunki. choć oczywiście biore do wiadomości że z saulosi byłoby dobrze lecz nie chce tego gatunku tak jak i rdzawych.


Tu kolejny raz się mylisz.

Nie odrazu zbudowano Rzym... Miałem wczesniej 2 gatunki...

Ha? Zaskoczony. Były tam też elongatusy (jeszcze wtedy nie wiedziałem nawet ze to elongatusy- niewiedza sprzedawcy- sam myslal ze sprzedaje saulosi :shock: ). A Elongatusów nie ma co porównywac do Melanochrmisów jesli chodzi o agresywnosc.. Takze jak mi przez miesiąc elongatusy narozrabiały, to wole nie myslec co by sie działo, gdybys trzymał przez cały czas maingano w akwa? :shock: :shock:


Dalej jednak obstaje, ze Ty chyba juz wiesz ze wsadzisz do akwa nie to co Ci ludzie radza, tylko to co Ci bedzie pasowało.


Piotr.

Opublikowano

Troche późno wchodzę w dyskusje ale dorzucę swoje 3 grosze :D .


Jak może się nie podobać saulosi toć to najładniejsza pysia za małych pysi ;). Oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Kisor-owi podoba się sprengerae a mi nie On nie rozumie mnie a ja jego ale bić się nie będziemy ;).


Odnośnie trzeciego gatunku z określonych przez Ciebie gatunków dogmatycznych ;) czyli yellow to osobiście nie zgodzę się z PiotremQ i sabotage co do ilości samców. Samiec tego gatunku to duża ryba stanowczo za duża na taki zbiornik ale gdybys się uparł to napewno nie 3 samce. Uważam, że jeden samiec jescze by się sprawdził ale nie trzy. Układu z dwoma samcami też bym nie polecał. Nie chodzi już o agresje ale o wielkość ryb. Z agresją tez bywa róznie i przykładowo mój samiec nie toleruje innego samca nawet w zbiorniku 450 litrowym. Proponowałbym w przypadku jednogatunkowego 1 + 5.


Maingano to ryba średnioagresywna ale jest taką tylko w zbiornikach dużych minimum 120 cm. Daję Ci 95 %, ze podrośnięty samiec tego "łagodnego" melanochromisa gdy dorośnie zatłucze inne samce swojego gatunku i 70 % ze w tak małym baniaku zatłucze też samice. Maingano to duża ryba w takiej klitce wzrasta agresja większości pyszczaków a tych dużych w szczególności. Do tego lekkiego życia nie miałyby yellow gdybyś jednak zrobil 2 gatunki. Daj sobie spokój z maingano. Też mi się podobają ale jednak napewno nie bedzie im dobrze.


Taki zbiornik nadaje sie dla jednego gatunku małej mbuny. Dla większych rybek w ogóle się nie nadaje. Dwa gatunki nie przejdą w sumie jedyne co możnaby spróbowac w układzie wielogatunkowym akurat Ci się niepodoba. Jedyne połaczenie które z oporami bym dopuścił to 1 +3 saulosi i 1 + 3 sprengerae ;).


Nie polecam też aulonocar, gdyz jak wcześniej zauważyłeś nie lubisz 2 w 1 a aulonki to typowy tego przykład. Poza tym kochają toń a więc przestrzeń a po trzecie też te ryby są za duże i poprostu samce skarłowacieją a takiego zjawiska nie chce nikt kto kocha swoje ryby.


Jak się to ma do artykułu Piotra Grodzickiego i Ad-a Koningsa. Otóż tak że nie zgadzam się z nimi w tym konkretnym przypadku a z Ad-em w wielu innych. Ad to podróżnik i badacz jeziora ... gdzie chłopina ma czas na hodowanie rybek w akwarium ;). Piotr najlepiej żeby odpowiedział Ci sam. Jednak to że u niego jest OK z demasoni i johhanii uważam za szczęśliwy zbieg okoliczności a nie zasadę.


