Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Nadszedł dzień wymiany zbiornika na 450l (150x50x60). Przeraża mnie częstotliwość wymiany zbiorników w moim domu bo to już czwarte szkło w ciągu dwóch lat, ale mam nadzieję, że to posłuży już nieco dłużej bo żona kolejnej zmiany już nie wytrzyma.

Zacznę od fotki i pytania. Czy szkło może leżeć tymczasowo na tych gumach (jak na zdjęciu)? Zamierzam zlać ze 150l wody ze starego akwarium, wpuścić tam ryby i uruchomić biologię. Potrzebuję około 4-5 dni na przemeblowania i wzmacnianie szafki. Wydaje mi się, że nie będzie problemu bo nacisk nie jest jakiś ogromny przy tylu litrach.


FbSf.jpg

GbSf.jpg

HbSf.jpg




Jeszcze jedno pytanie. Czy kubeł ustawiony obok akwarium na podłodze, da radę pociągnąć wodę i pracować normalnie przez parę dni? Zaznaczam, że wody będzie około 1/3.

Opublikowano
Nadszedł dzień wymiany zbiornika na 450l (150x50x60). Przeraża mnie częstotliwość wymiany zbiorników w moim domu bo to już czwarte szkło w ciągu dwóch lat, ale mam nadzieję, że to posłuży już nieco dłużej bo żona kolejnej zmiany już nie wytrzyma.


Nie ma się co żonie dziwić,pewno jest w strachu bo widzi że lubisz często wymieniać:D

Opublikowano

Jak najbardziej może stać na tych gumach. Jeżeli chodzi o filtr to może być ciężko uruchomić bo jednak poziom wody będzie na równi z filtrem, no ale jak zaskoczy to powinien ciągnąć. Chociaż z drugiej strony zawsze tej wody możesz więcej nalać przecież nic nie szkodzi, a i przy okazji zaszczepi Ci się więcej wody pod nowe akwarium.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki chłopaki za pomoc. Tak zrobię Stan. Doleję dziś świeżej wody i niech pracuje. Nie byłem po prostu pewien czy dużo wody mogę wlać ze względu na te gumy.

Filtr nawet bez kłopotu odpalił.


Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Sam w niedziele będę robił przesiadkę z 200 na 400 mam nadzieję, że zajmie mi to nie wiele czasu ;-) ! Wodę będę zlewał do kas budowlanych.


.......................

Idzie 200 na sprzedaż

Opublikowano
Sam w niedziele będę robił przesiadkę z 200 na 400 mam nadzieję, że zajmie mi to nie wiele czasu ;-) ! Wodę będę zlewał do kas budowlanych.


.......................

Idzie 200 na sprzedaż




Właśnie problematyczne jest później zlewanie tej wody aby przenieść zbiornik. Dlatego nie uzupełniam już więcej. Ja wykorzystuję wiadra (jak na zdjęciu). Mam ich dość sporo 10l i 20l z cukierni ojca. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje to za piwo i koszt wysyłki mogę oddać :)

Mimo wszystko ja chyba użyję wanny i pompy aquaela do przepompowania wody. Później będę stopniowo uzupełniał przez kilka dni i wsio.

Ryby już pływają w nowym akwarium i mają się nieźle. Powiem Wam, że wrzuciłem im korzeń i prawie wszystkie w nim siedzą. Coś jest w tym krzaku bo moje ryby strasznie go lubią. Obecnie zabieram się za szafkę i wymianę blatu na lity 3cm. Później plecy i powinno być ok. Szafka ma 4 pionowe płyty 18mm. Chyba przy pełnym blacie i litych plecach da sobie to radę?


SdSf.jpg

TdSf.jpg

VdSf.jpg

WdSf.jpg

Opublikowano
Sam w niedziele będę robił przesiadkę z 200 na 400 mam nadzieję, że zajmie mi to nie wiele czasu ;-) ! Wodę będę zlewał do kas budowlanych.


.......................

Idzie 200 na sprzedaż


Tło samo byś mi opchnął czy idzie jako całość z nim?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
    • Przez miesiąc to już pewnie decyzje zostały podjęte, ale może ktoś kiedyś też będzie chciał o to zapytać. Mój narurowiec działa od sześciu lat. Planuję małą modyfikację ale nie śpieszy mi się. Moje rozwiązanie nie jest standardowe, bo jest w układzie pionowym, na ścianie i na dodatek piętro niżej niż akwarium. Koło akwarium nie było miejsca miało być cicho. Zmiany jakie mam zamiar zrobić: - wymiana pompy na sterowalną (by w razie czego przedmuchać akwarium), - rezygnacja ze śrubunków i niepotrzebnych zaworów, - zmiana zaworów na stalowe (dotychczasowe pvcu, po ok 2 latach zaczynają cieknąć, śrubunki też) - rezygnacja z korpusu na żywicę (już nie pamiętam ale jest jakiś parametr wody, który powoduje, że żywica nie działa) - rezygnacja z rotametrów i zaworów regulujących przepływ wody przez złoża biologiczne (rotametry się zatarły po roku, a zdławić przepływ przez złoża można wklejając na stałe do rury jakieś przewężenie) Przez ten czas wymieniałem tylko wkłady filtrujące i te nieszczęsne zawory. Kiedyś jak będę miał czas to opiszę całość
    • Ja od 30 lat leje prosto z baterii termostatycznej kranówę. Ważna jest temperatura i tyle. Woda RO do Malawi to przesada,  chyba że masz masakryczne parametry wody w kranie - zwłaszcza NO3. Na to trzeba uważać.    
    • Tak, do sumpa dolewam kranówkę. Więcej, nie zawsze chce mi się puszczać przez węgiel i leję prosto z kranu.
    • Czyli rozumiem, że uzupełniasz odparowaną wodę zwykłą kranówką przefiltrowaną przez węgiel i dłuższy czas nic się nie dzieje. To jest dla mnie jakaś wskazówka. Dzięki.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.