Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Dokładnie :) dla kilku litrów/h nie opłaca się rozbudowywać i podrażać całości ale to tylko moje skromne zdanie ;).


No jest takie coś:


LICZNIK PRZEPŁYWU WODY (4286864162) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img18.allegroimg.pl/photos/400x300/42/86/86/41/4286864162@@AMEPARAM@@18@@AMEPARAM@@42/86/86/41@@AMEPARAM@@4286864162


-- dołączony post:

.|---xO--Ox----|              -ceramika         x-zawór

-|---x----------|---CO--                         O-korpus

.  |-xOx-| |-xOx-|             -Purigen i FBF



Jargos. Sir_Yaro zarzucił temat, że FBF i Purigen na jednym układzie nie będzie dobrze działał bo ciśnienie potrzebne do działania FBF z powodzeniem wypłucze purigen.


Taki układ chyba byłby spoko gdybym dał purigen w woreczkach zamiast sypać go luzem.

-- dołączony post:

A tak to rozpytkam


xDRf.jpg

Opublikowano
Mi się podoba. Widzę, że mój schemat był zrozumiały

Jorgos ale zysku na przepływie w porównaniu do opcji 4 tu nie widzę, bo aby woda popłynęła przez bypasy zawór na głównej róże i tak będzie musiał być przykręcony ;).

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Najprawdopodobniej w weekend zabiorę się za spawanie stelaża i klejenie narurowca. Mam jeszcze dwa pytania:

1. W jaki sposób zamontować rurki pcv w korpusach w których będzie ceramika, FBF i purigen? Czy rurkę przykleić od góry do stałej części korpusu czy do dna pojemnika i porobić w niej dziurki?

2. Czy jest sens, aby pompa i wszystkie korpusy za pompą znajdowały się na trochę niższym poziomie niż pierwsze dwa korpusy mechaniczne? Tak sobie pomyślałem, że wtedy grawitacja mogłaby lekko podkręcić przepływ przez pompę. Z drugiej jednak strony wtedy będzie miała te kilka centymetrów więcej do podniesienia wody z powrotem do akwarium.


gTSf.jpg

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Renton, jeśli masz miejsce, to korpusów z ceramiką nie łącz szeregowo tak jak pokazałeś, tylko równolegle, tak jak mechaniczne.


Połączenie równoległe spowoduje prawie podwójnie mniejszą prędkość przepływu, (bez zmiany innego układu oczywiście), co znacząco odciąży pompę. Wyższa prędkość powoduje dużo większe straty ciśnienia na pompie (i w całym układzie) a co za tym idzie wydajności układu!

Dodatkowo powolniejszy przepływ przez korpusy z ceramiką, spowoduje dłuższy czas kontaktu wody z bakteriami i większą ich efektywność w przetwarzaniu związków azotu.


Generalnie, połączenie szeregowe, oprócz oszczędności miejsca w szafce, w tego typu układach ie daje żadych, ale to żadnych korzyści ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Niby miejsca pod szafką cała masa, a i tak musiałem się nagłówkować co zrobić, żeby pomieścić wszystko co zaplanowałem. Projekt trochę się zmienił bo ceramikę choć dałem w szeregu to jednak na rurce do której bezpośrednio pompuje Grundfos, a bapass bokiem. Poniżej fota układu - jeszcze nieprzetestowanego, ale już sklejonego.


kKWf.jpg

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
Renton, jeśli masz miejsce, to korpusów z ceramiką nie łącz szeregowo tak jak pokazałeś, tylko równolegle, tak jak mechaniczne.


No i własnie :-). Przez to, że użyłem złego kleju i musiałem odnowa montować całą instalację skorzystałem z Twojej rady i połączyłem korpusy z ceramiką równolegle. Zrobiłem już test instalacji i na ten moment wszystko jest szczelne. Nie robiłem jeszcze testu z mediami i tu mam jedno pytanie. W jaki sposób montujecie rurki wewnątrz korpusów z ceramiką i FBF / Purigen tak, żeby nie utrudnić sobie życia przy napełnianiu korpusów wkładami? Myślałem, żeby przykleić rurkę NIBCO wewnątrz na stałe do góry korpusu, ale przecież po zasypaniu nie będę w stanie wcisnąć w ceramikę. Może przykleić rurkę na dnie korpusu i porobić dziurki do przepływu wody - coś na wzór tego jak montuje się wkłady sznurkowe?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

do zasypywania wykonałem "adapter" ze szkieletu sznurka


na ten szkielet do połowynawinałem siatkę o oczkach ok 1mm a pozostała połowę na zakładke na tą siatkę ścisnąłem rurką termokurczliwą 50/25

ok 1 cm rurki termokurczliwej użyłem do ściśniecia siatki na dole wkładając uprzednio pasek gąbki do uszczelnienia (na wszelki wypadek)


ps

zrobiłem własnie zdjęcie telefonem ale gdzieś mi sie kabelek zapodział więc jak co to mogę co najwyżej mmsa wysłać

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.