Oczywiście Forum jest do dyskusji ale jest też miejscem gdzie przeplatają się różne opinie. Jak widać nie zgadzamy się ze soba tu i ówdzie ale jednak większość krzyczy Ci "jeden gatunek" i poleciłbym Ci przy tym zostać albo wynieść telewizor bo i tak pokazują tam niewiele w zamian ustawiając porządny baniak :D

Opublikowano
Mateusz ja nie pytam o pozwolenie tylko słowa "mogę" używam w formie pytania - mogę to znaczy czy będzie dobrze.


i dostales juz odpowiedzi od kilku osob, nie mozesz ;) tzn mozesz ale nie bedzie dobrze ;)


...spradawca ... stwierdził, że jesteście fanatykami ;) i dlatego najchętniej trzymalibyście 1 rybę na 1000 litrów :D


ze sprzedawcami jest niestety konflikt interesow. to jest dla nich biznes, wielu z nich nie interesuje co stanie sie ze sprzedanymi rybami.


tak jak juz pisali ci inni zrobisz jak uwazasz. na tym forum nie znajdziesz osoby ktora poprze teze trzymania 3 gat w tak malym zbiorniku ( ja nie zdycydawal bym sie nawet na dwa, jestem zwolennikiem wiekszej liczby ryb w ramach gatunku). mam tylko jedna prosbe, daj znac na co sie zdecydowales i co jakis czas zdaj relacje. moze za dwa, trzy lata udowodnisz nam ze nie mielismy racji ... moze ...



pzdr

jas73

Opublikowano
Piotrze czy masz akwarium jednogatunkowe ? Sadze, ze nie, jeżeli jest tak jak sądze to dlaczego hodujesz kilka gatunków, przecież tracisz możliwość zaobserwowania "tak pięknych zachwań naturalnych, jak w AKWARIUM JEDNOGATUNKOWYM. "


Obecnie nie mam akwarium jednogatunkowego. Ale oczywiscie miałem je jak nie mogłem miec innego- w czasach kiedy miałem 112l słoiczek.


Oczywiście ze trace.. ale chwileczke, co ty chcesz osiągnąć tymi słowami?

Widze, ze jednak juz wiesz ze bedziesz 3mał w swoim akwa to, co Ci sie bedzie podobało.

Podajesz tylko wszelkie mozliwe argumenty, na kozysc swojej tezy. A chyba przyszedles po rade ?


Czytałem o maingano i wychodzi na to, że to najłagodniejszy z melanochromisów. OK zrezygnowałem już z 2 samców ale czy 1 maingano samiec i 3 samice oraz 1 yellow samiec i 3 samice to aż takie zło dla moich ryb. ?


Najłagodniejszy z melanochromisów ????

heh... Melanochrmis to bardzo mocna i charakterna grupa ryb z mbuna.

Maingano potrafia wymiatać... i to dość terytorialne rybska...


Piotr nie jesteś dobrą osobą do opisywania doświadczeń ze 112 litrowym baniakiem i wieloma gatunkami z tej prostej przyczyny że miałes 1 gatunek. Nie możesz więc powiedzieć co by było gdybyś miał 2 gatunki. choć oczywiście biore do wiadomości że z saulosi byłoby dobrze lecz nie chce tego gatunku tak jak i rdzawych.


Tu kolejny raz się mylisz.

Nie odrazu zbudowano Rzym... Miałem wczesniej 2 gatunki...

Ha? Zaskoczony. Były tam też elongatusy (jeszcze wtedy nie wiedziałem nawet ze to elongatusy- niewiedza sprzedawcy- sam myslal ze sprzedaje saulosi :shock: ). A Elongatusów nie ma co porównywac do Melanochrmisów jesli chodzi o agresywnosc.. Takze jak mi przez miesiąc elongatusy narozrabiały, to wole nie myslec co by sie działo, gdybys trzymał przez cały czas maingano w akwa? :shock: :shock:


Dalej jednak obstaje, ze Ty chyba juz wiesz ze wsadzisz do akwa nie to co Ci ludzie radza, tylko to co Ci bedzie pasowało.


Piotr.



Widzisz mylisz się że juz wiem co będe miał w akwarium ... jestem na początku drogi w kwestii obsady.


Pytasz sie co chcę osiągnąć w tym pytaniu. Chcę Ci pokazac że mimo tego, że wszem i wobec ogłaszasz wyższość jednogatunkowego nad wielogatunkowym kupiłeś większy zbiornik żeby miec wiele gatunków ;).

Zakrawa mi to na hipokryzje :mrgreen: . Większość z Was ma wielogatunkowe. Oczywiście inne Twoje argumenty odnośnie jednogatunkowego 112 litrowego jeszcze mogą mnie przekonać ale nie wyższość jednogatunkowego nad wielogatunkowym jako argument człowieka który ma wiele gatunków. Poprostu staram Ci się uświadomić, że jednak akwarium wielogatunkowe ma w sobie coś pociągającego, choć wc ale nie jestem przekonany czy mój "słoik" ma szanse takim zbiornikiem zostać.


Twoją opinię o maingano zanotowałem i czekam na opinie innych ludzi choć Twoją cenie i naprawdę jestem wdzięczny że ciągle ze mną dyskutujesz bo ta rozmowa naprawdę prowadzi do czegoś i nie jest stukaniem dla stukania. Trzy gatunki już mam wybite z głowy maingano raczej też ale o 2 gatunki jeszcze powalczę.


Do mojego akwarium wsadzę to co bedzie mi pasowało ale po wnikliwej analizie tego co mi doradzicie.

Opublikowano
Troche późno wchodzę w dyskusje ale dorzucę swoje 3 grosze :D .


Jak może się nie podobać saulosi toć to najładniejsza pysia za małych pysi ;). Oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Kisor-owi podoba się sprengerae a mi nie On nie rozumie mnie a ja jego ale bić się nie będziemy ;).



Gdyby mi się podobały rybki w paski to miałbym po problemie ;) niestety tak nie jest.



Odnośnie trzeciego gatunku z określonych przez Ciebie gatunków dogmatycznych ;) czyli yellow to osobiście nie zgodzę się z PiotremQ i sabotage co do ilości samców. Samiec tego gatunku to duża ryba stanowczo za duża na taki zbiornik ale gdybys się uparł to napewno nie 3 samce. Uważam, że jeden samiec jescze by się sprawdził ale nie trzy. Układu z dwoma samcami też bym nie polecał. Nie chodzi już o agresje ale o wielkość ryb. Z agresją tez bywa róznie i przykładowo mój samiec nie toleruje innego samca nawet w zbiorniku 450 litrowym. Proponowałbym w przypadku jednogatunkowego 1 + 5.



Teraz mam jeszcze większy problem bo jednak samiec tego gatunku jest dużo ładniejszy od samicy a jednogatunkowy układ z jedną łądną rybą jest trochę ubogi.



Maingano to ryba średnioagresywna ale jest taką tylko w zbiornikach dużych minimum 120 cm. Daję Ci 95 %, ze podrośnięty samiec tego "łagodnego" melanochromisa gdy dorośnie zatłucze inne samce swojego gatunku i 70 % ze w tak małym baniaku zatłucze też samice. Maingano to duża ryba w takiej klitce wzrasta agresja większości pyszczaków a tych dużych w szczególności. Do tego lekkiego życia nie miałyby yellow gdybyś jednak zrobil 2 gatunki. Daj sobie spokój z maingano. Też mi się podobają ale jednak napewno nie bedzie im dobrze.



Jestem przekonany zrezygnuje z maingano. Szkoda bo śliczna rybka.




Nie polecam też aulonocar, gdyz jak wcześniej zauważyłeś nie lubisz 2 w 1 a aulonki to typowy tego przykład. Poza tym kochają toń a więc przestrzeń a po trzecie też te ryby są za duże i poprostu samce skarłowacieją a takiego zjawiska nie chce nikt kto kocha swoje ryby..



Podałem je raczej jako przykład faktycznie samice są tragiczne i w niczym nie przypominają dość ładnych samców poza tym wolę mbune.



Jak się to ma do artykułu Piotra Grodzickiego i Ad-a Koningsa. Otóż tak że nie zgadzam się z nimi w tym konkretnym przypadku a z Ad-em w wielu innych. Ad to podróżnik i badacz jeziora ... gdzie chłopina ma czas na hodowanie rybek w akwarium ;). Piotr najlepiej żeby odpowiedział Ci sam. Jednak to że u niego jest OK z demasoni i johhanii uważam za szczęśliwy zbieg okoliczności a nie zasadę.



Za książkę Koningsa dałem kupe pieniędzy ... chyba złoże reklamacje. ;)



Oczywiście Forum jest do dyskusji ale jest też miejscem gdzie przeplatają się różne opinie. Jak widać nie zgadzamy się ze soba tu i ówdzie ale jednak większość krzyczy Ci "jeden gatunek" i poleciłbym Ci przy tym zostać albo wynieść telewizor bo i tak pokazują tam niewiele w zamian ustawiając porządny baniak :D



Niestety ja bym wyrzucił nawet meble ale reszta rodzinki raczej się na to nie zgodzi.

Opublikowano
Chcę Ci pokazac że mimo tego, że wszem i wobec ogłaszasz wyższość jednogatunkowego nad wielogatunkowym kupiłeś większy zbiornik żeby miec wiele gatunków ;).


Dumny jestem z tego co napisałes :):):):)

Właśnie ! Żeby mieć WIECEJ NIZ JEDEN GATUNEK, kupiłem WIEKSZE AKWARIUM!

To teraz masz juz odpowiedz.. jak chcesz miec na siłe 2 gat, to kupisz tak jak ja wieksze akwa. W tym przypadku na 2 gatunki powinno wystarczyc 100 cm.


Zakrawa mi to na hipokryzje :mrgreen: . Większość z Was ma wielogatunkowe. Oczywiście inne Twoje argumenty odnośnie jednogatunkowego 112 litrowego jeszcze mogą mnie przekonać ale nie wyższość jednogatunkowego nad wielogatunkowym jako argument człowieka który ma wiele gatunków. Poprostu staram Ci się uświadomić, że jednak akwarium wielogatunkowe ma w sobie coś pociągającego, choć wc ale nie jestem przekonany czy mój "słoik" ma szanse takim zbiornikiem zostać.


Jaka Hipokryzja?


Musisz zrozumiec ze ludzi 'takich' jak Ty, przychodziło tu wielu.

Ponad dwa lata temu, miedzy innymi i ja.

Jedni odrazu posłuchali sie rad bardziej doswiadczonych (ja również), drudzy przyjmowali te rady bardziej opornie, a jeszcze inni.. tak jak bys do sciany mówił.. Mówie tu o wszystkich z baniaczkami 100-120l.

Moim zdaniem nalezysz do ludzi pomiędzy drugą, a trzecią grupą :wink:

Ponieważ w wielu postach ja, oraz kilku kolegów wyłożyło Ci DOKŁADNIE, że akwarium 112l jest poprostu za małe na dwa gatunki ryb z Jeziora Malawi. Ale jednak widzę, ze Ty potrzebujesz nie wiem jakich argumentów, zeby Cie przekonac, bo zostało powiedziane juz chyba wszystko co miało byc powiedziane.. Cała pomoc od ludzi poszła dla Ciebie... Wiesz juz co bedzie dobre, jednak szukasz kolejnych argumentow...



A to ze w jednogatunkowym akwa mozna zaobserwowac rozne ciekawe zachowania, jest bardzo dobrym i ciekawym argumentem dla ludzi, ktorzy przychodza i pytaja sie o obsade.


Nie twierdze ze akwarium wielogatunkowe nie ma w sobie nic pociagajacego, i nigdzie tak nie napisałem :P

Tylko na te wiele gatunków trzeba mieć odpowiedni litraż.


A że wiekszosc z nas ma wielogatunkowe...

Proste... bo posiada warunki ku hodowli wielogatunkowej.


Nic dodac nic ując.


Trzy gatunki już mam wybite z głowy maingano raczej też ale o 2 gatunki jeszcze powalczę.


Widzisz, walczysz, ale o cos, co wiesz ze jest niekoniecznie dobre :(


Do mojego akwarium wsadzę to co bedzie mi pasowało ale po wnikliwej analizie tego co mi doradzicie.


Z tego wynika ze 2 gatunki, bo narazie tak Ci pasuje.

Ale analizuj analizuj. Bo dość miły z Ciebie człowiek i dyskusja jest ciekawa.

Nie mówi sie za wiekszosc, ale za siebie. Ja jednak powiem cos za Wszystkich.. a co mi tam.. Zreszta chyba juz pisałem to w poprzednich postach: Nikt Ci tu nie poradzi raczej ze mozesz miec 2 gatunki.

Przyjdzie kos kolejny po Tobie i powoła sie na temat:

''Powiedzieliscie mu ze mozna to i ja sobie wpuszcze 2''

Albo jeszcze lepiej:

Przyjdzie ktoś z 70l :o :

''O co wam chodzi, ten koleś ma w 112l dwa gatunki, no to moje 70l na jeden gatuneczek bedzie jak znalazł''


...


To by było na tyle.


Piotr.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • 1. Preparaty z aloesu są genotoksyczne/rakotwórcze i zakazane w PL od 2022 r (dla ludzi). Pewnie brak regulacji dla ryb... 2. Boję się też, że jeśli "coś ogranicza rozwój glonów" i zmienia kolor, to jest jakimś barwnikiem/dezynfektantem, a te skuteczniej uszkadza delikatniejsze komórki skrzeli ryb niż komórki glonów.  3. Jeśli na mikrofibrze się dużo zbiera + zielone to wskazuje to na biologiczne pochodzenia zmętnienia. Filtracja zaczyna dojrzewać  
    • Przy okazji moich ostatnich niemiłych przygód po wprowadzeniu ryb do zbiornika nieco czytałem o kuracjach Protosolem i pojawiały się tam opinie, że jest on skuteczny ale przy podawaniu z pokarmem. Podobnie do Twoich Acei u mnie zachowywał się samiec Dimidiochromis Strigatus. Coś tam niby jadł, ale często jedzenie wypluwał.  W związku z tym, że było to w czasie kiedy i tak prowadziłem kurację Protosolem (zgodnie z instrukcją producenta) postanowiłem podawać ten lek rybom przez tydzień również z karmą. Najpierw przegłodziłem je dwa dni. Coś tam jadły tego pokarmu, większość raczej wypluwały. Nie wiem czy to zbieg okoliczności czy faktyczne działanie leku ale po skończonej kuracji pan Dimidio zaczął lepiej jeść a po zakupie pokarmu Aller Futura je już bardzo ładnie i przestał mieć wklęsły brzuch. Mam nadzieję, że tak już mu zostanie.
    • Tutaj nie chodzi o zmianę koloru tylko o "rozwój glonów w zbiorniku zostaje znacznie ograniczony".
    • Od ponad pół roku mam ryby jak w stopce. Z renomowanej hodowli. Mam problem z niektórymi egzemplarzami Acei Itungi. Od samego początku mają problem z przyjmowaniem pokarmu. Płatkami plują spożywając tylko male kawałki. Jakikolwiek granulat odpada. Leczyłem w grudniu Metronidazolem i Protosolem. Było lepiej ale znów widzę, że jakby były chore.  Wrócił brak apetytu. Ryby są blade i lekko wychudzone Leczyłem Protosolem. 2 dni - dawka 20ml/100l. Czyżby za mało? A może to nie wiciowce? Reszta obsady w porządku. Jakieś porady co z tym fantem zrobić?  
    • Jej kolor świadczy o jakimś problemie z glonami. Myślę, że zmiana koloru barwnikiem z soli na dłuższą metę nie rozwiąże problemu. Zresztą już jej używałem i po zastosowaniu dawki zalecanej przez producenta woda wyglądała "mało naturalnie" zbyt mocno niebieska. Ale dla ryb podobno jest dobra.
    • Nieźle zielona. Ja polecam Sanital z Tropicala. Moja woda jest niebieskawa, ale kryształ. Zauważyłem też, że ryby zdecydowanie mniej się ocierają.
    • Po dwóch dniach pracy wkład wyglądał tak: Woda w korpusie zielona, jak ja zdjęciu. W zbiorniku nieznaczna poprawa klarowności. Ale naprawdę subtelna. Założyłem nowy wkład ale pewnie efekt będzie taki sam. Wykwit zielenic? Z czego jak teoretycznie nie mają pokarmu co potwierdzają testy wody...
    • Trochę czasu od startu już minęło, trochę z nowym zbiornikiem się oswoiłem, trochę jego rozmiar w moich oczach się zmniejszył  W końcu mam chwilę żeby co nieco napisać. Zacznę od spraw niezbyt miłych. Z obsady którą zadomowiłem na samym początku straciłem samicę Stigmatochromis Tolae. Niestety dołączył do niej jeden z trzech Exochochromis Anagenys. Najmniejszy z trzech. Na początku winiłem za to pokarm Hikari Vibra Bites i to że go nie namoczyłem. Zachęcony jednak przez kolegów z forum poczytałem co nieco tu i tam o pokarmach granulowanych i po czasie uważam jednak, że namaczenie ich nie ma najmniejszego sensu. Trzeba się po prostu pilnować żeby nie sypnąć go za dużo, o co nie trudno. Profilaktycznie jednak dla spokoju ducha pokarm Hikari wylądował w koszu. Strata niewielka bo była to mała paczka kupiona na próbę a spokój akwarysty nieoceniony  Po dłuższych przemyśleniach sytuacji, która miała miejsce doszedłem do wniosku, że dwa osobniki, które pożegnały się z żywotem musiały gorzej znieść aklimatyzację. Stres związany z transportem i lądowaniem w zbiorniku, a w przypadku najmniejszego Exo stres związany z tym że jest najmniejszy w zbiorniku (duuuużo mniejszy od pozostałych) mógł osłabić układ odpornościowy ryb a na to tylko czekały jakieś pasożyty, które zrobiły swoje. Po tym jak padł Tolae i objawy zauważyłem u Exo zakupiłem dwa preparaty Zooleka. Protosol i Capisol. Niestety zanim do mnie dotarły młody Exo już był na wykończeniu. Mimo wszystko przeprowadziłem tygodniową kurację Protosolem (do słupa wody i do pokarmu) oraz tygodniową kurację Capisolem (do słupa wody). Capisolu do pokarmu już nie podawałem bo ryby w ogóle nie chciały jeść karmy nasączonej lekiem. Nie wiem czy to tylko moje imaginacje czy faktyczny efekt obydwu kuracji ale mam wrażenie, że ryby które i tak wydawały mi się w bardzo dobrej kondycji nabrały jeszcze większego wigoru i od tamtej pory nie zaobserwowałem już nic niepokojącego w życiu zbiornika.  Co do pokarmu to zakupiłem (po kilku pochlebnych opiniach) pokarm Aller Futura. Do tej pory żaden pokarm tak pozytywnie mnie nie zaskoczył. Ryby pożerają go z niesamowitą ochotą. Wody jakoś szczególnie nie brudzi. Cena jest powalająca. Więcej argumentów nie potrzebuję. Następnym razem może tylko wezmę większy rozmiar bo obecnie mam bodajże 0,9-1,6mm. Doszło do tego, że ryby niezbyt chętnie jedzą pokarmy Naturefood Cichlid Premium czy Artemię w płatkach od HS Aqua a jak tylko sypnę Aller Futura to mam wrażenie, że zaraz moje ryby powyskakują ze zbiornika w szaleńczej pogoni za pokarmem   W temacie filtracji. Obecnie filtracja opiera się na kaseciaku i module filtracyjnym. Pompę ustawiłem jednak na 1 bieg ponieważ na biegu 2 po tym jak liście Vallisnerii przyklejały się do wlotu to poziom wody w module wyraźnie spadał. Przy obecnym ustawieniu tego nie obserwuję a pompa "sika" i tak bardzo mocno. Mój kaseciak zaskoczył mnie niesamowicie. Przy jego tworzeniu słyszałem sporo opinii, że przy dwóch 5cm warstwach gąbki PPI30 filtr zapcha się po tygodniu. Przy pierwszej podmianie wody, dwa tygodnie po wprowadzeniu ryb, trochę spanikowałem ponieważ poziom wody w komorze pompy spadł w sposób bardzo wyraźny. Jakieś 8cm w stosunku do komory wlotowej. Otworzyłem przesłonę wlotu na maksa ale nic się nie zmieniło. Pomyślałem, że trzeba będzie gąbki jednak czyścić często i już zacząłem kombinować co zmienić żeby filtr był bardziej "długodystansowy". Ku mojemu zaskoczeniu następnego dnia, pomimo braku jakiejkolwiek interwencji, poziom wody w obydwu komorach się wyrównał. Okazało się, że po podmianie wody gdy poziom wody spada, gąbki w filtrze potrzebują chyba trochę czasu żeby ponownie napełnić się wodą i tym samym nie ograniczać przepływu. Musiałem chyba mieć sporo szczęścia przy doborze gąbek i rozmiaru wlotu ponieważ od początku działania filtra, gąbek w końcu nie czyściłem i do dzisiaj różnica poziomu wody pomiędzy komorą pompy a komorą wlotową to jakieś 0,5cm. Może 1cm.  Przy ostatniej podmianie zdecydowałem się podać profilaktycznie, zgodnie z instrukcją sól akwarystyczną Tropical Sanital. Wydaje mi się, że rybą taki zabieg odpowiadał dlatego chyba co jakiś czas go przeprowadzę. Na pewno nie przy każdej podmianie bo jednak zabarwia wodę dosyć widocznie ale może raz na kwartał... Podjąłem również kroki w celu poniesienia pH wody w zbiorniku. Do tej pory miałem je na poziomie 7,5. Chciałbym osiągnąć jakieś 7,8-8,0. Zacząłem codziennie dodawać sodę oczyszczoną uprzednio rozpuszczoną w wodzie z akwarium. Do tej pory dodałem łącznie 10 łyżek i udało mi się podnieść chyba do 7,6  Piszę "chyba" ponieważ na testach kropelkowych odczyt nie jest aż tak precyzyjny.  Na koniec co nieco odnośnie samych mieszkańców. Chwilowo stan obsady prezentuje się następująco: Stigmatochromis Tolae 2+1, Exochochromis Anagenys 2szt., Protomelas Mbenji Thic Lips 3szt., Nimbochromis Polystigma 6szt. (prawdopodobnie 3+3) oraz Dimidiochromis Strigatus 1+2. Ryby prezentują się doskonale. Na pewno dobrym wyborem był zakup podrośniętych już osobników. Obecnie za króla zbiornika uważam dominującego samca S. Tolae, ale wydaje mi się, że dosyć szybko zostanie zdetronizowany przez któregoś samca N. Polystigma. Obecnie różnica wielkości pomiędzy nimi jest znaczna ale Nimbochromisy rosną jak na drożdżach i już zdarza im się przegonić Tolae jak ten za bardzo się rządzi. Jeden z Protomelasów miał ostatnio białe, spuchnięte oko. Obawiałem się, że to jakaś infekcja ale chyba doznał uszczerbku w jakiejś potyczce. W jego zachowaniu nie zaobserwowałem nic dziwnego a oko szybko zaczęło wracać do normalnego stanu. Udało mi się nawet doczekać młodych D. Strigatus  Wiadomo, że szanse na odchowanie w zbiorniku ogólnym mam mikre ale ciągle obserwuję jednego, dzielnego "komandosa"  Ostatnio nawet zasuwał dzielnie przy samej powierzchni przez cały zbiornik  Będąc przy D. Strigatus. Samiec tego gatunku to największa pierdoła w całym akwarium. Mam wrażenie że boi się własnego cienia. W czasie karmienia buszuje jak szalony a większość czasu spędza w lekkim zacienieniu i udaje, że go nie ma. Mam wrażenie, że nawet ślimak byłby w stanie go zastraszyć. Odmiennie natomiast zachowują się samice tego gatunku. Ciągle się zaczepiają i nie dają sobie w kaszę dmuchać jeśli chodzi o relacje z innymi gatunkami. Exochochromisy ewidentnie potrzebują powiększenia stadka bo jeden jest dominujący i ciągle doskwiera temu drugiemu. Po świętach Wielkanocnych planuję powiększyć obsadę o: 2x Exochochromis Anagenys, 1 samicę Dimidiochromis Strigatus, 1 lub 2 samice Stigmatochromis Tolae i .... chyba zdecyduję się na zakup tylko samca z gatunku Aritochromis Chrystyi  Strasznie chciałem mieć ten gatunek. W zestawie z samicami obawiam się, że byłby zgubny dla obsady w okresie tarła. Liczę, że sam samiec nie będzie zanadto uciążliwy. Miał być koniec ale jeszcze mi się przypomniała jedna sprawa. Otóż planuję zrobić nad zbiornikiem małą hydroponikę. Zakupiłem i przerobiłem do tego celu dwie doniczki balkonowe. Zamierzam je wypełnić gąbkami i zasilać skimmerem Eheim. Na razie mam takie dwa zdjęcia. Jak sprawa się rozwinie to zaktualizuję temat  Nieco się rozpisałem. Ciekawe czy ktoś dotrwa do końca   PS. W najbliższym czasie postaram się wrzucić jakieś fotki lokatorów  
    • Dzięki za poradę  W moim przypadku obsada:  Cynotilapia sp. Jalo Reef  labidochromis caeruleus Kakusa  tzw. yellow Pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano" była sprawdzona i poza maingano było OK  wezmę po uwagę ewentualnie Chindongo socolofi  za Twoją poradą choć te "moje 3 gatunki są jakby to powiedzieć inne pod względem i koloru i budowy ciała więc są wg, mnie tworzą bardzo ciekawy układ.  Jeszcze tak myślę o saulosi ale myślę że podobne do yellow samiczki które są żółte i to zły pomysł.
    • Cześć, Szukam 2–3 samic Pseudotropheus crabro, najlepiej z linii F0 lub F1. Mam dorosłego, dominującego samca i chcę zbudować czysty zbiornik jednogatunkowy. Interesują mnie wyłącznie ryby z pewnego źródła, nie sklepowe. Odbiór osobisty (Dolny Śląsk) lub wysyłka.   Z góry dzięki za kontakt! Paweł
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.